1/3

Pro Evolution Soccer 5

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
PES 5'ten ilk intiba!..
Futbol oyunları piyasasında rekabet iyiden iyiye kızışıyor. Geçtiğimiz günlerde FIFA Manager 06’nın demo’su yayınlandıktan kısa süre sonra EA’nin menajerlik oyunlarındaki en büyük rakibi olan Football Manager’ın da (beta)demo’su yayınlandı. Tamamen firmaların rekabet politikaları gereği gelişen bu durum neticesinde, yapımcılar adeta birbirleriyle satranç oynuyorlar. Bilindiği üzere bu ayın başında EA tarafından yayınlanan FIFA 06 demo büyük ilgi gördü. EA’nin tüm sene boyunca gerçekten oyunu geliştirmek için çalıştığı ve bunu da büyük ölçüde başardığı FIFA 06 demo tarafından gözler önüne serildi. Yapımın en büyük sorunu olan, saha içindeki gerçekçilikten uzak oynanış, yerini çok daha gerçekçi ve daha dinamik bir hale bıraktığı görüldü. Kuşkusuz bu da EA için büyük bir artı puan olarak yazıldı. Tabi durumu farkeden Japonlar’ın en kısa sürede Pro Evolution Soccer 5’in demo’sunu yayınlayacakları su götürmez bir gerçekti. Herşey tam tahmin ettiğimiz gibi oldu ve PES 5’in 162 MB’lık demo’su, bugün itibariyle kullanıcılara sunuldu.

2003’ün Kasım ayında ilk kez PC kullanıcılarının karşısına çıkan Pro Evolution Soccer, gerek gerçekçi oynanışı gerekse oyunculara saha içinde sunduğu özgürlük, oyunu oynayan herkesi adeta büyüledi. Zira PC platformundaki futbol oyunlarında, uzun yıllardır tek bir isim görülüyordu! FIFA! Ancak EA Sports’un bu güzide yapımı, yıllar geçtikçe kötü yönde zayıflamaya ve minimum düzeyde geliştirilmeye uğrayarak tekrar önümüze sunuluyordu. Artık FIFA’nın saha içindeki rutin oynanışından bıkmış olan oyuncular yeni oyunlara yönelmeye çalışmalarına karşın, alternatiflerinin olmadığından adeta çağresiz kalıyorlardı. Konami durumu farkedip, çok ta cesur bir hamle ile FIFA gibi marka olmuş bir ismin önüne dikiliverdi. Zaten herşey bu noktadan sonra cereyan etti. PES’le tanışan FIFA’cıların önemli bir kısmı, yavaş yavaş Japon yapımına yönelmeye başladılar. Zira Konami, oyunculara uzun yıllardır hiç bir oyunda bulamadıkları oynanabilirliği ve saha içindeki özgürlüğü geri veriyordu!

Bir Konami klasiği

Birbirini tekrar etmeyen goller, mıknatısla çekiliyormuş hissi vermeyen paslar, FIFA’ya göre çok daha dinamik bir oynanış, PES’i rakibinden önde kılan nedenlerdi. Öyle ki bu nedenler bir sonraki sene yeninden kendilerini tekrarladı. FIFA 2005 ve PES 4 arasındaki maçın galibi, her ne kadar bazı olumlu geliştirmelere gitmesine karşın FIFA değil, Pro Evolution Soccer 4 oluyordu! Böylelikle FIFA’ya yöneltilen eleştri okları gün ve gün katlanıyordu.

Bu seneye geldiğimizde FIFA’nın demo’su oyunun son yıllardaki kötü imajını derinden sarsacal nitelikte karşımıza çıktı. Oynanış çok gelişmişti. Futbolcu animasyonları her zamankinden daha da muhteşemdi. Paslardaki mıknatıs efekti(!) büyük ölçüde düzelmişti. Uzaktan atılan şutlar hem çok gerçekçi hemde çok şık bir şekilde kaleyi buluyordu. Birde kalecilerin olağan üstü şık görünen kurtarışları da, EA’nin bu sene dersine epey iyi çalıştığının kanıtı gibi görünüyordu. Şimdi ise elimizde PES 5 demo var! Bakalım Pro Evolution Soccer 5, serinin önceki oyununa nazaran ne gibi geliştirmelerle karşımıza geliyor?
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×