1/2

Pro Evolution Soccer 4

Arda Gündüz
Arda Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Kaleye doğru sert bir şut…

Pro Evolution Soccer serisi, FIFA’nın tahtını öyle bir salladı ki, artık çevremdeki oyunseverlerin ilk tercihi haline geldi. FIFA’dan daha iyi bir futbol oyunu olduğu konusunda, herkes hemfikir olmaya başladı. Hakları da var, her ne kadar FIFA’nın bir mihenk taşı olduğunu bilsek de, PES’nin yükselişi ve FIFA’ya kafa tutma noktasına gelmesi, başarılı bir çalışma olduğunun en somut göstergesi. Hatta bazı öğeler, FIFA serisinden daha başarılı bir şekilde işlenmiş diyebiliriz. En basitinden, PES’de farklı şekillerde goller atabilme oranı çok daha yüksek. Konami gerçekten iyi iş başardı, şimdi bize Pro Evolution Soccer 4’ü sunmaya hazırlanıyor.

Futbol oyunlarının grafiklerini daha gerçekçi yapabilmek için, yapımcılar her sene yoğun bir çalışma içerisine giriyorlar. PES 4’de de grafik olarak gözle görülür değişikliklere rastlayacağız. Futbolcuların animasyonları, topla ve topsuz alandaki hareketleri, gerçeğe biraz daha yaklaşıyor. Kontroller kolaylaştırılıyor ve böylece adamlarımızı rahat bir biçimde yönetebilme şansına sahip olacağız. Uygulayabileceğimiz yeni hareketler ve çalım teknikleri var, ikili mücadelelerde hareket zenginliği sağlanacak. Dripling sistemi üzerinde de çalışmalar yapılıyor. Anlayacağınız üzere, teknik olarak hareket zengliğine ve gerçekçiliğine önem veriliyor.

Önceki PES’lere göre, PES 4’de daha çok takıma ve oyuncuya rastlayabileceğiz. Yapımcılar, futbolcuları maksimum gerçekçilik ile hazırlıyorlar. Eğer ünlü bir futbolcuya baktığımız zaman, hemen tanıyabiliyorsak, sağlam bir çalışma yapıldığına kanaat getirebiliriz. PES 4’de böyle bir durum söz konusu. Oyuncular sadece, fiziksel olarak değil, teknik özellikleriyle de birebir olarak aktarılacaklar. Üstelik bu özellikler, maçlara direk etki edecek. Tekniği yüksek bir futbolcu, maç sırasında kendini hemen belli edecek. Her futbolcu hızlı olamayacak, kimi sprint atarken yorulacak ve topu kaptırabilecek. 

FIFA Soccer 2005’de olduğu gibi, Pro Evolution Soccer 4’de de topla ilk buluşma olayına önem veriliyor. Özetlemek gerekirse, topun bize geliş şekliyle futbolcumuzun teknik özellikleri, topla ilk buluşma olayının ana faktörleri olacak. Tekniği yüksek bir oyuncu, topu rahat bir şekilde kontrol edip verimli kullanabilecek, ayrıca pas verme animasyonu da buna göre olacak. Kanatlardan yapılan ortalar da, daha gerçekçi bir biçimde yansıtılacak ve buna göre pozisyonlar oluşacak.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×