1/4

Project Gotham Racing 4

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Küresel ısınmadan etkilenmeyen yarış oyunu.
Platformlar XBox 360
Project Gotham Racing 4
  • Yapımcı - Yayıncı Bizarre Creations - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Web Sitesi
Merlin Puanı 92
Artılar Ana PGR temasını koruması, eğlenceli yarış modları ve bağımlılık yapıcı oynanış. Tatmin edici araç yelpazesi, iyi multiplayer seçenekleri, kaliteli grafik ve sesler, iyi uygulanmış hava şartları ve araç dinamiklerine etkisi
Eksiler Yapımcı ne kadar dengelemek için uğraşmışsa da motosiklet bazen oyunun adaletini bozabiliyor, her hava şartı her pistte yok, bazı araçların kokpitleri önünüzü görmenize engel oluyor.
"Yazı için İlker Yasin Yıldız'a teşekkür ederiz."

Metropolis Street Racer ismini hatırlıyor musunuz? Dreamcast'in en bomba yarış oyununu? Meşhur balkabağı logolu yapımcımız Bizarre Creations'ın yıldızlaştığı tarih 11.Mart.2000’di. Birbirinden lüks otomobillerle dünyanın en ünlü şehirlerinin sokaklarını ve yarış pistlerini aşındırdığımız MSR, yarış oyunlarında adeta bir dönüm noktası olmuştu.

Bazı oyuncular simülasyonun aşırı gerçekçiliğinden ve zorluğundan dolayı sıkılırlar. Bazı kesim oyuncular da aşırı Arcade oyunların fazla saçma oluşundan. Bu ikisi arasında dengeyi yakalamaya çalışan sayılı yapımlardan birisi Xbox'ın çıkış oyunu Project Gotham Racing olmuştur. Devamları genelde başarısız olur derler; ama Bizarre Creations, PGR2 ile herkesi şaşkınlığa uğratmıştı. Daha az Arcade, daha çok simülasyon şeklinde olan ve Camaro gibi eski klasiklerden, Carrera GT gibi günümüz ultra lüks araçlarından, 4x4'lere ve kamyonetlere kadar nerdeyse her çeşit aracı içinde barındıran oyun olarak oldukça beğeni toplamıştı. Project Gotham Racing 3 simülasyondan çok Arcade kısma bir kayma gerçekleştirdi. PGR2 fanatiklerini üzdü.Şüphesiz Bizarre bu durumun farkında oldu ve PGR4 ile PGR2 tarzı oyun tarzına dönüş yaptı. Başarılı olup olamadıklarını yazının devamında görebileceksiniz.

Geri dönüş

Project Gotham Racing 4'ü Xbox360'ınıza taktığınızda adrenalin yüklü bir giriş videosu sizi karşılıyor. Start'a basarak oyuna girdiğinizde bir şeylerin farklı olduğunu hemen anlıyorsunuz. Önce yarış pilotumuzun cinsiyetini, ülke bayrağını seçiyor (Maalesef Türkiye yok) ve yarış giysisini biçimlendiriyoruz. Elimizde çok farklı desenler var ve renkleri de istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz. Daha sonra kaskın biçimini ve desenini ayarlayıp renklerini tahsis ettikten sonra PGR4 kullanıma hazır şekle geliyor. Ana menüde Arcade modu, kariyer modu, PGR dükkanları, çoklu oyuncu ve PGR medya merkezi olan "PGR on Demand" ve son olarak ayarları görebiliyoruz.

Öncelikle size kariyer modu ve işleyişinden bahsedeceğim. PGR3'ün işleyiş sisteminizi aklınızdan çıkarın; çünkü PGR 4'ün kariyer sisteminin diğer PGR'ler ile hiçbir ilgisi alakası kalmamış. Önünüzde bir takvim var. Bu takvimde belli zamanlara işaretlenmiş yarış organizasyonları ve isteğe bağlı davet yarışları bulunuyor. Aynı günde iki yarış olabiliyor ve bundanlar birini seçmek zorunda kalabiliyorsunuz. Oyundaki çeşitli garajlardan o an açık olan amatör garajı ve kariyerin zorluk derecesini seçerek oyuna ilk adımımızı atıyoruz. Garajımızda bir motosiklet ve birkaç eski ve yeni model araç bulunuyor. Yarış organizasyonları Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu ülkeleri olarak üçe ayrılıyor. 1 senelik sezon boyunca birkaç defa seyahat ediyorsunuz.

PGR4'ü diğer PGR'lerden ayıran en önemli özellik kariyerin daha sert ve acımasız olması. Oyunda bir organizasyona girdiğiniz zaman önceden aracı seçiyorsunuz. Doğru aracı seçmezseniz başarı sansınınız çok düşüyor. Çoğu zaman en hızlı araç değil, temaya göre en doğru araç önem kazanıyor. Örneğin Drift gibi bir organizasyonda bir hız canavarını seçmek çok saçma olacaktır. Mazda RX7 ve Audi R6 gibi normal araçlar işinizi rahatça görebilecekken, 1000 Beygir güçlü ve çok ağır araç olan Cadillac Sixteen rezalet bir seçim olacaktır (Kendimden biliyorum). Kariyerin acımasız yönlerinden birisi de yarış bittiği andan itibaren Restart imkanınızın suya düşmesi. Eğer yarış sona ermeden vazgeçip Restart etmezseniz, yarış bittiğinde ufak bir sürpriz sizi bekliyor olacak. Erken teşhis hayat kurtarır diyelim.