1/10

PS2'ye Çıkacak Bomba Oyunlar

Kutay Koç
Kutay Koç 3.06.2010 - 12:31
Playstation 2 için neler çıkacak neler?
Yeni nesil konsolların yaklaştığı şu günlerde konsollarımızın ömrü gittikçe azalıyor. Playstation 2 de bu konsollardan bir tanesi. Artık sonbaharını yaşayan Playstation 2’ye çıkacak olan en bomba oyunlara sizin için göz attık.

RESIDENT EVIL 4

Yapımcı: Capcom Yayıncı: Capcom Türü: Aksiyon-Macera Çıkış Tarihi: 25 Ekim 2005

Çıkacağı Diğer Platformlar: Gamecube için çıktı, onun dışında çıkmayacak.

Gamecube’ün en iyi oyunlarından biri olan Resident Evil 4 çok yakında PS2’de! Zamanında bu oyunun sadece Gamecube için çıkacağı söyleniyordu, hatta “only for Nintendo Gamecube” damgası bile yemişti. Açıkçası kimse Resident Evil 4’ü başka bir platform için beklemiyordu. Ancak Sony ne yapıp, ne ettiyse Capcom’u ikna etmeyi başardı.

Resident Evil 4, diğer Resident Evil oyunlarına göre oldukça farklı. Öncelikle oyun Survival Horror’dan çok aksiyona kaymış. Yapay zeka fakiri zombiler, Raccoon Şehri, kapı geçiş animasyonları, klasik sabit kamera… Evet, Resident Evil’ı Resident Evil yapan şeylerin çoğu bu oyunda yok. Zombilerin yerine köylüler var. Zombilerden çok daha zeki, çok daha hızlı ve çok daha ölümcüller. Yeni kamera omuz hizasında ve eskisi gibi sabit değil. Bu kamera çok büyük bir hareket rahatlığı sağlıyor. Düşmanlara nişan alıp istediğiniz bölgesine ateş edebiliyorsunuz. Düşmanlar da bu saldırılara karşı gerçekçi animasyonlarla karşılık veriyorlar.

Oyunun en önemli eksilerinden biri ne yazık ki senaryosu. Halbuki oynanışı bu kadar sağlam olan bir oyunun sağlam bir senaryosu da olmalıydı. Resident Evil 2’den hatırlayacağınız Leon Kennedy bu oyunda da ana karakterimiz. ABD Başkanı’nın kızı Ashley kaçırılmış ve onu bulma görevi de Leon’a verilmiştir. Bir şeyden habersiz kahramanımızın Ashley’i bulmak için ıssız bir kasabaya gelmesiyle kendini aksiyonun ortasında bulması bir olur ve daha sonra olaylar gelişir. Resident Evil 4 Gamecube versiyonunda senaryosuyla büyük tepki almıştı ve PS2’de senaryonun değişmesi de maalesef mümkün değil.

Daha önce Resident Evil oyunlarında görmediğimiz bir şey daha varsa, o da para. Oyun boyunca toplayacağımız paralarla silah, ekipman gibi şeyler satın alabiliyoruz ve aynı şekilde bunları satarak da para kazanabiliyoruz. Ayrıca silahları geliştirmek de mümkün. Hem de Gamecube versiyonunda olmayan yepyeni bir silah eklenmiş. Eğer cephaneniz tükenirse yakın dövüşe de geçebilirsiniz.

Resident Evil 4 Gamecube grafikleri muhteşemdi. Yapımcılar PS2’de yapılabilecek en iyi grafikler için büyük bir titizlikle çalışıyor. Ekran görüntülerinden gördüğümüz kadarıyla oyunun PS2 grafikleri de sağlam olacak gibi. Tabi ki Gamecube’deki grafiklerin tıpatıp aynısını beklemek yanlış olur ve bu oyun grafiksiz olsa bile oynanır!