1/5

Profesyonel Oyuncu Fareleri

İsa Sarı
İsa Sarı 3.06.2010 - 12:31
Kontrol artık sizin elinizde: Profesyonel fareler

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz “Pro-gamer” veya “Profesyonel Oyuncu” kelimeleri ile, ülkemizde de uygulanmaya başlanan oyun turnuvaları dolayısıyla, oyuncular amatörlükten profesyonelliğe doğru bir seyir izlemeye başladı. WCG, ESL veya intenet cafelerin düzenlemiş oldukları yerel turnuvalar olsun, tüm turnuvalarda oyuncular oyunu “öylesine” değil de, bilinçli olarak, bir hedef doğrultusunda (örneğin büyük ödülü almak için) oynuyorlar. 

Bunun sonucunda da, her oyuncu, oynadığı oyunu, oyun oynayacağı çevreyi, donanımını vs. kendi ihtiyaçlarına göre düzenlemektedir. Bu düzenlemelerin en başında ise, hızlı bir bilgisayar ve oyuncunun kendisine uygun çevre birimleri (klavye, fare, kulaklık vs.) gelmektedir. Örneğin bir sıkı Unreal Tournament oyuncusu için, iyi bir fare ve klavye, en azından, hızlı bir bilgisayar kadar önemlidir.

Bu yazıda “ülkemizde büyük bir çoğunluk tarafından kullanılmakta olan” ve oyuncuların ihtiyaçlarına cevap verebilecek seviyedeki fareleri –daha doğrusu optik fareleri- inceleyeceğiz. 

Optik fare dedik. Ama niçin toplu fare değil? Cevabı çok basit: (Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi) kirlenme ve temizleme sorunları. İyi bir toplu fare bile, ilk başlarda oldukça rahat ve kullanışlı olabilir. Fakat aradan belli bir zaman geçtikten sonra fare, ilk günkü hassaslığını kaybeder ve ardı arkası kesilmeyen kirlenmeler baş göstermeye başlar. Daha daha sonra ise fare kullanılamaz hale gelebilir.

Ne bir kirlenme problemi, ne de bir hassaslık kaybı… İşte bu nedenle optik fareleri “herkesin anlayabileceği dilden” test ettik ve yorumlarımızı kaleme aldık. 

Logitech MX 300

Logitech’in üretmiş olduğu MX teknolojisine sahip giriş modeli. Daha çok, eskiden Quake oynayanlar kullanırdı. Basit yapısına rağmen oldukça rahat hareket imkanına sahip. Hem sağ elini hem de sol elini kullananlar için uygun. Üzerinde standart sağ, sol ve kaydırma tuşlarının haricinde (sürücüsünü yüklediğiniz takdirde) programlar arası geçiş sağlayan bir tuş daha bulunuyor. Ve çözünürlük: Artık standartlaşmış olan değer 800 cpi. 

Tuşlar yeterince hassas. Üzerlerine tıklandığında ince bir tik sesi haricinde bir şey çıkmıyor (bazı farelerde daha başka sesler de çıkabiliyor :]) Kaydırma tuşu ise, diğer serilerdeki kadar hassas olmasa da oldukça kullanışlı ve elinizi yormuyor.

Farenin ağırlığına gelince. Yeteri kadar ağır, fakat biraz daha hafif olsun isterseniz farenin iç kısmına yerleştirilmiş olan ağırlığı çıkarabilir ve farenin yaklaşık 70 gram daha hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×