1/3

PSP

Hakan Sarul
Hakan Sarul 3.06.2010 - 12:31
Sony'nin küçük devi ellerimizde !

İlk açıklama ilk heyecan

Sony’nin PSP‘yi çıkaracağını yaklaşık bir yıl önce duymuştum. O tarihten itibaren kalbim daha hızlı atmaya ve cihaz rüyalarıma girmeye başladı. Zaman geçtikçe ve Sony cihazın özelliklerini açıkladıkça heyecanım daha da arttı. 12 Aralık 2004 günü ise Japonya’da olamadığım için içimde burukluk ama bununla birlikte bir sevinç de vardı. Şanslı Japonların arasında olup PSP’yi alamadığım için üzgündüm ama cihazın en kısa zamanda Türkiye’ye geleceğini düşündükçe üzüntüm sevince dönüşüyordu. Bu tarihten sonra bir arkadaşımın Japonya’da olduğunu ve yakında Türkiye’ye döneceğini duyduğumda aklıma ilk önce PSP ve onun çıkış oyunu Ridge Racers geldi. Arkadaştan PSP’yi rica ettikten sonra cihaza 23 Ocak 2005 tarihinde kavuşmuştum. Heyecanla eve geldim ve PSP’yi paketinden çıkardım…

İlk çıkan 800.000 PSP’nin bir tanesinin elimde tuttuğumu düşündükçe heyecanım daha da artıyordu. Elimdeki cihaz “Value Pack”ti. Value Pack’in Standart PSP paketinden tek farkı taşıma çantası, 32 MB Memory Stick, kablolu kumanda, kulaklık ve taşıma ipi. Bu farklılıklar için yaklaşık 50$ daha fazla para ödüyorsunuz.

Cihazın dış görünüşüne gelince PlayStation kolundan alışık olduğumuz tuş düzeneğine sadık kalınmış. L ve R tuşları teke indirilmiş ve saydam plastikten yapılmış, analog kol da teke düşmüş ve ufalmış. Ama PSP’nin en büyük özelliği 16:9 oranına sahip mobil konsollar için devasa sayılan ekranı (yaklaşık 11 CM çapraz ölçüsü). Cihazı ters çevirdiğinizde arkada UMD diskini yerleştireceğiniz sürücü ve onun üstünde gerçekten çok güzel gözüken yuvarlak metal kaplamayı görebilirsiniz. Zaten PSP’nin ilk resmini gördüğümden beri Sony tasarımcılarının iyi bir iş çıkardığını düşünüyordum. Cihazın ağırlığı 260 gr. Bu ağırlık elinizi oyun sırasında yormuyor. Cihazın ölçülerine gelince boyutları 170x74x23mm.

Ve oyunlar…

Ama en mükemmel konsol bile onunla birlikte çalışacak oyun olmadıktan sonra bir şey ifade etmiyor. O yüzden elimdeki UMD denilen ve 6 cm’lik ve 1.8 GB kapasiteye sahip Ridge Racers oyununu PSP’ye yerleştiriyorum (Bu oyunu sizlere daha önceki yazımda tanıtmıştım.). Ridge Racers’ın dışında birkaç oyun daha var ki onlardan da bahsetmesek olmaz.

Metal Gear Acid: PSP’nin en merak edilen oyunu kuşkusuz Metal Gear Acid. Düşünsenize; Snake Eater’ın etkisinden hala kurtulamamışken yepyeni bir platformda yepyeni bir Snake Macerası. Bu oyun PSP’yi almak için başlıca bir neden!

Grand Theft Auto PSP: Zaten GTA çılgınlığı PSP’de de devam etmese olmazdı, sokaklarda polislerle köşe kapmaca oynayıp, dehşet saçmak için Liberty City’ye dönüş yapıyoruz. Oyun hakkında aha çok fazla bir şey açıklanmadı ama PSP’ye özel ekstralar olacağı söyleniyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×