1/2

Pro Evolution Soccer 2008

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
Dünyanın en büyük oyun derbisi
Şu oyun piyasasına bir göz atın; en çıkmaza sürüklenen tartışma Pes ile Fifa arasındadır. İki tarafında ayrı fanatikleri mevcut ve her iki tarafın kendine göre kozları var. Yorumların en objektif olanları; Fifa'nın arcade oynanabilirlik yapısına ve düzgün lisanslarla çok sağlam soundtracklere sahip olduğu, Pes'in ise bir futbol simülasyonu olduğu fakat diğer konularda geride kaldığı görüşünde. Sonuçta işten faydalı çıkan ise biz oyuncularız. Ne zamanki rakipler çoğalır o zaman rekabet artar, kalite artar. Dünyaca tanınmış bir firma olan EA'nin ve oyun yapımcılarının, yıllardır Konami'yi pek de tınlamamış olmaları aşikâr bir düşünce. Fakat Japon Futbolu son yıllarda EA yapımcılarının korkulu rüyası haline geldi. Pes fanatikleri gün geçtikçe artıyor. Benim tahminlerim Fifa büyük bir kitlesini Pes tarafına kaptırdı. EA, artık daha fazla kayıp vermek istemiyor eminim. Fifa 07, önceki serilere nazaran epey iyi bir çıkıştı bence. Ama yine yeterli olamadı. Pes yapımcıları temeli oturmuş bir oynanabilirlik kodlarına sahip. Yıllardır ufak oynanabilirlik değişiklikleri yapıyorlar ama bizi her sene tatmin etmeyi başarıyorlar. Eğer ki, EA oynanabilirlikte bir simülasyon havası oluşturmak istiyorsa işe kökten değişiklikle başlamalı. Bu arcade tarzlarından memnunlarsa söyleyecek bir şey yok tabi…

Pes yapımcıları artık sonsuz bir seri hayali doğrultusunda yıl serilerine geçiş yaptı yani artık Pes 4, Pes 5 serisi sona erdi. Pes 7 yerini Pes 2008 e bıraktı.

Yeni Nesil Çıkmazı

İçinde bulunduğumuz aylar müthiş bir karmaşayı sahneliyor. Next-gen, Current-gen tartışmaları başını almış gidiyor. PC oyunu yapımcıları yoğun bir şekilde Dx 10'a odaklanmış, sessiz şekilde işlerini sürdürüyorlar. Oyun piyasasında şuanda durgunluk hâkim. Elimizde oynanası oyun sayısı çok az ve biz aç bir şekilde sonbaharı, kışı bekliyoruz. Zaten bombalar çoğu zaman son çeyrekte patlar. 2007 yılının son çeyreği de önceki çeyrekler gibi oyuncular için şölen ayları olacaktır.

PES 2008 geliyor!

Biz bu karmaşa piyasada cebelleşirken Konami yapımcıları yakın zamanda Pes 2008 hakkında müthiş haberler sızdırıp, biz oyuncuların yüzünü güldürdü. Anlatılanlar Pes'in başlı başına değişeceğini işaret ediyor. Verilen bilgilerden en sevindirici olanı PC'de yıllardır gözümüzü sıkan Dx 8.1 teknolojisinin geride bırakılıp, yeni yapımın next-gen grafiklere sahip olacağı. Evet yanlış duymadınız, artık sadece PS3, X360'a değil, Pes 2008 PC'ye de next-gen grafiklerle geliyor.

PES 2008 müthiş yeniliklerle geliyor. Teamvision adında, rakibin sizin oyuncularınızın oyun stilini anlayıp ona göre taktik geliştiren yeni bir yapay zekâ var. Buna göre örneğin kanattan ilerlerken ceza sahasına doğru Peter Crouch gibi uzun bir forvet sokulmaya başlarsa rakip oyun planını değiştirip uzun olan forvet oyuncusuna markaj uygulayabilecek. Buna göre savunmanızı ayarladığınız şekle göre rakipleriniz hücum anlayışını değiştirip kendi avantajlarına uygun hale sokabilecekler. Tabii bu taktik değiştirmelerin hızı ve sahaya yansıması da rakibin becerisine göre değişecek; daha güçlü takımlar fark edilir ölçüde hızlı ve efektif bir biçimde bu değişikliği daha çabuk ortaya koyacaklar. Ayrıca yine bu yeni yapay zekânın bir getirisi olarak zayıf taktikler rakip tarafından daha etkin bir biçimde cezalandırılacak. Oyun içerisinde rakibin taktiğine uygun bir taktik anlayış sergilemeniz gerekecek. Yan tarafta gördüğünüz yayınlanan screenshot'ta menü sisteminin kökten değiştini, eski atari oyunları vari menü sisteminden de kurtulduğumuzu Konami bize müjdeliyor. Screenshot'ta ayrıca menünün yan tarafında bulunan yedek kulübesi görüntüsü de hayli ilgi çekici…

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×