1/2

Project Reality

Project Reality

Serhan Kanar
Serhan Kanar 22.07.2013 - 15:41
Olayımız "gerçekçilik"
Hayatım boyunca bir sürü oyun oynadım. Ama Project Reality kadar hiçbir oyun gerçeklik havasını bana vermedi. Dünyanın en ünlü mod sitesi olan moddb tarafından bir çok kere birinci seçilen bu efsanevi oyunu sizlere tanıtmaya çalışacağım. En ince ayrıntına girersem ne ben yazacak vakti ne de siz okuyucular okuyacak vakti bulabilirsiniz. Bu oyun Battlefield 2 olmadan oynanmıyor. Çünkü hem onun motorunu hem de onun CD-KEY ini kullanıyor. Orijinal oyun olmayan hiçbir şekilde bu oyunu oynayamaz. Gelelim oyuna!


Oyun Türleri

Bayrak kapmaca oyun türünde haritadaki bayraklar sırayla alınmaya çalışılır. Ama bayraklar sadece sırası bozulmadan alınabilir. İlk bayrak alınmadan ikinci bayrağı alamassınız.

İnsurgency bölümlerinde Taliban,Çeçen,Hamas gibi örgütler zulalarını korur Nato ülkeleri bu zulaları yok etmeye çalışır. Oldukça zevklidir. Çok çatışmalı geçer.

Vehicle Warfare adındanda anlaşılacağı gibi araç kapışmasıdır. Tanklar ve Apc’ler kapışır.
Minimod 2. Dünya Savaşı modudur. Bir oyunun 2. Dünya Savaşı’nı nasıl bu kadar iyi hissettirdiğine çok şaşırırsınız.

 
Oynayış Biçimi
Oyunda iki takım olur ve iki takımda 32 kişiden toplam 64 kişi olur. Genelde 1 tane herkese emir veren commander olur. Bir takımda en fazla 9 birlik olabilir. Birlik liderleri genelde klan liderleri olur. Bazen herhangi bir oyuncu birlik açar ve onunki dolar. Oyunda herkes olgun insanlar olduğu için diğer insanlar hiç tanımadıkları bu adamın her dediğini yaparlar. Commander birlik liderlerine, birlik liderleri de normal oyunculara emir verir.

Oyun böyle devam eder. Eğer emir çok mantıksız ise bunu kabul etmeme şansınız vardır. Tabi bazı kurallar çerçevesinde… Birlik olayına gelirsek tank birliğine girmeyen bir adam tank kullanamaz. Ya da Apc de olmayan apc kullanamaz vs. bir aracı kullanmak istiyorsan ilk önce o birliğe girmelisin. Eğer tanka veya herhangi bir araca binmek istersen o aracın kitini almalısın. Tanka bineceksen sürücü kitini uçağa bineceksen pilot kitini gibi. Ek olarak oyunda az da olsa yabancı dil bilgisi olmalıdır. Yoksa sıkıntı çekebilirsiniz. Görüntü kalitesi inanılmaz olmasada oldukça makuldur. Ama her bilgisayar bu oyunu kaldıramaz çünkü çok büyük haritaları vardır.


Takım Oyunu

Başlangıç olarak bu oyunda adam öldürmek hiç önemli değil. Hiç adam öldürmeyen kişi birinci olurken bir sürü adam öldüren kişi sonuncu olabiliyor. Oyun kill sayısına göre değil yaptığınız takım oyununa göre size puan veriyor. Takım oyunu yapmayan birlikten atılır ve bir daha alınmaz. Bazı durumlarda bir merdiveni kıpırdamadan gerçek saat dilimiyle yarım saat korumanız gerekebilir. Bu sizi sıkar ama takımınıza katkısı olduğu için yapmak zorundasınızdır. Bir oyun ortalama 2 saat sürer ama size 20 dakikaymış gibi gelir. Eğer oyunda kill alma peşindeyseniz hiç zevk almassınız.

Haritalar
Üç çeşit harita vardır. 1-2-4 KM. Bu oyunun en büyük özelliği haritaların gerçek hayattan alınmış olmasıdır. Yani oynadığınız harita aslında gerçekte var olan bir mekan. 

-1 Km lik haritalar genelde hafif araçların bulunduğu hızlı biten haritalardır. Genelde piyade olarak savaşılır. Çok fazla açılmazlar. Ama yinede oynaması zevklidir.
-2 Km lik haritalar sık oynanan haritalardır. Ağır araçların bulunduğu bu harita türünde tank birlikleri,yaya birlikleri olur. Çok çetin savaşlar yapılır.
-4 Km lik haritalar daha çok ağır araçların ön planda olduğu haritalardır. Tank,jet,helikopter gibi araçlar ön planda olur. Füze,tank atışları,uçuş sesleri eksik olmaz. En sevilen harita türüdür.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×