PS4'ün HDMI sorunu geçici çözüme mi kavuştu?

PS4'ün HDMI sorunu geçici çözüme mi kavuştu?

Tayfun Kumaş
Tayfun Kumaş 18.11.2013 - 17:02
Bu neslin korkulu rüyası mavi ışık
Büyük bir hevesle ve merakla beklenen PlayStation 4, çıkışı ile gelen sevinçten öte, arızasıyla da tüm hevesi kırmayı başarabiliyor.

Satışlar konusunda da, cihaz konusunda da başarılı olan PlayStation 4’ün pürüzleri yok değil. Bazı cihazlardaki en büyük problem: Mavi şerit ışığının yanıp sönmesi. Bu mavi ışık ile cihaz kilitleniyor ve alet çalışmıyor.

HDMI portu üzerinde görüntü ve ses göndermeyi kesmesinden yeni firmware güncellemesi ile çalışmaz hale gelmesi gibi sorunlarla karşılaşan PS4'ün gönderime göre hatalı cihaz oranı binde dört. Yani düz mantıkla bakarsak mart 2014 sonuna kadar 5 milyon adet satışı düşünülen PS4’ün yaklaşık 20.000 adeti bu hata ile karşılaşacak.

PS4'ün HDMI sorunu geçici çözüme mi kavuştu?
Konuyla ilgili Sony’den gelen açıklamada (yani klavuzda); TV’nin firmware güncelleştirmelerinin de sorun yaratabileceği, konsolun güç kaynağı ve harddisk'ten kaynaklanan sorunlar yaşanabileceği belirtiyor.

Öneriler ise; cihazı tamamen kapatmak ve kabloları söküp, elektrik kablosunu kontrol etmek. Eğer gerekirse harddisk'i söküp durumunda bakmak. Son olarak ise güvenli modda çalıştırıp, konsolun veritabanının tekrar yapılanmasını sağlamak.

2006 senesine geri dönecek olursak; Xbox 360 meşhur 3K denen kırmızı ışık ile cihazı tamamen bloke ediyordu. Bu jenerasyondaki kalp krizi riskimizi arttıran sorun ise mavi ışık olarak PS4 ile bizlere merhaba diyor. Normalde hemen yanan mavi ışığın ardından, ışığın beyaza dönüşerek cihazın açılması lazım ancak maalesef birçok cihazda bu gerçekleşmemiş durumda.

Cihaz, ‘’Tamamen mi bozuluyor? Yoksa bir süre mi?’’ bu konuda henüz net bir bilgi yok. Bazı taraflarda cihaz tamamen açılmazken, bazı taraflarda ise cihazın bir süre sonra kendine geldiği söyleniyor.

PS4'ün HDMI sorunu geçici çözüme mi kavuştu?
Lakin HDMI sorunun en azından kaynağı ortaya çıktı. Kotaku sitesinin satın aldığı Playstation 4'te de aynı sorunun ortaya çıkmasından sonra site konsolun arkasındaki HDMI girişinin alt kısmında metal bir fazlalık olduğunu ve sorunun bundan kaynaklı olabileceğini belirtti. Çözümü ise basit; metal çıkıntıyı aşağıya ittirmek. Bu metal çıkıntının neden bu tarz bir sorun yarattığı konusunda bir bilgi yok ancak en azından bu şekilde bir geçici çözüm üretilebiliyor.

Öte yandan aşağıdaki bir durum ile karşılaşılması muhtemel.


Yorumlar 27
MK Okuru
MK Okuru 29.11.2020 08:01
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.08.2016 11:34
benim sorunum televizyonumuzda sadece 1 tane hdmı girişi var ve o giriştede zaten bir kablo takılı sorun olurmu
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 31.01.2016 23:19
Bende Aldım ps4 neyaz ışık yanıyor lutfen yadrım edin.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 30.01.2016 22:09
Bende yeni aldim mavi yaniyor ardindan beyaz yaniyor fakat tv de gozukmuyor ne yapabilirm yardimci olack var mi?
MK Okuru
MK Okuru 31.01.2016 23:19
Bendede oyle oluyor lutfen yardim edin.
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 21.01.2016 00:04
Arkadaşlar ps4e hdmi kablosunu takinca hepsi girmiyor degilmi?Yani bi kismi disarda kaliyor mu sizdede ?
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×