Powerboat GT

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Demir alma vakti geldi
Platformlar PC
Powerboat GT
  • Yapımcı - Yayıncı Dreamcatcher Interactive - Dreamcatcher Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 72
Artılar Eğlenceli oynanış, türünün ender öğelerinden, su modellemesi
Eksiler Müzikler az sayıda, tekrar eden yapı
Muhtemelen hayatımız boyunca kontrol edemeyeceğimiz, aşağı yukarı tüm taşıtlar ile ilgili oyunlar yapıldı. Bunlardan arabaları saymıyorum, zira hiç de ulaşılamayacak bir noktada değiller. Ancak trenler ile karada, uçaklarla havada, gemilerle engin denizlerde yol almak, her babayiğidin harcı olmayan ehliyetler gerektiriyor. Neyse ki video oyunları sayesinde bazen imrenerek baktığımız kaptanların yerine geçme şansımız oldu. Ancak oyun dünyasında belki de en geri planda kalan deniz taşıtları oldu. Son birkaç yılda çıkan Ship Simulator ile çeşitli deniz taşıtlarını kullanmak nasip oldu. Yinede "Simülasyon" olduğundan olsa gerek, çoğumuz yapımdan yeterince eğlenemedik. Powerboat GT ise işin eğlence kısmını sağlamak üzere geliştirilmiş. Bu defa sürat tekneleri ile yarışlar yapmak mümkün. Peki yapım kendi kulvarında ipi birinci göğüsleyebiliyor mu? Ona bakalım.

DreamCatcher Interactive tarafından piyasaya sürülen Powerboat GT, aslında firma tarafından yeterince lanse edilemeyen bir yapım. Örneğin Ship Simulator çıkmadan dahi oldukça yankı uyandırmıştı. Zira türe ait fazla sayıda örnek bulmak mümkün değil. Buna rağmen Powerboat GT, sessiz ve derinden bir girişle kendisine ait olan yere oturdu. Yapımı piyasada örnekleri olan yarış oyunları ile özdeşleştirmek de mümkün aslında. Gerek araçlar, gerekse geliştirme seçenekleri, yapımın kara versiyonları ile aynı özellikler barındırıyor. Hikaye modundan yoksun "Bakıp çıkacaktık" anlayışı olan hızlı yarış seçeneği, adrenaline biran önce erişmek isteyen oyuncular için konulmuşken, klasik kariyer modu olayı temelinden başlayan bir sıralamada bizlere sunuyor. Kariyer modunda yarattığımız profil ardından, balıkçı teknesinden hallice bir motor ediniyor, ardından da mavi sulara giriş yapıyoruz. Kariyer modu yükleme ekranlarında da gösterildiği üzere, balıkçı teknesinden pahallı bir yelkenliye giden uzun bir yarışçı kariyerinden oluşuyor.

İskele - Sancak

Mavi sularda aylaklık yapabileceğiniz gibi, yarış ve özel amaçlı noktalara giderek etkinliklere giriş yapmak mümkün kılınmış. İlk başlarda yarış kazanmaktan uzak olan teknemizi güçlendirmek ve iyileştirmek için haliyle paraya ihtiyacımız var. Nakit ihtiyacımızı ise taksi görevleri yaparak karşılamak, yeterli birikimi oluşturduktan sonra da teknemize yatırım yaparak yarışlara katılmak izleyeceğimiz sırayı oluşturuyor. Yapımda gerçekçilikten çok eğlencenin ön plana çıkartıldığı açıkça görülüyor. Bu demek değil ki tekneler fizik kurallarına aykırı hareket ediyor; keza tekne ve su davranışları oldukça gerçekçi aktarılmışlar. Ancak yapımın arcade öğeleri içermesi, eğlencenin vurgulanmasını sağlıyor. Yarışlar sırasında kullanılan silahlar bunlara en iyi örneği sağlayacaktır. Rakipler karşısında öne çıkmak, yalnız iyi bir tekne ve donanımı ile mümkün olmuyor. Zira parkur üzerinde yerleştirilmiş kutulardan edinilen silah ve bonuslar ile kıyasıya bir mücadele söz konusu oluyor. Silahlar diğer teknelerin motorunu bozar, roketler ile onları havaya uçururken, nitro gibi bonuslar ile kısa süreli hızlanma avantajları yakalanabiliyor. Hal böyle olunca da tüm yarışçılar birbirine düşman kesiliyor. Silahları hemen kullanma zorunluluğunun bulunmaması, dört adede kadar saklanıp daha sonra kullanılabilmeleri de oldukça güzel bir özellik olmuş.

Kariyerimize başladık, ufaktan taksi görevleri ile para da kazanıyoruz ve yarışlardan boş dönmemeye başladık. Peki sırada ne var? Sırada sponsorların gözüne girmek var. Zira kariyerimizde emekleyerek ilerlemektense, koşar adım basamakları çıkmanın yolu sponsorlardan geçiyor. Bir kaç yarış sonunda sponsorların gözüne girmeye başlayacak itibar puanı toplamış oluyoruz. Böylece onlarda bizi desteklemeye başlıyor. Sponsorların bizi desteklemesi maddi rahatlık, yeni tekneler, yeni geliştirmeler ve yeni bölgeler anlamına geliyor. Oyunda yalnız tek bir bölgede kürek çekmiyor, Rusya ve Yunanistan’dan Karayip’e kadar uzanan farklı denizlerde yarışma fırsatı elde ediyoruz. Üstelik bu bölgelerde deniz uçakları gibi farklı taşıtları kullanmamızda mümkün kılınmış. Bir tekne oyununda uçağın ne işi var diye şaşırabilirsiniz, oldukça normal. Ancak yapımın eğlenceye odaklandığını belirtmiştim. İlk gördüğümde bu durum benim içinde sürpriz oldu. Denizde turlarken, birden denize semadan bakabilmek oldukça farklı bir deneyim yaşatıyor.

Sert kontroller

Gerek tekne, gerekse uçak kontrollerinde hafif bir sertlik söz konusu; ancak bu durum rahatsız edici seviyede değil. Grafikler bakımından ise Powerboat GT, özellikle deniz ve araç modellemelerinde dikkat çekiyor. Çok fazla olmasa da çevre modellemelerinin de boş geçilmediğini görmek mümkün. Sesler bakımından da grafiklerden aşağı kalır yanı olmayan yapımda, orijinal müzikler ekranda resimli ve bilgileri ile birlikte bir Jukebox tarafından aktarılıyor. Genel olarak baktığımızda Powerboat GT, pek çok özelliğini araba yarışlarından almış olduğu görülüyor. Kendisinden beklenmeyen bir performansla PC’lere konuk olan yapım, ortalamanın üzerinde bir puan almayı başararak oyun ve deniz severlerle buluşmayı bekliyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2022 06:34
Kalan Karakter : 300 Gönder
Powerboat GT

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×