1/2

Pro Evolution Soccer 4 (Demo İnceleme)

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Futbol şöleni kaldığı yerden devam ediyor.

Bilgisayar başındaki futbol severlerin Konami’ye teşekkür etmesi gerek. Pro Evolution Soccer-3 PC için çıktığından beri futbol, klavye başında bir başka güzel oynanıyor. Gerek Fifa’nın gerek Club Football 2005’in oynanış konusunda PES 3’ü geçemediği düşünürsek PES 4’teki olası bir geliştirme aradaki farkı bir kaç adım daha ileriye götürecektir.

26 kasımda PES 4’ün tam sürümüyle yüz göz olacağımız şu dönemde Konami, Pes 4 demoyu yayınladı. Demo 200 MB büyüklüğünde ve 5 dakikalık tek devreden oluşuyor. İçerisinde kullanıma açık 4 Milli takımı barındırıyor. Bu takımlar İtalya, İspanya, İngiltere ve İsveç. Sözü fazla uzatmadan PES 4 demonun yanında neler getirdiğine bakalım.

PES açıldığında karşınıza aktif olan 2 seçenek çıkıyor. Bunlardan ilki “Exit” diğeri ise “Match”. Doğal olarak maça girdiğimizde karşımıza gelen tanıdık formasyon ekranında yüzeysel bir değişikliğe gidilmiş. Sabırsızlanıp “Start The Match” sekmesine tıklayınca öncelikle bizi PES 3’ten alıştığımız ve gayet güzel hazırlanmış giriş bölümü karşılıyor bizleri. Grafiklerde büyük bir ilerleme olmadığı su götürmez bir gerçek. Fakat birçok futbolcuya baktığınızda bariz bir şekilde tanıyabiliyorsunuz.

İki takım da sahada yerlerini aldı. Şimdi gözler hakemde...

Başlama vuruşuyla beraber aklımdaki ilk soru yavaşlama olup olmayacağıydı. Çok geçmeden cevabım oldukça net bir şekilde monitör ekranından bana gülümsüyordu. Yavaşlama yok! fakat kamera açısını “Wide” olarak değiştirirseniz çok az da olsa genel bir ağırlaşma oluyor. Yani sadece kale önlerinde değil tüm sahada aynı şekilde yavaşlama var ama oynanabilirliği hiç etkilemiyor.

Genel olarak oynanabilirlik PES 3’ten pek farklı değil fakat hız sorununun aşılması akıcılığı bir nebze olsun arttırmış. Ara paslar daha kolay yerini buluyor. Bununla beraber defans çok boş alan bırakabiliyor. Serbest vuruşlarda topun döndüğü önceki versiyona nazaran daha çok belli oluyor. Ayrıca frikiklerde “select” tuşuyla farklı vuruş organizasyonları yapabiliyorsunuz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×