1/2

Prototype

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
İnsanlığın kaderi ellerinizde
Platformlar PC
Prototype
Merlin Puanı 80
2 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%62
Artılar Geliştirme sistemi, aksiyonun yüksek seviyede seyretmesi, özgür oynanış
Eksiler Grafikler
Bilim adamları geçmişten günümüze iyi ya da kötü niyetli muhtelif deneyler yapmıştır. Bu olayların resmedilişinde, ilgi uyandırması açısından kötü olanlar hep baz alındı. Bilimsel hatalar, film ve oyun sektörü için son yıllarda hep ilgi uyandırıcı bir alan oldu. Birileri bir yerde hata yapacaktır ve bu dünyanın sonunu getirecektir… Sinema ve oyun sektöründe benzeri örneklerin çok olduğu virüs vakaları, bu sefer de yeniden karşımıza çıkıyor, ancak Prototype ismiyle farklı bir şekilde…

İyi mi? Kötü mü?

Deney gazisi ve aynı zamanda bizim kahramanımız olan karakterin adı Alex Mercer. Onun sıra dışı özellikleri daha da güçlü hale getirilmek istenirken, ortaya büyük bir vaka çıkmıştır. Alex’te kullanılan bu virüs insanlar için kötü bir kaderin başlangıcı olacaktır. Şehre büyük bir hızla yayılan salgını önlemeye çalışmak ve yapana hesap sormak hedefimiz haline gelmiştir. Alex Mercer virüse karşı bağışıklıdır ve bu virüs kendisine büyük güçler katmıştır. Öyle ki, bir bina boyu sıçrayabiliyor, her yere tırmanabiliyor, Wolverine gibi pençelere ya da bir tankı patlatması için balyoz ellere sahip olabiliyor.

Prototype
"Yerden kazıklar çıkartıp, toplu katliam yapabilirsiniz."

Böyle bir olay nerede olur? Tabii ki Amerika’nın New York şehrinde gerçekleşir. Yapımı açtığımda gözüme görünen grafikler hiç ilgi çekici değildi. Tekrar grafik ayarlarına dönüp açılası daha fazla detay arıyordum, fakat görsellik böyleydi. İnsanı başlangıçta soğutan eski nesil grafiklerle yapımcılar büyük hata yaptılar. Oyunda New York’un bir bölümü yer alıyor. Şehrin büyüklüğü, kalabalığı ve güzelliği ekrana yansıtılmaya çalışılmış, fakat bu görsellikle pek ilgi çekici görünmüyorlar. Başlangıçta bu yüzden soğuduğum Prototype’e, oynanabilirliğin iyi olacağı umuduyla devam ettim.

Karakterimiz çok iyi sıçrama, tutunma ve vurma özelliklerine sahip, virüs kendisine güçler katmış. Yapımdaki sağlık arttırma detayı iyi düşünülmüş. Alex’in bir sağlık barı var. Bu bar aldığımız yaralar sonucu düşerken; ihtiyacımız olan virüslü bir insan ya da canavar bulup onu öldürmek. Onları öldürdüğümüzde sağlığımız artıyor. “Virüslü insanı nasıl fark edeceğiz?” gibi bir düşünceniz de olmasın. Virüslü insanları termal olarak görebildiğiniz bir özelliği aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu sayede sağlık barınızı artırabilecek insanları kolaylıkla fark edeceksiniz. Karakterimiz ayrıca istediği insanın kılığına girebilme yeteneğine sahip. Birçok görevi düşman kılığında tamamlayacağız. Yapacağımız iş sadece kılığına girmek istediğimiz insanı öldürmek olacak.

Prototype’te deneyim puanı yer alıyor. Düşman öldürdükçe ve etraftaki objelere zarar verdiğimizde puan kazanıyoruz. Daha sonrasında bunları özel güçlerimizi açmak için harcıyoruz. Yeni combolar kullanabiliyoruz. İlerde açılabilecek yeteneklerde, bize çok yardımcı olabilecek özellikler yer alıyor.

Prototype
"Düşmanlarımız arasında ordu ve virüse yakalanmış insanlar dışında, yaratıklar da bulunuyor."

Etrafı dağıtmakta özgürsünüz

Oynanabilirlik kendini biraz tekrar eden cinsten olabilir, fakat hikaye ve özgür oynanış sizi yapıma bağlıyor. Askeriyenin içine sızmak için, belli başlı komutanları kaçırıp, öldürüp, kılıklarına giriyoruz. Girişi özel olan binalara girebiliyoruz. Kılık değiştirme işi sadece bu tür görevlerde değil, kovalamaca yaşadığımız sahnelerde de büyük iş görüyor. Helikopterler ve tanklar sizi kovalıyorken kendinizi bir an kaybettirdiğinizde, kılık değiştirip onların sizi görmemesini sağlıyorsunuz.

Görevleri yapıyorken, askerlerin telsiz konuşmalarını duyuyor olmamız hoş bir ayrıntı. Sizi vurduklarında, ateş ettiklerinde ya da kaçırdıklarında tepkiler veriyorlar. Şehirde gün geçtikçe virüs yayılıyor ve insanlar zombi şeklinde New York’u alt üst ediyorlar. Yapımcıların bu detaylar üzerinde çok durduklarını hissedebiliyorsunuz. Siz görev peşindeyken ya da geziniyorken, askerlerin virüslü insanları öldürdüğünü, şehrin çeşitli bölgelerinde virüslü insanların başkalarına saldırdığına tanıklık ediyorsunuz. Binaların üstlerinde geziniyorken, yukarıdan şehri izlemek gerçekten etkileyici bir his bırakıyor. Özellikle de şehrin içler acısı durumda olduğunu görmek...

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×