Plextor DVD Yazıcı

Oğuz Kayhan Torpil
Oğuz Kayhan Torpil 3.06.2010 - 12:31
CD öldü, yaşasın DVD!

Dünyadaki çoğu profesyonelin tercihi olan Plextor’dan yeni bir şaheser ile daha karşı karşıyayız. Tıpkı Creative’in ses konusunda bir numara olduğu gibi, Plextor da medya oluşturmada bir numara olarak kabul ediliyor. Gittikçe büyüyen DVD koleksiyonuma ne kadar iyi bakarsam bakayım, zamanla DVDler üzerinde çizikler oluşması kaçınılmazdı. Artık bir DVD writer almanın zamanı gelmişti. İşte ben de tercihimi Plextor PX-712A’dan yana yaptım. İyi ki de öyle yapmışım.
İnceleyeceğimiz PX-712A bir multi-format DVD/CD writer. Özelliklerinden bahsetmeden önce paketlemede writer ile birlikte gelenlere bakalım. Kutudan writer haricinde 40 pinlik bir IDE kablosu, 4 adet vida, fazladan bir adet jumper, acil durumlarda kullanabileceğiniz bir metal çubuk (başka cihazlarınızda da kullanabilirsiniz), PlexTools DVDsi ve içinde Nero Burning Rom SE, InCD, BackitUp, PowerDVD, Pinnacle Studio 9 SE programları bulunan başka bir DVD, ve içinde Türkçe’nin de bulunduğu farklı dillerde basılmış dökümanlar çıkıyor. Kolay kurulumdan sonra artık siz de yazılabilir DVD’ye terfi etmiş oluyorsunuz.

Şimdi isterseniz Plextor PX-712A’nın saymakla bitmeyen özelliklerinden bahsedelim. 

Arayüz IDE
DVD+R Yazma Hızları 12X, 8X - PCAV6X, 4X, 2X - CLV
DVD+RW Yazma Hızları 4X, 2.4X - CLV
DVD-R Yazma Hızları 8X - PCAV6X, 4X, 2X - CLV
DVD-RW Yazma Hızları 4X, 2X, 1X - CLV
DVD Okuma Hızları 16X’e kadar
CD-R Yazma Hızları 48X, 32X - PCAV8X, 4X - CLV
CD-RW Yazma Hızları 24X - PCAV10X, 4X - CLV
CD Okuma Hızları 48X’e kadar
Data Buffer 8 MB
Erişim Süreleri DVD: 150 msCD: 100 msYüksek hızlı transferler: "Ultra DMA33, DMA Mode 2 ve PIO Mode 4" 

PoweRec: "Plextor Optimized Writing Error Reduction Control lazer gücünü ve yazma hızını koyduğunuz medyanın özelliklerine göre en iyi şekilde ayarlar.” VariRec: "Değişik tipteki disklere yüksek kalitede çekim için yazma stratejisini değiştirmenizi sağlar. Ayrıca kullanıcıya yazma gücünü varsayılan değerlerden daha az ya da fazla yapma olanağı sunar. Bu ayar, ihtiyaçlarınıza göre en iyi lazer gücünü seçmenize yarar. " 

Silent Mode: "Sürücünün süper-sessiz işlem yapmasını sağlayan eşsiz teknoloji. Erişim süresi, yazma/okuma hızlarını ve tray açılma ve kapanma hızlarını seçerek sürücünün bir fısıltı kadar ses çıkarmasını sağlayın. " 

Siyah tray: "Lazer ışınından gelen yansımaları emerek optik bozulmaları azaltır ve okuma kalitesini iyileştirir. " 

Self-test teşhisleri: "PX-712A, kolay sorun giderme için bir self-test teşhis fonksiyonu bulundurmaktadır." 

DVD+R/RW için Kayıpsız Bağlantılama: "DVD+RW disklerinin üzerinde değişiklikler yapıldıktan sonra da DVD-ROM oynatıcılarında oynayabilmesini sağlar." 

DVD-R/RW için Sıfır Bağlantı: "Bölümler arasında 0 bytelık bir boşluk vardır, dolayısıyla diskler bütün oynatıcılarla uyumludur. DVD-RW disklerinin üzerinde değişiklikler yapıldıktan sonra da DVD-ROM oynatıcılarında oynayabilmesini sağlar." 

Buffer Underrun Proof Teknolojisi: "Buffer underrun hatalarını ortadan kaldırır. Böylece bir CD-R ya da CD-RW disk yazarken bilgisayarınızda başka işlerle meşgul olabilirsiniz. " 

GigaRec: " CD-R disklerinin kapasitelerini belirtilen değerin yüzde 60ila 130una kadar değiştirebilmenizi sağlayan değişken kapasite kayıtı. Bir CD üzerine daha fazla bilgi kaydedebilir ya da diskin kapasitesini azaltarak daha kaliteli ses elde edebilirsiniz. " 

SecuRec: "Cdleri sadece doğru şifreyi bilenlerin açabilmesini sağlayan güvelik koruması." 

Overburn: "Bir CD üzerine daha fazla bilgi yazabilmenin başka bir yolu. Ses disklerine 99 dakika 59 saniyeye kadar, data disklerine ise 875MB’a kadar bilgi yazabilmenizi sağlar. " 
Firmware’ini 1.03 e çıkarıp özel olarak yapılmış region free yamasını da indirdikten sonra elime kusursuz bir sürücü geçmiş oldu. Alışılmadık bir şekilde yüksek performanslı HDD’lerde görmeye alıştığımız 8MB buffer’a sahip olan bu sürücüde 4.7GB’lık bir DVD+R’yi 6 dakikada yazmak artık hayal değil. Fakat dikkat edilmesi gereken son derece önemli bir husus var. Siz siz olun asla kalitesiz medya kullanmayın. Zira PX-712A hiç affetmiyor. Sürücüyü aldığım gün 3 tane Creation marka DVD-R yaktıktan sonra aklım başıma gelebildi, aman ha. Siyahın dışında krem rengi olanları da mevcut olan bu sürücü son derece güzel gözüküyor. Resimlerdeki alakasızlığa gelince: Evet, biraz şeklimiz bozulmuş gibi gözüküyor fakat birkaç ay sonra alacağım yeni makineye takacağımdan mahsus siyah olanını aldım :). Yoksa kitsch komposizyonlardan nefret ederim. Son sözü söylemek gerekirse PX-712A, özellikleriyle gönüllere, sessizliği ile kulaklara, görünüşü ile gözlere hitab eden, fakat 225USD+KDV gibi yüksek fiyatı ile cepleri yakan bir şaheser. Dünyanın ilk SATA sürücülerinden olan PX-712SA çıkana kadar da Plextor’un amiral gemisi denebilir PX-712A için. Hiddetle, şiddetle hatta ve hatta cinai kuvvet ile tavsiye edilir.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2021 01:12
Kalan Karakter : 300 Gönder
Plextor DVD Yazıcı

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×