Pro Evolution Soccer 2017

Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360, PlayStation 4, XBox One
Pro Evolution Soccer 2017
  • Yapımcı - Yayıncı Konami - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 74
Artılar Şampiyonlar ligi ve Avrupa ligi. Oyuncu ifadeleri oldukça başarılı. Yağmurlu havada oynamak keyifli
Eksiler Lisans problemleri can sıkıyor. Animasyonlarda yaşanan sıkıntılar. Geliştirilmesi gereken çok fazla detay var. PC sürümü yine can çekişiyor
Özel İnceleme
Batuhan Dönertaş
Batuhan Dönertaş 23.09.2016 - 10:14

Bir top attım üst direğe tık dedi..

Dünya genelinde futbol oyunları denildiğinde akla ilk gelen yapımlardan biri olan PES serisinin yeni oyunu resmi olarak piyasaya sunuldu. Belirli bir hayran kitlesine sahip olmasına karşın, son zamanlarda satış rakamlarında ezeli rakibi FIFA’nın gerisinde kalan PES, bu sene oldukça iddialı bir şekilde oyun severlerle buluştu. Bu iddianın arkasında yatan en büyük neden ise oyundaki yapay zekâ. Yapımcı firma olan Konami’nin aktardıklarına bakacak olursak, yeni geliştirilen yapay zekâ sayesinde bilgisayara karşı yaptığınız maçlarda zaman geçtikçe sizin oyun stilinize karşı belirli taktiksel önlemler aldığı belirtiliyor. Bakalım Konami bu sefer neleri yapmış, neleri yapamamış.

En başta menü sisteminin önceki oyuna benzediğini fakat biraz daha karışık hale geldiğini belirtmeliyim. Örneğin geçen seneki oyunda maç menüsünde hazırlık maçı,  Şampiyonlar Ligi maçı gibi seçenekleri ayarlayıp hemen takım seçme bölümüne gidebiliyorduk. Fakat bu sene bunu değiştirmişler ve bu tür lig maçlarını o ligin çatısı altına almışlar. Yani Şampiyonlar Ligi turnuvasını açtığımız yerden gösteri maçı diye seçiyoruz ve Şampiyonlar ligi havasında hazırlık maçı yapıyoruz. Bu durum oyunu ilk açtığımda acaba bu seçenek kaldırıldı mı diye düşünmeme sebep oldu. Bana kalırsa eski hali daha kullanışlıydı. Bunun dışında diğer ufak değişikliklerden biri de oyuncuların form durumunu gösteren oklarda olmuş. Eskiden kırmızı renk en iyi, mavi renk ise en kötüyü gösterirken tam tersini yapmışlar ve mavi en iyi kırmızı en kötü olmuş.

Oyun modlarına değinecek olursak geçen sene olan her modun bu senede korunduğunu söyleyebilirim. Benim en çok hoşuma giden yenilik ise senelerdir var olan Ana lig modunda ki transfer dönemi oldu. Transfer döneminin bitiş gününde anlaşmalarınızı bitirebilmeniz için 15 dakika veriliyor ve yeni bir oyuncuya teklif yaparsanız ve ya anlaşma imzalarsanız bu dakikalar saat gibi görünüyor. Kısaca anlatmak gerekirse size verilen 15 dakika ver ve bu dakikaları anlaşma yapmak için kullanıyorsunuz. Teklif götürmeniz dâhilinde 15 dakikalık zaman diliminden otomatik olarak 2-3 dakika siliniyor ve anlaşmanın sonuna atlanıyor. Bu güzel bir detay olmuş diye düşünüyorum. Tüm bunların dışında artık Ana Lig ve Efsane Ol modlarındaki animasyonların geliştirilmesi gerekiyor. En az 5 senedir aynı animasyonlar ile karşımıza çıkıyorlar. Mesela Efsane Ol modunda transfer olduğumuz sırada karşımıza çıkan basın toplantısında birkaç seçenek koyup röportaj verebilsek çok daha keyifli olurdu.
Oyunun esas unsurlarına yakından göz atmaya başlarsak ilk olarak grafiklerinden bahsetmeyi istiyorum. FOX Engine kullanılmaya başladığından beri ışıklandırmaların ve yüz detaylarının yükselişe geçtiği bir gerçek. Fakat aynı özeni formalara da vermek gerekir. Yıl oldu 2016 hala soba borusu gibi şortlar var. Metal Gear Solid The Phantom Pain’de ki grafikleri gördükten sonra iki oyundaki grafik motorunun aynı motor olduğunu söylemeye bin şahit ister. Hele birde Konami’nin PC platformunu üvey evlat olarak görmesi ve bununla birlikte PC’ye daha kötü grafiklerle geldiğini düşünürsek Konami PC platformunda havlu atmışa benziyor. Üstelik PC platformunda geçen senede aynı haltı yiyen Konami, geçtiğimiz seneye göre iki katı yüksek fiyata satıyor. Forma detaylarında hoşuma giden tek bir şey var, o da çim lekelerinin bayağı bir gerçekçi görünüşü. Yağmurlu havalarda, formalarda ki çamur damlaları oldukça etkileyici duruyor fakat formaların kupkuru göründüğü gerçeğini göz ardı edemiyorum. Yağmurlu hava demişken oynanış kısmında buna özel parantez açmayı düşünüyorum. Çünkü PES 2017 yağmurlu maçlarda daha gerçekçi gözüküyor. Bu kısımda birazda seslere değinmek istiyorum. Ayrı bir paragrafta bahsetmememin nedeni çok fazla lisanslı takım olmadığı için çok ihtişamlı tezahüratlar da olmuyor. Fakat oyun içindeki bağırış çağırışlar ve çarpışma seslerini hoş bulduğumu söyleyebilirim. Bunun dışında senelerdir aynı spikerler var ve maça hiç bir heyecan katamıyorlar. Artık bunun değişmesi gerekiyor. Sanki adamlar başka maçı yorumluyor ve bana kalırsa ses tonları da o kadar iyi değil.

Gelelim artık oynanış kısmına. PES 2017’nin oldukça akıcı ve kontrollerinin rahat olduğunu söylemeliyim. Bu sayede oyuna rahatlıkla alışabilirsiniz. Oyunu ilk oynadığım anda hissettiğim şey, PES 5’in tadında olduğuydu. Serinin en güzel zamanlarına doğru bir geri dönüş olabilir dedim fakat ileriki zamanlarda hala birçok eksiğinin olduğunu anladım. Oyunda en beğendiğim olay ara sahnelerdeki animasyonlar oldu. Yani faul oldu diyelim ortamdaki hararetin ve oyuncuların animasyonları gerçekten başarılı. Şuana kadar futbol oyunlarında gördüğüm en gerçekçi tartışmaları PES 2017’de görme şansım oldu. Oyuncuların benden dilinden tutun yüz ifadelerine kadar her şey fazlasıyla başarılı olmuş. Bu kadarını beklemediğimi açıkça ifade edebilirim. Bunun dışında oyun içindeki fiziksel yapıda iyice ilerleme yaşanmışa benziyor. Önceden oyuncular birbirine değmeden yere düşüp saçma şekilde fauller olabiliyordu. Fiziksel olarak etkileşime girseler bile biz bunu görsel anlamda göremiyorduk. Konami bu sefer bunu da önemsemiş fakat bazen çok saçma hatalarda olmuyor değil. Mesela, iki kişi yerde bildiğiniz güreşmeye başlıyor ve kimse topa dokunamıyor. İleriki günlerde güncellemeler sayesinde atlatılabilecek bir durum olduğu için çok büyük bir sıkıntı değil.

R3 tuşuna basıyorsunuz, sanki bir sahne atlıyor ve HOP! Neymar çıplak!
Animasyonlar demişken, geçtiğimiz sene FIFA’da olan PES’te olmayan bir görsel efekt eklenmiş. Serbest vuruş sırasında hakemin topun ve barajın yerini belirlemek için çektiği köpük çizgi. Her şey iyi hoşta Konami, hakemin animasyonunu koymayı unutmuşun sanki. Faul oluyor, tekrarı veriliyor, hakem kart gösterecekse gösteriyor ve duran topu kullanıyorsunuz ve bir bakıyorsunuz yerde köpük var. EE.. Kim çizdi bu köpüğü gökten mi indi? Bunun dışında Neymar’ın Forma çıkarma sevinci var. Bilmeyenler için söyleyeyim her zaman yapmıyor o sevinci. Maçın son dakikalarında ve atılması zor olan ilginç gollerden sonra bu sevinci Playstation 4’te R3 tuşuna basarak yapıyorsunuz. Tabi bunun karşılığında sarı kart yiyorsunuz. Bu bilgilendirmeden sonra esas noktaya dönersek golden sonra etrafta koştururken R3 tuşuna basıyorsunuz, sanki bir sahne atlıyor ve HOP! Neymar çıplak. Madem yapıyorsun tam yap. Bana göre o sırada formayı çıkarırken ve elinde sallarken görsek çok daha keyifli anlar yaşayabiliriz. Konami her şeyi yapmak istemiş fakat hiçbir şeyi tam yapamamış. Bir örneği de şuradan vereyim. Şutu çektiniz, çok sert vurdunuz direk hiçbir şekilde sallanmıyor. Fakat en yavaş şutunuzda bile kale filesinin bağlı olduğu direk zangır zandır sallanıyor. Sanki aceleye gelmiş bir oyun havası yaratıyor bu küçük detaylar. Hâlbuki tam anlamıyla özenip yapsalar çok daha güzel olurdu.
Konami’nin oyun çıkmadan yaptığı çok önemli ve herkesi meraklandıran bir açıklaması vardı. Yapay zekâ ile oynadıkça sizin oyun yapınıza göre taktik belirleyip daha akıllı oynayacak gibisinden bir açıklama. Ne kadar doğru diye sorarsanız, 30-40 maç yapmışımdır hiç öyle bir şey hissetmedim. Oyunu ilk oynadığım zamandan beri yüksek zorluk seviyesinde rahatlıkla oynayabildim. Daha sonralarda ise oyuna iyice alıştığım için yapay zekâ hiçbir türlü direniş gösteremedi. Aklıma gelmişken ekleyeyim, oynanış açısından benim sevmwsiğim noktalardan birisi de futbolcuların kendi kafalarına göre hareket yapmaları. Ayarlara girip yardım seçeneklerini kapatmış olsam da yaptığım ortalarda Ronaldo gibi yıldız isimler sürekli hareket yaparak orta açtı. Adam gibi orta açsa gol atacağım pozisyonlarda şımarıklıktan dolayı kaç defa gol kaçırdım. Bu olayı gelecek bir güncelleme ile düzeltmesi gerek Konami’nin.

Kalecilere de kısaca bir söz edelim. Daha yetenekli kalecilerin geldiğini söyleyebiliriz. Yeni animasyonlar ile birlikte göze daha hoş gelen kurtarışlara imza atabiliyorlar. Fakat hala çok saçma goller yenilebiliyor. Mesela üzerine gelen kafa vuruşu ile yapılan bir topu tek elle çelmeye çalışınca ya dokunamıyor ya da içeri çeliyor. İki elle tutabileceği ve ya tokatlayabileceği bir topa neden tek elle müdahale eder anlamak zor. Bu tarz hataların dışında şut çekilmeden çnce ve çekildiği sırada topa yapacakları hamle için hazırlanma animasyonları gayet tatmin edici ve en önemlisi artık kaleciler oldukları yerde uçmuyorlar.

Az önce oyunda en beğendiğim şeyin yağmurlu havalarda maç yapmak olduğunu söylemiştim. Çünkü daha gerçekçi. Nasıl yani diyenlere şu şekilde açıklayayım: Bu güne kadar PES serisinde topun yağmurda sekip hızlanması ya da atılan pasın yavaşlayıp beklemediğiniz anda durması gibi fiziksel detayları pek hatırlamıyorum. Bu sene tam tadında yapmayı başarmışlar. Oyuncuların ikili mücadeleleri olsun. Top fiziği olsun yağmurlu havada ayrı bir tt veriyor. Bu sayede oynadığınız maçlar daha çekişmeli oluyor. Bazen ıslak zeminden dolayı oyuncunuz yanlışlıkla kayıp faul yapabilirken, diğer bir yandan attığınız taca/auta gitti diye üzülürken birden topun durup oyuncunuzun yetişmesine olanak sağlayabiliyor.

Bir futbol oyununda olmazsa olmazların başında gelen lisanslara gelelim. Şu bir gerçek lisanslı takım ve PES istiyorsanız PES 2017’ye bulaşmayın derim. En azından konsollarda. Geçen sene elinde bulundurduğu birçok lisansı alamamış Konami. Bu da değişik bir durum, sen git Şampiyonlar Ligi ve Uefa Ligi lisansı al ama oyuna lisanslı takım koyma. Gerçekten çok saçma bir şey. Başlı başına oyunun ömrünü kısaltan bir olay. Ana Lig açıyorum isteğim oyuncuları bulamıyorum, o an zaten oyundan soğuma noktam oldu. Geçtiğimiz birkaç senede olduğu gibi ülkemizden sadece Şampiyonlar Ligine giden takımın, yani bu sene için Beşiktaş’ın oyunda bulunduğunu belirtmeliyim. Bayern Münih bile yok o derece lisanssız bir oyun olmuş. Lewandowski yok oyunda, adam bir maçta 5 gol atsın PES 2017’de olmasın. Şaka bir yana gerçekten üzücü bir durum.

Özetlemek gerekirse incelemenin oynanış kısmında söylediğim gibi Konami her şeyi yapmaya çalışmış, fakat her şeyden yarım yapmış. Gelecek güncellemelerle birlikte oynanış açısından daha iyi yerlere gelebilecek bir potansiyeli bulunuyor. Fakat futbol takımlarla oynanır ve oyunda takım kıtlığı varsa ömrü kısa olur gibi geliyor. Hala geliştirilmesi gereken tonla detay var. Bunların başında lisanslar ve PC platformu geliyor.
Yorumlar 134
MK Okuru
MK Okuru 1.10.2022 00:39
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 7.12.2016 11:44
pes 16 2 gömlek daha üstün.17 hiç güzel olmamış.
sıralama yapmak gerekirse
1-pes 13
2-pes 16
pes 14-15-17 evinize sokmayın
MK Okuru
MK Okuru 28.04.2020 03:20
17 16 dan daha iyi 16 da ronaldo falan çpk kolay uzaktan goller atabiliyor çok saçma kaleciler çöp 16 da
Kalan Karakter : 300 Gönder
theheretic
theheretic 4.12.2016 08:34
Fifa simülasyon Pes Arcade ciler çıkar şimdi arkadaşlar kabul edin artık Pes fifadan daha iyi lisans problemleri haricinde Fifanın hiç bir artısı yok gözümde şimdi dün klavyeyi eline almış bebeler atar tutar 1995 te başladım PC oyun dünyasına kimse kendini kandırmasın.
MK Okuru
MK Okuru 28.04.2020 03:17
Oynanış olarak Fifa daha iyi Fifa daha gerçekçi ama Pes de grafik daha iyi
Masters
Masters 22.05.2017 01:27
Kabul edin demişsin de neden kabul etmemiz gerektiğini yazmamışsın?

Pes 14'ten bu yana Pes serisi iyi bir gelişim gösterdi, kabul. Ama fizik motoru, gerçekçilik, grafik gibi konularda Fifanın çok gerisinde. Hele ki bunu pc oyuncusu olarak söylemen çok daha komik. Adamlar resmen Pes 17'i Ps3 seviyesinde yapmışlar Pcye...

Fifaya da Pes e de hakim biri olarak söylüyorum. Pes 6 dan sonra Pes serisi çöküşe geçmiştir.
MK Okuru
MK Okuru 7.02.2017 19:00
Pesn2017 yi bilmiyorum ama pea 2016 berbar ötesi defans yok kaleci yok her oyuncu 5-6 oyuncu geçiyor
MK Okuru
MK Okuru 5.01.2017 20:54
Aynı düşünüyorum ancak Fifa çok renkli bir oyun keşke pes fifa gibi lisans olsa her konuda tartışmasız bir numara olur.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.09.2019 17:39
pes 2017 de baya iyiyim ama rebuild lerde fifa gibi simule olayı olmaddığı için bizar sıkıntı
Kalan Karakter : 300 Gönder
ozan86
ozan86 26.09.2016 12:35
Become A Legend modunun çok daha geliştirilmesi gerekiyor. Bir öncekilerden daha iyi olduğunu söylemem gerekiyor. Fakat,

Yapay zeka çok fazla ve amaçsız uzun top atıyor.

Küçük takımlar büyük takımlara nazaran çok daha üstün yapay zeka ile oynarken, bizim takımın oyuncuları sıradan oyuncular haline geliyor.

En azından bu iki sorun giderilmeli
MK Okuru
MK Okuru 11.06.2019 01:53
Işte aradığım yorum.
ozan86
ozan86 26.09.2016 13:10
Bu yorum 2016 içindi 2017'de bu sorunlar giderilmiş mi ?
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 28.10.2016 10:03
Uzaktan çekilen surların tadı vardı onu silip atmislar karşıma gelen her rakip kanatlara inip orta açmaya çalışıyor. Budumur futbol??
MK Okuru
MK Okuru 11.06.2019 01:49
Kral, önce ana lige Süper star seviyesiyle başladım baktım benim yarı sahayı gecemiyorum. Orta seviye yaptım gene gecemiyorum abi elimde Ronaldo var karşımda erzurumsporun 55 lik sağ Beki, ulan 55 lik sağ bek 98 lik ronaldodan daha hızlı koşuyor hiçbirsey anlamadım + şut çekemiyorsun aşırı zor ve sa
Kalan Karakter : 300 Gönder
Bunları Kaçırma
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×