Pro Evolution Soccer 2008

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Konami'nin yetenekli elleri iş başında.
Konami'nin medar-ı iftiharı Pro Evolution Soccer, 2008 kod adıyla sahalara dönüyor. EA'nin FIFA hegemonyasını adeta ters düz eden seri, özelliklerine yenilerini ekleyerek yoluna devam etme hesapları yapıyor.

Ezbere oynamaya son
Bu yılın üzerine en çok odaklanılan özelliği yapay zeka. Yapımcılar tarafından 'sofistike' olarak nitelendirilen AI sistemi, sizin oyun stilinizi algılayıp (öğrenip), ona göre karşılık verecek. Böylelikle çoğu oyuncunun şikayetçi olduğu, 'ezbere oynanış'ın önüne geçilmesi planlanıyor. Zira yapay zeka, hücuma geçmek için yeni taktikler geliştirecek, yeni yollar arayacak. Ayrıca hücumda ya da defansta yapılan hatalar, birkaç defadan sonra yapay zeka tarafından algılanıp, önlemleri alınacak. Yani açık bulduğunuz noktaları değerlendirmeye çalışırken, oyun da bir yandan o noktaları kapatmaya çabalayacak.

Serinin bu en yeni üyesi Pro Evolution Soccer 2008'de, yıllardır alışık olduğumuz gerçekçi ve akıcı oynanış korunuyor. Konami'nin büyüleyici sırrı, futbolcunun topla buluştuğu anda, top ile arasındaki oldukça gerçekçi etkileşim, 1996'dan bu yana halen aynı şekilde kullanılıyor. Ayrıca şut çekildiğinde, defans oyuncularının topun önüne yatarak kalelerini savunmaları da, yine yıllardır korunan özellikler arasında…

Göze hoş gelen futbol
Yeni çalım hareketleri ve yeni top sürme stilleri de her zaman olduğu gibi yapımda yer alacak. Serinin önceki oyunlarında çok fazla etkili olmayan duran top organizasyonları da elden geçirildi. Böylelikle duran toplar, defans halindeki takımların korkulu rüyası olacak. Geliştirilen grafiklerle Pro Evolution Soccer 2008, tüm bu özelliklerini oldukça başarılı görsellerle de buluşturarak, kullanıcılarına adeta sanal bir futbol şöleni sunmayı planlıyor.

Yapımla ilgili yayınlanan ilk görsellerde bazı şaşırtıcı enstantanelere yer verilmiş. Örneğin toplu halde maçı televizyondan izleyen taraftarların coşkusu, bir başkasında ise yemek masasında üzüntüden kahrolan fanatikler… Resimlerden birinde ise maç oynanırken menüye geçildiği ve ekranın sağ tarafında yedek kulübesinin görüntülendiği dikkat çekiyor. Bir ayrıntıdan ibaret olsa da gayet hoş düşünülmüş.

PC, X360 ve PS3 için 'yeni nesil' olarak adlandırılan versiyonları satışa sunulacak Pro Evolution Soccer 2008'in. Bu versiyonlar geliştirilmiş edit modu haricinde, yüksek detaylı grafiklerle de göz dolduracaklar. PS2, PSP, DS sahipleri ise, görsel olarak bir takım kayıpları olsa da, PC ve yeni nesil konsol sahipleri ile aynı futbol coşkusunu yaşayacaklar.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 26.09.2023 23:22
Kalan Karakter: 300 Gönder
Pro Evolution Soccer 2008
İlginizi Çekebilir