Playstation Portable

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Sony, PSP ile oyun piyasasında yeni bir çığır açacak.

Sony, PlayStation 3’ün yanısıra, PSP ile de oyun piyasasında bir çığır açacağa benziyor. Ufak görünüşüne karşın büyük özellikleri ile takdir toplayacağa benziyor. E3 fuarında da ön planda olan PSP, ziyaretçilerin ve oyunseverlerin büyük ilgisi ile karşılaşmış. Peki neydi PSP’yi bu kadar popüler yapan özelliler?

PSP, sanki ilk bakışta, PS2’nin minyatür versiyonu olarak düşünülebilir. Siyah renk tasarımı ile de oldukça karizmatik gözüküyor. Daha şimdiden oyun yapımcıları, PSP için oyun üretme konusunda sıraya girmişler bile. Ele rahat oturacak bir şekilde tasarlanmış olan PSP; 480 x 272 32-bit renkli, 4.3 inç’lik bir TFT ekrana sahip, ekranın altında da ses ve sistem tuşları bulunuyor. 333 Mhz’lık bir CPU’ya sahip olan PSP, iki tarafında da klasik PlayStation kontrollerini bulunduruyor; sol tarafında yön tuşları ve analog stick, sağ tarafında da komut tuşları yer alıyor. İç hoparlörlere sahip ve kulaklık ile mikrofon çıkışı da bulunduruyor. 

Cihazın sol alt kısmına yakın yerde, Memory Stick Pro portu ve kablosuz network adaptörü için, güç düğmesi bulunuyor. PSP, multiplayer için 802.11b built-in içeriyor ve içerik yüklemek için Internet bağlantısına sahip. Tabi LAN desteği sayesinde, hatt kablosuz olarak 2 PSP’yi birbirine bağlayıp oyun oynayabilmek de mümün oluyor. Kamera bağlantıları için, bir USB 2.0 girişine de sahip. IrDA da içeren PSP, bir remote kontrol ile birlikte geliyor

32 MB ana belleğe sahip olan PSP, 4MB’lık bir DRAM bulunduruyor. PSP, 17 x 7.4 x 2 ‘lik boyutlara sahip ve 260 gr. geliyor. UMD denilen bir disk sistemine sahip olan PSP, Sony’nin ATRAC 3+ audio formatına sahip, ayrıca MPEG 4 ve RCM gibi formatları da destekliyor. UMD disk formatı, 60 mm’lik bir çapa sahip olmasına rağmen, 1.8 GB’lık veri depolayabiliyor. UMD, hem audio, hem de video içeriyor, ayrıca okuyucusu içinde bulunan koruma sayesinde, UMD’ler okunurken, tekleme yapması da engellenmiş oluyor. 

Sony, PSP’yi Japonya’da bu senenin sonlarında piyasalara sürmeye hazırlanıyor. Avrupa’ya ise ancak 2005’in bahar aylarında gelebileceği belirtiliyor. Birçok tanıdık firma, şimdiden konsola oyun yapımı için başvurmuşlar bile. E3 fuarına giden şanslı oyuncular, PSP’yi görme fırsatına sahip oldular. Nitekim konsol piyasalara sürüldüğünde muhakkak çok fanı olacaktır.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 23.09.2021 21:53
Kalan Karakter : 300 Gönder
Playstation Portable

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×