Pro Evolution Soccer 2008

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
PSP yeşil sahalarla buluşuyor
Platformlar PSP
Pro Evolution Soccer 2008
  • Yapımcı - Yayıncı Konami - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 82
Artılar Teamvision yapay zeka sistemi
Eksiler Sesler ve müzikler daha kaliteli olabilirdi
Pro Evolution Soccer denilince, akla ilk gelen FIFA oluyor ya da bunun tam tersini söylemek de aynı şekilde mümkün. Birbirlerinin ezeli düşmanları, her zaman olduğu gibi PC ve konsol platformlarında top koşturmayı sürdürüyorlar. PES 2008’den önce FIFA Soccer 08’in PSP incelemesini gerçekleştirmiştik. Şimdi ise sıra PES 2008’de…

Genel olarak baktığımızda oyunun çekirdek modlarını oluşturan kadronun korunduğunu görüyoruz. Master League, Cup, World Tour, League, Match ve Training modlarını ana menüde görüyoruz. World Tour modu yalnız PlayStation 2 ve PSP’de bulunması açısından ayrı bir önem taşıyor. Master League modu, yönetimi ele aldığımız ve daha çok menajerlik içeriği de barındıran bir mod. “Para konuşur” kuralının işlediği yönetimimizde, tahmini takım kazancını görebilir ve buna göre yeni oyuncular satın alabilirsiniz. 52 takıma ev sahipliğinde bulunan yapımda, her zaman olduğu gibi kendi oyuncularımızı yaratma ve takımlara dahil etme seçeneğimiz mevcut. Training modunda ise basit ve ileri düzey kontroller güzel bir şekilde verilmiş.

Kombine…

PES 2008, Teamvision - takım görüşü - olarak adlandırabileceğimiz yeni bir yapay zeka anlayışı ile karşımıza çıkıyor. Teamvision, oynayış tarzınıza intibak gösteren ya da reaksiyon veren oyuncular olarak da özetlenebilir. Bu sayede PSP işlemcisi tarafından yönetilen rakip takım oyuncuları, sürekli sizi düşünmek ve yaratıcı olmak durumunda bırakıyor. Bu nedenle oyun sırasında sık sık taktik değiştirmeniz gerekebiliyor. Kontra ataklarınızı öğrenip zayıf noktanızı kollayan rakipler, aynı şekilde defansınızı da her zamankinden daha fazla zorluyor. Bununla birlikte takım oyuncularınızın da sahada daha zekice yerleştiği gözleniyor. Boşlukları doldurmak için koşuyor, pas ve ataklar için daha iyi pozisyonlar yaratıyorlar. Bu açıdan yaklaştığımızda yapım, futbol simülasyonu olma yolunda ilerlediğini gösteriyor. World Tour modu sayesinde ise uluslar arası takımlar ile karşılaşma fırsatını yakalıyoruz. Takımlar arasında Türkiye, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’ın da bulunması sevindirici.

Oyunda Multiplayer modunun kısmen kaldırıldığı görülüyor. Ad-hoc üzerinden arkadaşlarınızla maç yapma keyfinize ise dokunulmamış. Online mod ise tamamı ile kaldırılmış. PES 2008, görsel olarak da PSP’de gayet başarılı iş çıkartıyor. Oyuncu animasyonları son derece akıcı ve güzel görülüyor. Süratli geçiş sahnelerinde arada meydana gelen Blur ise görmezden gelinebilir. Frame Rate olarak da tatmin edici seviyede olan yapımda, oyuncuların yüz modellemeleri ve vücut grafiklerinde köşelenmeler görülebiliyor. Bir el konsolu için normal sayılabilecek bir durum. Maçların özellikle başlangıç sırasındaki görsel sunumları ise biraz yavan kalmış. Sesler ve müzikler açısından yaklaştığımızda ise maçı anlatan spikerimizin olmadığını görüyoruz. Bu durum maçta bir boşluk hissi uyandırıyor, zira taraftarlar fazla gürültü çıkartıyor ve onların sesinden başka bir şey duymamak mümkün olmuyor.

Genel olarak baktığımızda Pro Evolution Soccer 2008, seriyi bir adım daha ileri taşımayı başarıyor. Bazı eksiklerinin olduğu tartışılmaz, ancak bir el konsolundan bir PC kapasitesi beklemek de yanlış olacaktır. Futbol severlerin kaçırmaması gereken bir yapım.
Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 16.09.2021 14:29
Kalan Karakter : 300 Gönder
Pro Evolution Soccer 2008

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×