Prison Tycoon

Murat Oktay
Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
10 dakikalık bir oyuna hazır mısınız?
Platformlar PC
Prison Tycoon
  • Yapımcı - Yayıncı Virtual Playground - ValuSoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Simülasyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 19
Artılar Oyunun adı.
Eksiler Oyunun tadı.
Kurtlar Vadisi’ni bu kadar seven bir toplum olduğumuza göre onunla bağlantılı olan hapisanelere ilgisiz kalmamız mümkün değil. İçinde olmayı istemesekte yönetiminde bulunabileceğimiz bir oyun ile karşı karşıyayız. Tycoon serilerine aşina olabilirsiniz. Lunapark kurabilir, pizza dağıtabilirsiniz. Ancak bu sefer elimizdeki bunlardan çok farklı. İşin çok eğlenceli yanı olmayacak gibi. Zira hapisane kuracağız. Ülkemizde bir örneği olmasada, yurt dışında özel hapisanelerin olduğunu biliyoruz. Oyunumuzda bu mantıktan yola çıkarak hapisaneleri birer işletme olarak kurmamızı sağlıyor.

Prison Tycoon, Hard Truck, Battle For Troy ve Country Justice gibi (!) oyunlardan tanıdığımız ValuSoft tarafından dağıtılıyor. Geliştirilmesi ise daha önce ismini duymadığımız Virtual Playground isimli bir firma tarafından yapılmış.

450 MB’a yakın kurulumu yaptıktan sonra oyunumuza kavuşuyoruz. Menüleri çok zengin olmadığı için hızlı bir şekilde oyuna başlıyoruz. Kısa bir giriş demosunun ardından –ki o demoda da hapisanenize gelen suçluları taşıyan bir otobüs ya da uçak oluyor. Seçtiğiniz senaryodaki araziye kuruluma başlıyorsunuz. Kuracağınız birimler arasında yönetim binası, suçluların kalacağı barakalar, üretim tesisleri, eğlence kompeksi ya da nöbetçi kulübeleri. Bu yapıları kurduktan sonra suçlularınız gelmeye, onları kontrol altında tutmakta sizin göreviniz oluyor tabi ki. Bu anda dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Çünkü binaları öyle langır lungur koymanız yeterli olmuyor. İçlerine yapının türüne göre, yatak, muayene odası gibi birimleri de mutlaka yerleştirmelisiniz. Bunlar arasında benim en çok hoşuma giden terapi odaları oldu.

Oyun sırasında çalan müzik kulağa oldukça hoş geliyor olmasına rağmen bir süre sonra deli ediyor. Zira hep başa sar hep başa sar... Kapatırsanızda sadece efektler kalıyor. “E ne yapayım?” diye sormayın. Benim bulabildiğim tek çözüm hızlı “uninstall” oldu.

Offf ooffff

Prison Tycoon’un kontrolleri çok zor değil. Yapmak istediğiniz binayı menüden seçip koyacağınız yere, döndürmek içinde sağ tuşa tıklamınız yeterli oluyor. Ayrıca mouse’un scroll tuşunu kullanarak bakış açınızı düzenliyorsunuz. Bunun dışında bir kontrolde yok zaten. Anlatımı bu kadar kolay olsada, ne yazık ki uygulamada zorluklar sizi bekliyor. Düşük sistem özellikleri ile piyasaya sunulan oyun 1 GB RAM’li makinamda bile yavaşlamalara sebep oldu. Ayrıca Windows’unuzun görev yöneticisinden baktığınızda 280 MB’a yakın bir hafıza yediğini de göreceksiniz.

Dale Don Dale

Bu şarkıyı dinlerken ne hissediyorsam, Prison Tycoon içinde farklı duygular beslemiyorum. Oyunu ilk gördüğümde atlayıp bunu benden başka kimse yazamaz demiştim. Öyle de oldu. Ancak benim düşündüğümden biraz farklı olarak. Görenler “Abi sen bu oyunlardan daha iyi anlarsın. Sen yaz.” Şeklinde yaklaşınca “Hadi yazalım bari” dedik ama yazılacak birşey de çıkmadı Prison Tycoon’da. Siz en iyisi bu oyundan köşe bucak kaçın.
Yorumlar 22
MK Okuru
MK Okuru 16.05.2021 05:29
Kalan Karakter : 300 Gönder
Prison Tycoon

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×