1/2

Portal

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Valve'ın birincil şahıs bulmaca yapımı ile bir içeri bir dışarı, dönüp durun.
Buggs Bunny çizgi filmlerinden hatırlarsınız, ünlü tavşan karakterimiz bir kayanın üstündeki delikten girip aniden uzaklardaki başka bir oyuktan dışarı çıkabilme yeteneğine sahipti. Valve Software'de yapılan modern bilimsel araştırmalar sonucunda artık biz de deliklerin birinden girip diğerinden çıkabileceğiz. Taklitleri üzerinde şimdiden çalışılmaya başlanan, Portal'dan bahsettiğimizi anlamışsınızdır herhalde.

Half-Life 2 ve HL2: Episode One'da karşılaştığımız küçük mantık bulmacaları Portal'da karşılaşacaklarımızın yanında çocuk oyuncağı sayılabilir. Portal'da Newton kanunları kırılmamış olsa bile, en azından büküldüğünü söyleyebiliriz. Oyunun "portal" isimli silahı uzay zamanında delikler açarak fiziksel anlamda bağlantısı olmayan noktalar arasında patikalar oluşturuyor. Yapım, oyuncuların uzaysal mantık konusundaki cesaretlerine kafa karıştırıcı labirentlerle meydan okuyor. TF2 ve Half-Life 2: Episode Two ile ek olarak gelen Portal'da ateşli silahlar bulunmuyor, ölümle sonuçlanan tek durum ise beceriksiz sıçrayışlar.

Düşme Hissi

Portal'ın basit tasarımında THX 1138 (1979)'dan gelen yalın görünümler yer alıyor. Metal Gear Solid'deki sıradan sanal gerçeklik antrenmanlarında olduğu gibi her odada ayrı bir yön bulma numarasını öğreniyoruz. Bir sandığın altına geçit açın ve çıkış noktasını da taretin üstünde oluşturun: yerçekimi kalan kısmı halledecektir. Sandık silahın üstüne düşerek silahı yok edecek. Zeminde bir geçit açıyorsunuz ve çıkış noktasına bir momentum ile geliyorsunuz. Mancınık etkisi ile tekrar yerdeki geçide girip sonu olmayan bir uçurumun içinde buluyorsunuz kendinizi. Tanıdık geliyor değil mi? Prey'de de benzeri kavramlardan kafamız bolca karışmıştı; ancak geçitler yapmak ve onları yönetmek bambaşka bir konu, ayrı bir hüner istiyor. Bedava dağıtılan Narbacular Drop isimli programı duymuşsunuzdur. DigiPen Teknoloji Enstitüsü'ndeki öğrenciler tarafından hazırlanan bir proje olan Narbacular Drop (nuclearmonkeysoftware.com'dan indirilebilir), Portal'ın daha zayıf bir versiyonu gibi görünüyor ve oynanabiliyor. "Alışılagelmiş ortamların dışında bir oyun." diyor bölüm tasarımcısı Kim Swift, Narbacular'ın yedi kişilik tayfasından birisi olarak. Heyecanlı mühendis Jeep Barnett, Kim'in sözlerini şu şekilde sonlandırıyor: "Aslında bu karmaşık düşünceler ve silahlar ile dolu komple bir şehir hazırlamayı düşünmüştük. Çok karmaşık olacağını fark ettiğimizde büyük bir kısmını kestik ve sadece geçitleri bıraktık."
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×