Portal

Portal

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Dualarimiz gerçek oldu. Aklyn synyrlaryny zorlayaca?ymyz bir oyunumuz var artyk.
Platformlar PC, PlayStation 3
Portal
  • Yapımcı - Yayıncı Valve - Valve
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca
Merlin Puanı 86
Artılar Akıcı, akılcı
Eksiler Kafaya çok takıyorsunuz, sadece bir defa oynayabilirsiniz.
Birçok oyunu grafikleri, konusu ve sesleri ile değerlendiririz. Arada çok azını oynanabilirliğinden ötürü tercih ederiz. Portal da herşeyin sadece ilk cümlede saydıklarımdan dolayı alınmayacak bir oyun. İlk duyurulduğunda oldukça amatör ama bir o kadar değişik bir konu ile karşı karşıya kalacağımızdan emindim. Ama gel gör, oyunu yüklemem ile birlikte konu bile olmadığını fark etmem hiç zaman almadı. Peki benim bu ağzımdan akan köpükler ne? Şu yazıyı bile hazırlamayı eziyet kılan ne? İşte onu göreceğiz birazdan...

Digipen Teknoloji Enstitüsünün birkaç öğrencisi bir araya gelip Narbacular Drop isminde bir proje hazırlamışlar. Amaç geçitler açarak çıkış noktasına ulaşmak imiş. Kendi hazırladıkları grafik motoru ile Digipen'in yıllık öğrenci fuarında sunmuşlar. Valve'nin kurucusu Gabe Nevell bu fuarda görüp etkilendiği bu projeye hemen sahip çıkıp, tüm ekibi bir arada işe almış. Ardından Portal'ı birlikte geliştirmeye başlamışlar. Bu süreç içinde oyunun nasıl satılacağına dair bazı fikirler sundu Valve yetkilileri. Kimi zaman, Orance Box ile, kimi zaman ayrı tek başına bir proje olarak satılacağı bildirildi. En sonunda Half-Life 2: Episode 2 ile birlikte Oranga Box içinde verilmesine karar verildi.

Bugüne kadar çözdüklerinizi bulmaca mı sanmıştınız?
Bir çok oyunda karşımıza çıkan bulmacalar, genel olarak çok zorlamadan geçilir ki oyunun akışını çok fazla etkilemesin. Macera oyunlarında biraz zordur. Ama yine de çözersiniz. Portalda ise bu tam tersine işliyor. Bir bölümü geçebilmek için sadece bulmaca çözmeniz lazım.

Portal'ın genel mantığı şu şekilde. Elinizde ki alet (Half Life 2'de ki gravity gun'a çok benziyor) ile iki ucunu belirleyebildiğiniz geçitler açıyorsunuz. Bu geçitleri kullanarak bölüm sonundaki asansöre ulaşmanız lazım. Yazımı kolay olsa da yapması o kadar kolay değil. Hele bölümler iyice ilerledikten sonra. Zira birçok noktada sadece geçit açmak işinizi görmüyor. Kimi zaman tavana açıp, hedefinizin üstüne düşmeniz, kimi zaman ise bulunduğunuz odanın dibine açıp, yukarıda bulunan bir yerden ona atlayarak hız kazanıp diğer tarafa ulaşmanızı gerektiriyor. Görüldüğü üzere anlatması bile çok zor.

Sonuca ulaşmak için sadece portalı kullanmak yeterli olmuyor demiştim. Aynı zamanda bölüm içinde bulunan ve sürekli olarka size ateş eden silahları da uygun şekilde yönlendirmek lazım. Mesela silahın mermisinin yoluna geçidin bir ucunu silaha enerji veren kaynağın önüne geçinidin diğer ucunu açıp silahı yok etmeniz gerekiyor çok zaman. Yok ettiğiniz silahtan sonra yerdeki ağırlık algılayıcıların üzerine, bulacağınız bir koliyi koyup, bir yerlerde kapıyı açacaksınız.

Keşke defalarca oynayabilseydim
Bu kadar süre övdük, anlattık durduk. Şimdi bu oyunun hiç mi sıkıntı yaratacak özelliği yok? Var tabi ki. Bunların en başında da sadece bir defa oynanabiliyor olması var. Sonuçta bölümler statik olarak hazırlandığı için tekrar oynamaya niyetlenseniz de aynı sistemle çözeceğiniz için ikinci oynayış zevk vermeyecektir. Tabi bölüm sayısının çokluğundan dolayı bunu telafi eden bir özelliği var. Toplam 19 ara, 4 ana bölümden oluşan bir yapısı var. Kimi bölümlerde 3-4 dakika harcarken kimisinde 30 dakika hatta daha fazlasını bile harcayabiliyorsunuz. Bu tamamı ile çözümü görmeniz ile alakalı. Zira çok ufak bir ayrıntıyı atlamak, belki bir saatinize mal olabilir.

Dediğim üzere anlatması bile oldukça karışık olan Portal, hep aynı senaryolardan sıkılmış ama grafik ve ses gibi özelliklerden de ödün vermek istemeyen, daha dingin fakat beyninizi iyice zorlayacak oyunu arayanlar için mükemmel bir çözüm.
Yorumlar 35
MK Okuru
MK Okuru 6.03.2021 14:23
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 23.07.2017 01:11
Ben oyunu 2 saatte bitirdim ve acaba bir yanlışlık mı var diye düşündüm uzun uzun. Sonra internetten bir bakayım dedim gerçekten kısa bir oyunmuş. Kısa olması kötü değil aksine bu oyun için iyi. Demek istediğim bulmacaların sürekli zorlaştığı bir oyun uzun olursa oyun oyundan çok işkenceye dönüşür.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.06.2015 14:43
oyun süresi çok kısa 3 saatte bitirdim zaten başta 19 bölüm var sonrada biraz oyayış falan anca 22 bölüm tutar.
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×