1/2

Portal 2

Feyzi Özmen
Feyzi Özmen 3.06.2010 - 12:31
Geçit kapıları ardına kadar açıldı
Valve şirketi bundan tam 14 sene önce Gabe Newell ve Mike Harrington tarafından A.B.D’de kurulduğunda, bu ölçüde başarılı şirket olacaklarını hayal bile ettiklerini sanmıyorum. 1998 senesi geldiğinde Half-Life’ı çıkaran firmanın geleceği de oyun dünyası gibi değişmişti. O günden sonra asla kötü yapıma imza atmadılar.

Valve’nin çıkardığı mükemmel yapımların arasında Half-Life 2, Half-Life 2: Episode 1 ve 2, Team Fortress 2 ve Portal’ın bulunduğu box-seti; ‘Orange Box’ı yayınladılar. Hepsi birbirinden güzel bu yapımlardan Portal adı altında bulunan mod öyle bir sivrildi ki, 1 yıl sonra tek ürün olarak satılmaya başladı. Hâlbuki yapılış amacı sadece ‘Source Engine’in özelliklerini göstermekti. Zaten bu ilgiyi firmanın kendisi bile beklemiyordu.

Nedir bu Portal

Aslında konusu bakımından basit sayılan ama içerdiği bulmacalar ile insanları ekran başına kilitleyen; Half-Life dünyasını daha da net anlamamızı sağlayan ve sonunda yer alan müthiş şarkısı ile hafızalarımıza kazınan, 2007 yılının en kaliteli yapımlarından biriydi. Oyuncular doğal olarak bu kadar kaliteli ama kısa süreli yapımın, ileride devamının yapılacağından emindi. Uzun bekleyişler ardından ha çıkıyor, ha çıkacak derken nihayet Valve patronu Gabe Newell müjdeyi verdi. Portal 2, bu sene geliyor…

Portal 2’de bizleri neler bekliyor

Gabe Newell ‘Biz oyuncuların ne istediğini ve onların neyi sevip neyi sevmediğini de ‘The Orange Box’ sayesinde gördük. Şimdi ise büyük iş yapmanın nasıl olduğunu biliyoruz. Portal 2, bizim en iyi oyunumuz olacak’ diyerek epey iddialı söylemlerde bulundu.

Portal 2


Kim bilir belki de böyle karmaşık bir bölüm tasarımı bizleri bekliyordur

Kafanızı epey şişirdikten sonra asıl konumuz olan Portal 2’ye geri dönelim. Resmi olarak duyurulduktan kısa süre sonra ilk bilgilerin yağmaya başladığı yapımın bizlere ne gibi yenilikler sunacağına kısaca bakalım.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×