1/2

Portal

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Valve'ın birincil şahıs bulmaca yapımı ile bir içeri bir dışarı, dönüp durun.
Buggs Bunny çizgi filmlerinden hatırlarsınız, ünlü tavşan karakterimiz bir kayanın üstündeki delikten girip aniden uzaklardaki başka bir oyuktan dışarı çıkabilme yeteneğine sahipti. Valve Software'de yapılan modern bilimsel araştırmalar sonucunda artık biz de deliklerin birinden girip diğerinden çıkabileceğiz. Taklitleri üzerinde şimdiden çalışılmaya başlanan, Portal'dan bahsettiğimizi anlamışsınızdır herhalde.

Half-Life 2 ve HL2: Episode One'da karşılaştığımız küçük mantık bulmacaları Portal'da karşılaşacaklarımızın yanında çocuk oyuncağı sayılabilir. Portal'da Newton kanunları kırılmamış olsa bile, en azından büküldüğünü söyleyebiliriz. Oyunun "portal" isimli silahı uzay zamanında delikler açarak fiziksel anlamda bağlantısı olmayan noktalar arasında patikalar oluşturuyor. Yapım, oyuncuların uzaysal mantık konusundaki cesaretlerine kafa karıştırıcı labirentlerle meydan okuyor. TF2 ve Half-Life 2: Episode Two ile ek olarak gelen Portal'da ateşli silahlar bulunmuyor, ölümle sonuçlanan tek durum ise beceriksiz sıçrayışlar.

Düşme Hissi

Portal'ın basit tasarımında THX 1138 (1979)'dan gelen yalın görünümler yer alıyor. Metal Gear Solid'deki sıradan sanal gerçeklik antrenmanlarında olduğu gibi her odada ayrı bir yön bulma numarasını öğreniyoruz. Bir sandığın altına geçit açın ve çıkış noktasını da taretin üstünde oluşturun: yerçekimi kalan kısmı halledecektir. Sandık silahın üstüne düşerek silahı yok edecek. Zeminde bir geçit açıyorsunuz ve çıkış noktasına bir momentum ile geliyorsunuz. Mancınık etkisi ile tekrar yerdeki geçide girip sonu olmayan bir uçurumun içinde buluyorsunuz kendinizi. Tanıdık geliyor değil mi? Prey'de de benzeri kavramlardan kafamız bolca karışmıştı; ancak geçitler yapmak ve onları yönetmek bambaşka bir konu, ayrı bir hüner istiyor. Bedava dağıtılan Narbacular Drop isimli programı duymuşsunuzdur. DigiPen Teknoloji Enstitüsü'ndeki öğrenciler tarafından hazırlanan bir proje olan Narbacular Drop (nuclearmonkeysoftware.com'dan indirilebilir), Portal'ın daha zayıf bir versiyonu gibi görünüyor ve oynanabiliyor. "Alışılagelmiş ortamların dışında bir oyun." diyor bölüm tasarımcısı Kim Swift, Narbacular'ın yedi kişilik tayfasından birisi olarak. Heyecanlı mühendis Jeep Barnett, Kim'in sözlerini şu şekilde sonlandırıyor: "Aslında bu karmaşık düşünceler ve silahlar ile dolu komple bir şehir hazırlamayı düşünmüştük. Çok karmaşık olacağını fark ettiğimizde büyük bir kısmını kestik ve sadece geçitleri bıraktık."

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×