1/2

PT Boats: Knights of the Sea

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Denizlerin kanlı yüzü
2. Dünya savaşını konu alan oyunların çoğu genel olarak karadaki müdaceleye odaklanmıştır. Avrupa veya Japonya’daki kara savaşlarında kaç kere görev aldık, bilemiyoruz. Yeri geldi tank patlattık, yeri geldi arkadaşlarımız ile beraber düşmanların komuta merkezini bastık. Medal of Honor, Call of Duty serileri ve bir kaç yapım daha sağolsun, dijital ortamda bizlere savaşın iç yüzünü ve atmosferini yaşattılar. Return To Castle Wolfenstein gibi bir kaç yapımda, fantastik ve doğa üstü güçleri savaş ile birleştirip bize sundu. Bu tarz konudaki son örneği ÜberSoldier ile göreceğiz. Bütün bunların haricinde, karadaki savaşların aksine diğer önemli tarafı, denizdeki mücadeleler oluşturuyordu. Bu kısım için yapılan ve dikkat çeken oyunlar oldu, olmadı değil. Silent Hunter serisi altın değerinde bir örnektir. Şimdi ise yine deniz savaşlarına Akella’nın yardımları ile geri dönüyoruz.

Das Boot

Denizaltı veya gemi simülasyonları her zaman yapılan oyun türlerinden değildir. Bu türü takip eden belli bir kesim vardır. PT Boats: Knights of the Sea, bu çeşide giren oldukça az oyundan biri olacak. 2. Dünya savaşındaki denizlerde yaşanan o zorlu ve kanlı çarpışmalara gireceğiz. Akella firmasının bu işi iyi kıvıracağını tahmin ediyorum. Daha önceden Pirates of the Caribbean, Sea Dogs, Age of Sail 2 gibi temeli deniz olan güzel yapımlara imza atmıştı. Bu oyunlardan kazandıkları tecrübeleri şimdi de PT Boats: Knights of the Sea ve Captain Blood’a aktarıyorlar.

PT Boats için de 3 farklı taraf bulunacak. Müttefikler, Alman veya Rus donanmasından birini seçip, acemi bir kaptan olarak savaşa gireceğiz. En başlarda altımızda ufak bir avcı gemisi bulunsa da, kariyerimizde yükseldikçe bir Destroyer’in kaptanlığını yapabileceğiz. Genel olarak denizaltı avlamak, düşman uçaklarını düşürmek, konvoyu korumak gibi görevlerimiz olacak. Yalnız bu görevler oldukça zorlu olacak, çünkü firma, savaşın o atmosferini sonuna kadar hissetmemizi istiyor. Bir görev sırasında yaptığınız ufak bir hata veya verdiğiniz yanlış emir, görevi kaybetmenize, belki de geminiz ile beraber denizin dibini boylamanıza sebep olacak. Bu yüzden oldukça dikkatli olmamız gerekecek.

Savaşta hataya yer olmaz

Eğer siz kendinizin sağlamda olduğunu düşünüyorsanız, o zaman karşınızdakinin açığını ararsınız. Düşmanlarımız bu konuda oldukça bizi zorlayacak gibi gözüküyor. Yaptığımız harekete veya saldırıya göre, onlar da bize karşı taktik geliştirecekler. Savaşta göz yaşına bakılmaz ve düşman her zaman yok edilmelidir. Biz ne kadar karşımızdaki gemiyi batırmak istersek, onlar da aynı şekilde bizim için düşünüyor olacaklar. Mesela güçlü bir Destroyer bize saldırıya geçti diyelim. Onu batıramadık ve kaçmaya başladık diyelim. Arkamızdan kovalamayacak, onun yerine uzun menzilli topları ile bize ateş edecek. Tutturursa! İşte o zaman vay halimize. Büyük ihtimal balıklara yem olabiliriz. Düşmanlarımız arasında sadece denizaltı veya zırhlı gemiler bulunmuyor. Bunlara ek olarak savaş uçakları da yer alıyor. Havadan denize torpido atan, bomba bırakan veya direk saldırıya geçen bir çok farklı düşman uçağı olacak. Bir konvoyu korumak ile görevlisiniz, ancak havadan gelen uçaklar olacak ve konvoya saldıracak. Ateş açtıkları zaman normal kurşunları, zırhlı gemileri delemese bile, bomba bırakıp gemileri patlatmaya çalışacaklardır. Bizde uçaksavarlarımız ile onları düşürmeye çalışacağız. İyi bir yapay zeka ve zorlayıcı düşmanlar olursa -ki umarım olur- böylece savaş atmosferini iyice hissetmiş oluruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×