Police Helicopter Simulator incelemesi

Korhan ONUK 10.12.2018 - 16:04
Gerçek pilotluk bu değil.
Platformlar PC
Police Helicopter Simulator
Merlin Puanı 56
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%20
Artılar + Helikopter modellemeleri güzel
+ Açık dünyası fena değil
+ Sesler idare eder
Eksiler - Görev çeşitliliği az
- Görevlerde etkileşim yok
- Kontroller değiştirilemiyor
- Uçuş hissi yok

VIS-Games tarafından geliştirilen ve Aerosoft tarafından yayımlanan Police Helicopter Simulator, 8 Kasım 2018 tarihinde çıkış yaptı. Oyunculara bir polis helikopteri pilotunun yaptığı tüm işleri yansıtmayı amaçlayan oyun, bakalım bunu başarabilmiş mi?

Police Helicopter Simulator incelemesi

Simülasyon oyunları, ciddi anlamda büyük bir oyuncu kitlesine hitap ediyor. Günümüzde neredeyse insanların merak ettiği her türlü araç için simülasyon oyunları geliştiriliyor. Ancak özellikle Euro Truck Simulator 2 ile popülerleşen bu oyunların arasında bazen çok kötü örnekler de görebiliyoruz. Police Helicopter Simulator ise bu iyi ile kötünün tam arasında kalan ve sahip olduğu potansiyeli tam olarak kullanmayı başaramayan bir oyun.

Oyunumuz bir polis helikopteri pilotunun günlük olarak yaptığı şeyleri konu almak üzerine kurulu. Polis istasyonunda başlayan oyunda, amacımız aprona gidip helikoptere binmek ve bize verilen görevi yerine getirmek. Burada şundan da bahsedeyim, keşke oyunun polis merkezinde geçen kısımlarına harcanan vakit ile oyuna bir eğitici mod falan koysalarmış. Bu arada harcanan vakit dediğime de çok bakmayın, olay kapıları açmak ve etraftaki karakterler ile KONUŞAMAMAK ile alakalı. 

Aprona gittiğiniz anda, sizi oyunda kullanacağımız EC 135 helikopterimiz karşılıyor. Oyunun burada hakkını vermem gerek, helikopterler gerçeğine uygun olarak tasarlanmışlar ve oyundaki en büyük övgüyü hak eden kısım kesinlikle burası. 

Helikopterimize bindik, artık havalanma vakti. Burada bize çok iş düşmüyor, ancak bahsettiğim eğitim kısmı olmadığı için helikopteri nasıl kaldıracağınızı kendiniz keşfetmeniz veyahut kontrollere bakmanı gerekiyor. 

Helikopteri bir şekilde artık kaldırdınız. Kontroller çok zor değil, zaten uçurduğunuz helikopter mi başka bir şey mi onu da pek anlamıyorsunuz. Kontrolleri kolaylaştıracağız derken, ağırlık hissini de yok etmişler, ne kadar hızlı gidiyorsunuz, ne kadar yükseliyorsunuz çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle uçtuğunuz irtifaya dikkat edin, çaylak pilotların çok yükseğe çıkması yasak, hemen polis merkezine geri dönersiniz, benden söylemesi.

Police Helicopter Simulator
Police Helicopter Simulator'a ilk girdiğim anda açıkçası yapılabilecek şeyler beni heyecanlandırmıştı. Görev çeşitliliği olmasını ve görevlerde daha aktif olmayı bekliyordum ancak öyle değil.  Görevlerde yapmanız gereken size verilen bölge çapında belirlenen şeyi bulmak. Bu bir araç olabilir, bir bina olabilir. Bulduktan sonra ise size durumla ilgili bir tanımlama soruluyor. Buna doğru cevap verdikten sonra bir polis, ambulans veya itfaiye gelene kadar beklemeniz gerekiyor. Bu kadar. 

Burada görev çeşitliliğinden de biraz bahsedeyim. Görev çeşitliliğinin daha fazla olmasını bekliyordum, ancak genel olarak oldukça az diyebilirim. Bir de olaylara doğrudan müdahale edebilseymişiz, daha da eğlenceli olabilirmiş.

Oyunda görevleri yapıp, çalışma süremizi tamamlayınca, belli bir tecrübe kazanıyoruz. Bununla kariyer puanımız artıyor. Bunlar size belli artılar kazandırıyor, fakat oyuna çok yansıyan şeyler değiller.

Police Helicopter Simulator'ın grafikleri çok iyi değil. Tabii ki böyle bir oyundan çok iyi bir grafik beklemek de mantıklı olmazdı. Oyunun hasarlanan dünyası büyük, fakat nedense boş hissettiriyor. Ağaçlar, düzlükler, yollar gibi detaylar güzel. Bir de stadyumda gerçekten maç oynanıyor, güzel bir detaydı. Ancak dünya daha dolu olsa güzel olurdu.

Buraya kadar oyunda yer alan her şeyin, ortalama bir ayarda olduğunu anlatmaya çalıştım. Ancak oyunda ciddi eksiklikler de var. Bunların en başında helikopter kullanırken hiç bir uyarının çıkmaması geliyor. Yani hızlı mı iniyoruz, çok mu yukarıdayız gibi hiçbir uyarı yok. İkinci olarak, olayları aydınlatmak için kullandığımız ışığımızı kontrol edemiyoruz, olay yerini aydınlatmak için helikopteri çevirmeye çalışıyoruz. Kamerayı dışarıdan göremediğimiz için (ki bu da büyük bir eksik) gökyüzünde saçma sapan hareketler yapıp duruyoruz.

Police Helicopter Simulator, kötü bir oyun değil. Sadece potansiyelini tam olarak kullanamamış bir oyun. Grafik takıntınız yoksa ve uçuş konusunda çok gerçekçi bir şeyler aramıyorsanız göz atabilirsiniz. Ancak büyük şeyler bekliyorsanız, simülasyon seven birisi bile olsanız, uzak durmanızı öneriyorum.

Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 13.07.2024 08:39
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.12.2018 17:53
"Uçuş hissi yok"
Tekerlekli helikopter mi kullanıyoruz?
MK Okuru
MK Okuru 12.12.2018 13:28
@Abykrin
Ciddiye alıp cevap verdiğin için teşekkürler :)
Abykrin
Abykrin 11.12.2018 17:01
Şöyle söyleyeyim, helikopter değil de, boş bir kutu uçuruyormuş hissine kapıldım ben. Ne çok hızlı gittiğimi, ne çok sert indiğimi anladım. Yeterince açıklayıcı olmuştur sanırım :)
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 11.12.2018 12:00
bu tür oyunlar bitti artık bieaz baştan salma oyun 2002 2003 lerde falan sürekli bu tür oyunlar cok cıkardı ama aerık kalite işi ele adi bazı firmalar oturdu bu oyunlar artık yok boş yerede cıkarmasınlar
MK Okuru
MK Okuru 11.12.2018 16:16
turkce konus turkceeeee
Kalan Karakter: 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 10.12.2018 21:36
Çöp oyunların denendiği videolar yapardınız eskiden tekrardan yapın güzel oluyordu
Kalan Karakter: 300 Gönder
Police Helicopter Simulator
İlginizi Çekebilir