1/2

Pro Evolution Soccer 2015

Tayfun Erkan 26.06.2014 - 17:59
Konami bu sefer başarabilecek mi?
Yine bir futbol sezonuna daha yaklaşıyoruz. Bu yıl da her zaman olduğu gibi FIFA ve PES'in kapışmasına şahit olacağız. Son zamanlarda FIFA'nın futbol oyunlarındaki üstünlüğü (bazılarımıza göre) tartışılmaz olsa bile, PES'in eski ruhunu geri kazanmasını umut ediyoruz ve görünen o ki ruhunu geri kazanmak amacıyla sahaya çıkacak; en azından Konami'nin açıkladığı resmi bilgi bu şekilde elbette. 

PES 2014 ile bekleneni veremeyen Konami ekibi bakalım özlenilen deneyimi, oyunculara tekrardan sunabilecek mi?

Pro Evolution Soccer 2015
Biraz grafiklere bakalım
PES 2015 bu yıl yeniden Kojima'nın yarattığı, grafik motoru olan FOX Engine ile geliştiriliyor. Aslında PES 2014 ile beklentiğimizin üstünde olacağını düşündüğümüz, oynanış ve grafiklerin sönük kalması PES hayranlarını hayal kırıklığına uğratmıştı. Çağ dışı kaplamalar, oyuncuların detaylarının yetersiz olduğu yapım, teknik sorunlarla birlikte can sıkıcı bir hal alıyordu. Bu durum yine oyuncuların kafasında bir soru işareti bıraktırabilir.

Yeni nesille birlikte PES 2015'in geleceğini düşünürsek, az da olsa umudun var olduğunu söyleyebiliriz. Yapımda radikal değişliklere gitmeye planlayan Konami, oynanışın daha fazla ön planda olmasını hedefliyor ve sürpriz bir menajerlik modu ile PES 2015 köklerine dönmesi planlanıyor.

Pro Evolution Soccer 2015
Aslında bildiğiniz üzere, PES 2014'te oynanış mekaniklerinde bulunan fikirler oyunseverleri bir nebze olsun mutlu etmişti ancak yeni bir grafik motoruna geçiş yapmasına rağmen, oyuncuların hala o donuk ve odunsu animasyonlardan kurtulamamış olması da ayrı bir hayal kırıklığı sebebiydi.

Oyuncuların artık yıllardır Chealsea yerine London FC'i seçmesi, can sıkıcı bir hal oluyor. Daha önce Şampiyonlar Ligi'nin ve UEFA Kupası'nın lisanslarının alındığını düşünürsek, artık zamanı geldi de geçiyor. Konami'nin artık ilk amacı, oynanışı daha düzgün hale getirmek ve doğal olarak geçmişte yapılan hataları tekrarlamak istemiyor.