1/2

Pro Evolution Soccer 2

Emir Ataç
Emir Ataç 3.06.2010 - 12:31
Pro Evolution Soccer 2 nihayet Avrupa'da da sahaya çıktı. PC oyuncuları bu oyuna yine imrenerek bakacaklar.
Platformlar PlayStation 2, PlayStation 2
Pro Evolution Soccer 2
  • Yapımcı - Yayıncı KCET - KCEJ
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 94
Artılar -
Eksiler -

Yeni bir yılın yaklaşmasıyla birlikte çıkan spor oyunlar furyasının içine Pro Evolution Soccer 2'de katıldı. Ben de vakit kaybetmeyerek, efsane oyunun incelemesini herkesden önce yazmış bulunmaktayım. Elimde olsa bu oyuna inceleme hazırlamayıp koskoca harflerle ‘’Oyun muhteşem, düşünmeden alın!’’ yazardım çünkü PES 2 oynayan herkesi kendine hayran bırakacak kadar müthiş bir oyun...

Veron’dan şahane bir pas!

Pro Evolution Soccer, oynanışı ile tüm futbol oyunlarında hissettiğinizden daha fazla futbol oynadığınızı hissettiriyor. Zaten PES’ı diğerlerinden ayıran en önemli özellik de bu değil mi? Oyunun ikincisi de kendine has oynanışı ve zorluğunu koruyor. Kontroller geçen oyununkiyle aynı ancak bir takım yenilikler var. Bunlardan en önemlisi hareketlere getirilen esneklik ve gerçekçilik. Örneğin; artık pas vermek istediğiniz adama topu atmanız yeterli olmayacak, topun hızını ve adama olan açısını gözden geçirmek zorundasınız. Ayrıca çalım atmak daha zor ve gerçekçi olmuş ama yapımcılar birçok yeni çalım şekli ve hareket eklemiş oyuna (topun üstünden atlama, dışa çıkartma gibi). Yapay zekanın oldukça gelişmiş olması nedeniyle gol atmak artık kolay değil; bu yüzden organize ve akılcı ataklar yapmalısınız. Oyunda bu tarz atakları, kombinasyonları ve yeni eklenen hareketleri deneyip, ustalaşmanıza yardımcı olacak bir Training seçeneği bulunuyor. Bu seçenek sayesinde geçen oyunda olan herşeyi hatta fazlasını yapabiliyorsunuz, nasıl mı? Sıkı durun, oyuna ‘’Umbro Challenge’’ adında bir mod eklenmiş. İşte bu mod bizlere antrenman sahasında çeşitli aktivite ve yarışmalara katılma imkanı veriyor. ‘’Ortada Sıçan’’, ‘’Hedef Vurma’’ ve ‘’Top Sürme’’ ise bu aktivitelerden sadece birkaçı. Yarışmalarda topladığınız puan sonucunda, yeni oyunlar açılıyor ve seçtiğiniz futbolcular derecelere göre sıralanıyor. Çok zevkli olan bu yeni mod sayesinde hem oyunda ustalaşacak, hem de keyifli vakit geçireceksiniz. 

Beckham ilerliyor...

Oyunda kupa ve liglerin dışında yine Master Lig bulunmakta. Burada bir kulüp seçecek, B takımı ile 3.ligden başlayarak, kazanılan maç başına para alacaksınız. Bu parayla da yıldız oyuncular alıp takımınızı kuvvetlendirebileceksiniz. Amacınız 1.lige yükselip, şampiyon olmak. Ancak para kazanmak eskisi kadar kolay değil. Neden mi? Çünkü artık puan kaybedecek olursanız, para da kaybedeceksiniz. Paranız bittiğinde ise kulüp batacak, Game Over olacak. İşiniz artık daha zor ama hemen üzülmeyin, bundan böyle para kazanmanın bir yolu da kupa maçları, bu ekstra maçlar sayesinde gelirinizi arttırabilirsiniz. Az önce bu zorlu mücadeleye 3.ligden başlayacağınızı söylemiştim. Evet, takım sayısının artmasıyla birlikte lig sayısı da artmış oldu. İşte tüm bu yeniliklerin dışında, bir de Master Lig’in içinde küçük bir menajerlik bölümü var. Buradan transfer işleriyle, antrenmanlarla, kadrolarla ve istatisliklerle oynayabilir ayrıca takımızın formasından stadına kadar herşeyi değiştirebilirsiniz. Haa, transfer demişken artık oyuncu da kiralayabildiğinizi söylemem de fayda var..

Oyunda altısı yeni olmak üzere birbirinden farklı 14 tane stadyum bulunmakta. Yeni stadyumlar genel olarak güzel görünüyor ancak çoğu, pekde tanıdık değil. Bunların arasında en ünlüsü Manchester United’ın cehennemi olan ‘’Old Trafford’’. Bu kadar yeniliğin arasından eski stadlar da payına düşeni almış. Hepsinin zemini gerçeğe uygun olarak değiştirilmiş ve kaplamaların kalitesi arttırılmış (geçen oyunda zemini berbat olan Catalonia stadı oldukça güzelleşmiş).

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×