PSI: Syberian Conflict

Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Sovyetler bu sefer uzaylılara karşı!
İnsanlar ve yaratıklar! Hepsini aynı kefeye atıp, RTS ateşinde kaynatın. Hazır olunca üzerine RPG öğeleri damlatın. İşte karşınızda PSI: Syberian Conflict! Gerçek zamanlı stratejinin bilim kurgu ile buluştuğu noktada, içerdiği RPG öğeleriyle PSI: Syberian Conflict, strateji oyunlarına yeni bir soluk getirmeyi deneyecek. Bakalım bunu hangi özellikleriyle başarabilecek?

Oyunumuzun yapımcı koltuğunda, bir Rus firması olan Wireframe Dreams oturuyor. Firmanın Rus olması, yapımın senaryosunu da bir hayli derinden etkilemiş. Zira oyun Sovyetler Birliği ile, bir meteorit sayesinde Dünya’ya gelen yaratıklar arasında cereyan ediyor. Böylelikle Kızıl Ordu’nun ağır tahribat gücü ile uzaylıların üstün teknolojik gücü, karşı karşıya geliyor!

Yapımda 2 adet campaign olacak. İlkinde Kızıl Ordu ile uzaylıları Dünyamızdan atmaya çalışırken, diğer seçeneğimiz de uzaylılarla Dünya’yı ele geçirmek. Bu güçlerin hangisini kullanırsak, onun teknolojik yapılarına bağlı olarak, gelişeceğiz. Üniteler birbirine benzemeyecek. Her iki ırkta da kahramanlar olacak ama bambaşka özelliklerle donatılacak. Ayrıca her bölüm geçildiğinde, kahramanların yeni güçleri aktif olacak. Böylelikle son bölümlerde durdurulamaz birer ölüm makinesine dönüşecekler.

Görsel detaylar

Oyunda her iki ırk için 3’er tane dev harita tasarlanmış. Bunlar ormanlar, sokaklar ve arazi koşulları olacak. Yapımcıların belirttiğine göre her bir haritanın boyutu 1 KM kare olarak hazırlanmış. Bu geniş oyun alanının gerçekçi gözükmesi için, ışıklandırmalara da oldukça dikkat ediliyor. Zira PSI: Syberian Conflict’te dinamik bir ışıklandırma sistemi kullanılıyor. Aynı şekilde gölge efektleri de gayet özenli hazırlanıyor. Binaların parçalanmaları, kırılıp dökülmeleri gibi efektler de bu yeni yapımda göreceğimiz görsel ayrıntılar olacak.

Grafiksel detayların haricinde yapımcılar oyuna bir de fizik motoru hazırlamışlar. Öyle ki ünite ve binalara açılan ateşlerin sonucu tahribat şekilleri bu sayede farklı olacak. Dev bir tank mermisi ile farklı bir hasar meydana gelirken, askeri birliklerin silahlarından çıkan mermiler farklı hasarlar verecek. Tabi bunları yapımın grafik motoru sayesinde sağlıklı bir şekilde göreceğiz.

Nasıl bir sistem gerekir?

Yapımcıların açıkladıklarına göre PSI: Syberian Conflict’i oynayabilmek için mutlaka Windows 2000 veya XP işletim sistemli bir bilgisayarınızın olması gerekiyor. Bunun haricinde en az P3 veya AMD 1.5 GHz işlemci , 320 MB RAM, 600 MB disk alanı gerekiyor. Ekran kartı seçimine gelince, GeForce 4 MX serisi kartlara PSI: Syberian Conflict destek vermemiş. Bunun yerine en az 64 MB’lık ATI Radeon 9000 veya NVIDIA GeForce 3 ekran kartları oyunu çalıştırmanız için yeterli olacak.

Genel olarak toparlarsak, Rus firmalarından çıkan oyunlar genellikle yurt dışında pek bir ilgi görmüyor. PSI: Syberian Conflict’in kaderi ne olur bilemiyoruz ancak yapımcıların şu an için dağıtıcı firma bulamamaları bile, oyunla ilgili bir soru işareti olarak aklımıza yazılıyor. Bu yüzden henüz çıkış tarihi belirlenemeyen oyun, eğer kısa zamanda bir dağıtıcı ile anlaşılırsa bu yıl içinde raflarda olabilir. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayın…
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 19.04.2024 11:55
Kalan Karakter: 300 Gönder
PSI: Syberian Conflict
İlginizi Çekebilir