1/2

Pro Evolution Soccer

Sinan Çağrı Celep 3.06.2010 - 12:31
PlayStation'ın en sevilen spor oyunlarının başında gelen ISS Pro'nun devamı olan Pro Evolution Soccer, geliştirilmiş grafikleri ve yeni özellikleriyle PlayStation 2'de.
Platformlar PlayStation 2
Pro Evolution Soccer
  • Yapımcı - Yayıncı Konami - Konami
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor
Merlin Puanı 90
Artılar -
Eksiler -
Efsane Geri Döndü!

Bilindiği gibi ISS PlayStation'ın en beğenilen spor oyunlarının başında geliyor. ISS grafik olarak mükemmel olmasa bile atmosfer ve oynanabilirlik açısından PlayStation'ın en güzel oyunlarından biri olarak kabul ediliyordu. Her ne kadar FIFA serisi grafik olarak üstün olsada ISS popülerlikte her zaman öndeydi. Ve uzun bir aradan sonra PlayStation'daki ISS, Playstation 2'de Pro Evolution Soccer olarak karşımıza çıktı. Bu sefer Konami (KCET) çok iyi bir futbol oyunu yaratmış...

Oyunu başlattığımızda güzel bir videoyla karşılaşıyoruz. Videoyu geçtikten sonra karşımıza çeşitli oyun modlarının bulunduğu ana menü geliyor. Bu modlar; Match Mode, League Mode, Cup Mode, Master League, Practice Mode, Edit Mode ve Game Options. İsterseniz modları sırayla tanıyalım...

MATCH MODE: National Teams( ulusal takımlar), Clup Teams( klüp takımları) ve All Star ( Avrupa ve Dünya Karması) arasından takım seçip arkadaşlarınızla ya da CPU'la karşılıklı maç yapabilirsiniz.

LEAGUE MODE: Bu modda yer alan 53 ulusal takımdan birini seçerek lig yapabilirsiniz. Bu takımların arasında Türkiye'de bulunuyor ve milli takımımız oyuna gerçekten de iyi yansıtılmış.

CUP MODE: Önceki versiyonlarda olduğu gibi Pro Evolution Soccer'da da International Cup, European Cup, Asian Cup, African Cup ve Konami Cup seçenekleri bulunuyor. Ayrıca buradaki kupaları belli takımlarla kazanınca oyundaki extra takımları da açabiliyorsunuz.

MASTER LEAGUE: Bu modda yer alan 32 klüp takımından birini seçerek lig yapabilirsiniz. Yalnız Master League'de seçtiğiniz takıma gerçek kadrosuyla sahip olamıyorsunuz. Mesela Inter'i seçtiğinizi düşünelim, Vieri'nin kadronuzda olacağını zannetmeyin. Bunun yerine size, diğer takımlara nazaran oldukça zayıf bir kadro veriliyor. Seçtiğiniz takımla kazandığınız her maç sonunda belirli bir puan alıyorsunuz ve bu puanları topladıkça çeşitli transferler yapabiliyorsunuz. Pro Evolution Soccer'da transfer yapmak daha önceki versiyonlara göre kolaylaştırılmış... Yalnız Master Leaugue'e Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş dahil edilmemiş. Fenerbahçe'li olmama rağmen UEFA Kupası şampiyonu Galatasaray dururken West Ham United'ın oyuna konmasına bir anlam veremedim.

PRACTICE MODE: Bütün futbol oyunlarında olduğu gibi buradada oyunu öğrenebilir ,Free Kick, korner, duvar pası gibi oyunun inceliklerinde ustalaşabilirsiniz. Ayrıca oyunu ilk alanlar bu modda hareketlerin nasıl yapıldığını öğrenebilirler. Kesinlikle buraya göz atın derim.

EDIT MODE: Oyunun en can alıcı bölümlerinden biri. İlk defa ISS oyunlarında bu bölüm çok ayrıntılı yapılmış (Örneğin 210 tane yüz seçeneği başınızı döndürebilir). Edit Mode bölümü FIFA nın Create bölümünden çok üstün tutulmuş. Ayrıca burada yarattığımız oyunculara özel yetenekler verebiliyoruz. Toplam da 130 oyuncu yapma hakkımız var (PlayStation'daki ISS'lerde 22 oyuncu yapabiliyordunuz.)