Project Nomads

Ulaş Çöğendezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Biri savaşmak üzere doğar, biri doğup savaşta bulur kendini... Seçim yapabilmek imkansız.
Platformlar PC, PC
Project Nomads
Merlin Puanı 70
Artılar -
Eksiler -

Sudden Strike serisini yapan CDV, bu aralar tam anlamıyla çıldırdı. Listelere girmiş, yayınlanmış neredeyse yirmi tane oyunları var ve daha da çıkacak oyunları mevcut. Project Nomads’da bunlardan biri ve gerçekten garip olanlarından biri.

Bulutların üzerinde gezinen adacıklar ve o adacıkları savunan insanların oyunu karşımızda. Savunma olduğuna ve bu bir oyun olduğuna göre, tabi ki bir de kötü taraftakiler var. Adacıklara karşı balonlar. Çok ileri bir tarihte geçen ama geçmiş zamanların bilgilerinin kullanıldığı bir oyunla karşı karşıyayız. 

Ne demek şimdi bu?

Oyunumuzda lazerler var, uçuş takımımız saf enerji ile çalışıyor ama adacığımıza bina yapmak için mitolojik devirlerden kalma el yapımı malzemeleri kullanıyoruz. Hatta malzemelerin ruhunu kullanıyoruz bile denebilir.

Oyunumuz biraz karışık. Bunun sebebi de oyunumuzun bir gerçek zamanlı strateji, bir aksiyon macera ve rol yapma oyunu olması. Belki birazdan biraz daha fazla karışık gelebilir. Yönetebileceğimiz üç farklı karakter var. İki bay ve bir bayan. Üçüyle de biraz ilerlememe rağmen, çokta farklı olmadıklarını gördüm. Oyuna tat katması için eklenmiş bir özellik. En azından ileri bölümleri görene kadar böyle diyebiliriz. Oyunun macera kısmına uyan değişimler olabilir.

Herhangi bir karakteri seçtikten sonra, zorunlu bir öğrenme seansımız var. Neyse ki çok kısa sürüyor ve kurtuluyoruz. Sadece bina yapımı ve kullanımı bilgileri alıyoruz ki bu da tamamen yeterli. Sanıyorum ki bütün okuyucularımız bir silah yaptıktan sonra, kendisine saldıranlara karşı bu silahı nasıl kullanacağını birkaç saniye içinde çözebilir. Öğrenme işini atlatınca karakterimizi alıp gezilerimize başlıyoruz. Konumuz ve amacımız ise son derece basit ve sıradan, “Bir kaza olur ve kahramanımız kaza sonrası gözlerini yavaş yavaş açar. Etrafta gezinirken bulduğu bir yaşlı bilge, ona yardım ederse onun buradan kurtulmasına yardım edeceğini söyler.” Görüldüğü üzere, çift taraflı denklemler, hala oyun yapımcılarının ilk sırasında geziniyor.

Konu sıradan ya da belki biraz daha iyi, grafikler fena değil, kontroller kolay ve müzikler fena değil. Ama oyun güzel değil. Birçok sebebi var. Hiçbiri büyük sorunlar değil ya da oyunun oynanışını engellemiyor. Ama ufak hatalar, hele ki göze batabilecek kadar ufaklarsa birleşip sizi deli edebiliyor. Umarım bir güncelleme ile bu noktaların tekrar üzerinde dururlar. Ve umarım ki kontroller için bir değiştirme seçeneğimiz olur.

Aklınızda bulunabilecek bir oyun. Para verip nefret edeceğiniz sınıfa girmiyor ama daha güzel birçok oyun mevcut. Almadan önce tekrar düşünmekte fayda var. Boş vaktiniz varsa alın.

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2024 04:45
Kalan Karakter: 300 Gönder
Project Nomads
İlginizi Çekebilir