1/5

Pro Evolution Soccer 6 Rehber

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
PES'de ince tiyolar, rakiplerinizin bir adım önüne geçin
Bildiğimiz gibi en hırslı, kıran kırana geçen mücadeleleri PES’de yaşarız. Yıllardır rakiplerimizi yenebilmek için değişik yollar izleriz. Ben size elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım. Aklıma gelen tüm bilgileri aktaracağım. PES’de seçeceğiniz takımın sizin futbolunuza uyumluluğu çok önemli. Ortadan gelip paslı futbolu seviyorsanız teknik bir takım seçmelisiniz. Hızlı futbol ve bireysel özelliğe dayalı oynuyorsanız hızlı takım seçmelisiniz. Benim düşüncem Konami futbolunda hızlı takım her zaman daha avantajlı. Tekniği olmasın hızlı olsun. Yavaş futbolcuların bize pek bir yararı olmuyor. Özellikle forvette yavaş futbolcular bizim oyunumuzu çok zorlaştırıyorlar.

Taktik

Yapacağınız taktikte en önemli husus yaptığımız taktiğin takıma uyumluluğu. PES’de taktikte ayrıntılar çok önemli. Eğer ciddi bir maç oynuyorsanız ince ayarlar çekmelisiniz. 4’lü savunma kurdunuz. Eğer savunma oyuncularınız hızlı ve dayanıklılıkları yüksekse sorun yok değilse, size tavsiyem ‘Individual’ ayarlarından ‘Defence’ seçeneğinde bu iki orta oyuncuyu ‘high’ seçeneğine yönlendirmeniz. Bunun sebebi savunma oyuncuların ceza sahasına daha yakın bulunmalarını sağlamak ve çok ileri çıkmamalarını sağlamak. Defans kanatlarınız da yavaş oyuncularsa bu özelliği kullanabilirsiniz. Individual’daki ‘Attack’ ayarlarını da isterseniz geri çekebilirsiniz. Bunun açıklaması atak anında savunma oyuncularının ileri çıkmayacağıdır. Markaj ayarları her zaman alansal kısımda kalsın. Bireysel markajı tavsiye etmiyorum. Orta sahaya çok iyi ayar çekin. Benim düşüncem oyunda taktiksel olarak kaderi belirleyen orta sahadır. Tüm orta sahanız hücuma dayalı olmasın. Bir tane savunmaya dayalı orta sahanız kesinlikle bulunsun. Bu oyuncunun oyuna katkısı çok fazladır. Ortadan gelen atakları kesmede büyük katkısı olur. Bu oyuncuyu Select Role seçeneğinden DMC seçmeyi unutmayın. Diğer orta saha oyuncumuzun çok iyi pas atan, süratli ve uzaktan iyi şut çekebilen özelliklere sahip olması tavsiye edilir. Kanat oyuncularımıza çekeceğimiz ince ayarlar çok şey değiştirir. Öncelikle seçtiğimiz pozisyon önemlidir. Orta saha kanatları, SMF seçeneğinde çizgiye yakın oynarken CMF ve AMF gibi seçeneklerde ortaya daha çok gelirler. Bunun yanında WF de forvette ise hücuma daha yatkın oynarlar. Orta saha kanat oyuncularında Individual’daki Attack ayarları çok önemli. Bu ayarda belirleyeceğiniz yönler futbolcuların saldırı anında hareketleneceği yönü belirler. Bu oyunculara genel olarak ileri ve çapraz yönleri seçin. Forvet oyuncularına yapacağımız ayarlar da çok önem arz ediyor. Eğer oyuncumuz hızlıysa pozisyonu açısından pek bir önem yoktur, eğer adamımız yavaşsa Edit Position ayarından alabildiğiniz en ileri pozisyona getirin. Individual Attack kısmından da oku ileriye yapın. Bu futbolcular hep en uzakta bulunsun. Eğer pas atabilen, top sürme yeteneği olan bir futbolcuysa geri okta yapabilirsiniz. Böylece orta sahaya gelip top isteyebilir, yardım edebilir.

Oyuncu değiştirme ayarlarında dikkat etmemiz gereken en önemli husus oyuncularımızın çıkışta ya da düşüşte olup olmadığıdır. Bu çıkış-inişler oyuncuların performansını çok etkiler. Eğer oyuncumuz takımın en iyilerinden değilse, tam düşüşte kesinlikle yedeğe atılmalıdır. Çapraz düşüşte ise çok etkili olmasa da oyuncuların performansını düşürmekte. Düz yeşil okta ise oyuncu sahip olduğu derecelerin aynısını kullanır. Çıkışta olan oyuncuları kesinlikle oynatmayı deneyin. Yedeklerde olup aslardan daha kötü olan bir oyuncu çıkışta olduğu zaman, as olan bazı oyunculardan daha iyi performans göstermekte.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×