Professor Layton and the Curious Village

Ozan Özarslan
Ozan Özarslan 3.06.2010 - 12:31
Beyin jimnastiği zamanı
Platformlar NDS
Professor Layton and the Curious Village
  • Yapımcı - Yayıncı Level 5 - Nintendo
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 87
Artılar Çok fazla bulmaca olması
Eksiler Oyunu bitirip bir daha oynadığınızda bulmacaların sıralaması değişmiyor
Zeka oyunlarına kafa yormak eğlenmenin en güzel yoludur. Kimi zaman sonucu bulamadığımızda, kafaya takıp günlerce uğraştığımız olur. Bazen dikkatli bakmak gerekir soruya, bir kez daha okumak gerekir problemi, çünkü bazı cevaplar sorunun içinde gizlidir. Bu zamana kadar zeka oyunlarını hep kitaplarda ya da gazetelerin verdiği bulmaca eklerinde mi oynadınız? Şimdi bir de şansınızı Nintendo DS’te denemeye ne dersiniz? Professor Layton and the Curious Village, güzel bir senaryoya, komik karakterlere ve seslendirme yapılmış ara filmlerden oluşan eğlenceli bir zeka oyunu.

Tuhaf bir kasaba olan St. Mystere’de yaşayan baron vefat eder ve ardında sırlar bırakır. Baron Reinhold, Golden Apple adında bir hazineye sahiptir ve bu hazinenin ne olduğu kimse tarafından bilinmemektedir. Bu hazinenin sırrını kim çözerse, aynı zamanda hazineye sahip olacaktır. Baron’un karısı olan Dahlia adındaki bayan, problemleri çözme yeteneği ile tanınan Layton’ı yardım etmesi için kasabaya çağırır. Böylece Layton ve asistanı Luke, Golden Apple hazinesinin sırrını çözebilmek için yola koyulurlar.

Bakalım bu hazinenin sırları nelermiş?

Yapımın ilk videosundan sonra, oyuna alışabilmemiz için ilk bulmacamızı çözüyoruz. İlk bölümlerden sonra artık aklınızı kullanmanız gereken bulmacaları çözmeye başlıyorsunuz. Bu yüzden yapımı oynamadan önce, iyice bir sakinleşin, kendinizi odaklayın ve oynamaya başlayın. Zihninizi yorarak cevaplamanız gereken zeka soruları, kibrit çöpü bulmacaları, bir topu çıkış yerine götürmek, sayı bulmacaları, size sunulan ifadelerden yararlanarak suçlu bir kişiyi teşhis etmek ve basit şekilde hazırlanmış geometri soruları gibi daha bir çok bulmaca yapım içerisinde yer alıyor. Saatlerce uğraşmanız ve çözümünü bulmak için araştırmalar yapacağınız bulmacalar da var, ama çok sıkışırsanız işinize yarayabilecek minik ipuçları alabiliyorsunuz. Tabii ki bu ipuçlarını alırken, şişelerin ve otların içinden bulduğumuz paralarla bir ücret ödüyoruz. Yapım içinde çok fazla bulmaca olduğundan topladığımız bu paraları idareli bir şekilde kullanmamız gerekiyor.

Professor Layton and the Curious Village

Layton’a yardım etmem lazım

Bulmacaları çözdükçe “Picarta” olarak adlandırılan puanlardan kazanıyoruz. Verdiğimiz yanlış cevaplarda kazanacağımız Picarta’ların oranı biraz düşüyor. Bazı durumlarda bulmacayı doğru cevapladığınızda size Picarta yerine, işinize yarayabilecek değişik eşyalar veriyor. Aldığınız bu eşyaları zamanı geldiğinde gereken yerlerde kullanıyorsunuz.

Hikayenin içinde bir çok garip olay oluyor. Golden Apple’ın sırrını çözmeye odaklanmışken, yaşanan bu ilginç olayları da çözümlemekle uğraşıyoruz. Oyundaki karakterlerin her birinin konuşmaları ve tiplemeleri bir birinden farklı.

Birazda görsel yanlardan söz edelim. Oyun içerisindeki tasarımlar oldukça güzel resmedilmiş. Kasabanın sokakları, evlerin iç yapısı, yapım içerisinde bulunduğumuz her mekan güzel tasarlanmış. Ara videoların tümü seslendirilmiş ve kullanıcıya sanki bir çizgi film izliyormuş havası veriyor. Yapımın müzikleri ise insanı rahatlatan cinsten. Sürekli tekrar eden müzikler olmasına rağmen çok fazla rahatsız etmiyor.

Bu bulmacalar cidden zeka istiyor

Professor Layton’ın içinde bulunan bulmacaların dışında Wi-Fi bağlantısı sayesinde yeni bulmacalar indirip bunları da oynayabilmeniz mümkün. Sonuç olarak yapım, bulmacaları ve ilginç hikayesi ile elinizden bırakamayacağınız bir oyun. Eğer boş zamanlarınızda beyin jimnastiği yapmak istiyorsanız Professor Layton and the Curious Village denemenizi tavsiye ederim.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 14:20
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.05.2018 17:39
Eksi kısmı hatalı olmuş çünkü senin hareketlerine göre bulmacaların yerlerini değiştirebiliyorsun.
Ne dediğimi anlamayanlar için:
Örneğin bir yerde 1 ve 2 bulmacaları var.İlk oynadığında 1'i ilk olarak çözersin 2'yi sonra.İkinci oynayışında 2'yi ilk 1'i de sonra çözersin.
Kalan Karakter : 300 Gönder
Professor Layton and the Curious Village

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×