1/3

PlayStation Home

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Evim evim güzel evim
Şöyle deniz manzaralı, ferah mı ferah, dayalı döşeli, bir de yanında alışveriş merkezi, bir yanında oyun salonu olan fıstık gibi bir evi kim istemez öyle değil mi? Ancak günümüz şartlarında herkesin böyle bir eve, en azından maddi açıdan bakarsak sahip olması pek mümkün değil. Ama daha ucuz, hatta oldukça ucuz bir şekilde sahip olmanın yoları da var. Mesela bir PS3 aldığınız takdirde sizin de böyle bir eviniz olabilir. Tabii ki sanal alemde olması şartını kabul ediyorsanız. İşin esprisi bir yana, Sony’nin uzun zamandır PS3 kullanıcıları için geliştirmekte olduğu Home, başka bir değişle sanal hayattaki diğer dünyamız, sonunda beta sürümü ile bizlerin beğenisine sunuldu. Ancak beta olduğu için birçok kısıtlama söz konusu, ama sunulanlara göre değerlendirirsek, Home’un çıktığı zaman, oyunculara çok rahat ve eğlenceli bir online hizmet sunacağı aşikar.

Sanal yaşam

Home, aslında PS2 için düşünülmüş bir sistemdi. Bu konuda yapılan önceki açıklamalarda, sistemin PS2 için tasarlandığını ama daha sonra vazgeçildiği belirtilmişti. Belki o zamanlar çıkmış olsaydı, PS3’de şuanda daha oturmuş ve daha rahat bir online hizmet olabilirdi, ayrıca bu kadar da gecikmezdi. PS3 için oldukça uzun bir zaman önce duyurulan Home, maalesef sürekli ertelenme haberleriyle karşımıza çıktı. 2005 yılından beri geliştirilen ve sürekli ha bitecek, ha bitti diye diye neredeyse 2009’a az bir zaman kala, artık tamamen bitmiş bir şekilde karşımıza çıkmasını bekliyorken betasıyla karşılaştık. Yinede hemen denemek için bu güzel dünyanın içine girdim.

İlk bakışta The Sims oyunlarından birine girmiş gibi hissediyorsunuz. Karşınıza karakter yaratma ekranı geliyor ve buradan bay ya da bayan olarak karakterimizi seçerek detaylandırmaya işlemine başlıyoruz. Fakat bu işlemin pekte detaylı olduğunu düşünmüyorum, belki beta sürüm olduğu için de olabilir. Ancak genel anlamdan bazı seçenekler çok kısıtlı, mesela kıyafet, sakal gibi şeyler sadece birkaç taneden oluşuyor. Ayrıca kendi karakterimizin tipini de yaratmak mümkün değil. Hazırlanmış suratlardan birini seçerek, onun üzerinde oynamalar yapabiliyoruz. Sistem bu açıdan biraz daha özgür olabilirdi diye düşünüyorum. Yine de bunun beta sürümü olduğunu unutmamak gerek, çünkü tam sürümde çok daha farklı bir Home ile karşılaşma olasılığımız oldukça yüksek. Karakterimizi yarattıktan sonra güzel, rahat ve oldukça ferah olan, deniz manzaralı, kıyı kenarında bir evin içinde Home dünyasına adım atıyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×