Pure

Erdinç Yılmaz
Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Çamur banyosuna hazırlanın!
Platformlar XBox 360
Pure
  • Yapımcı - Yayıncı Black Rock Studio - Disney Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 88
Artılar Akıcı ve renkli grafikleri, oynanışı, kontrolleri, eğlenceli yapısı
Eksiler Her oyuncuya hitap etmeyebilir, daha çok pist olabilirdi
Onca yıl geçmesine rağmen FIFA serisi PC için apayrı, konsol için tamamen farklı çıkıyor. PC ortamında sistemlerin bir ortalaması olmayışı, her türlü konfigürasyon yapılabildiği için ve maddi kaygılardan ötürü, yapımcılar yıllardır görsel olarak oyuncuları doyuramadı. Çıkan birkaç kendini aşmış oyun da, sadece belli kısımlar tarafından yaşanabildi. Konsol için oyun yapan firmalar bu açığı çok iyi gördüler ve çeşit çeşit tarzlarda oyunlar yaptılar. İşte bunlardan biri de Pure, ATV motorları ile çılgınca artistikler yapılan, farklı tatlar sunan bir yapım…

ATV güzel alette birde yarışırken her yerim çamur olmasa…

Pure, kapak resmine bakıldığında diğerleri gibi sıradan bir yarış oyunu edasında duruyor. Piyasa özellikle bu tarz Offroad ve ekstrem yarış oyunlarında mimli. Yıllardır işini güzel yapan, basit ve eğlenceli bir yapım çıkmadı. Black Rock Studio bu konuda üzerine alınmış olacak ki, Pure ile ortalığı biraz hareketlendirmek istemişler, iyi ki de yapmışlar.

Dünya turu adı altında içlerinde Amerika, İtalya gibi ülkelerin bulunduğu fantastik pistler hazırlanmış. Öncelikle kendinize göre hazır olan bir karakter seçiyor, daha sonra ilk iskelet aşamasından koltuk minderine kadar gayet detaylı ve basit bir ara yüz yardımı ile kendi ATV’nizi yapıyorsunuz. Bundan sonrasında toplam 10 gruptan oluşan yarışlara başlıyorsunuz. Bu grupların içerinde 4 yarıştan başlayarak ilerledikçe yarış sayısı artıyor. Belirli puanı geçtikten sonra bir sonraki aşama açılıyor. Yarışlar sadece düz yarış değil. Artistik hareketler yapıp puan topladığınız sadece puana dayalı olan, dümdüz birincilik için yarıştığınız ve bu ikisinin bir arada tutularak oluşturulan bir başka tür var. ATV’nizi hazırlarken belirli bir para ya da puana ihtiyacınız yok. Birden çok ATV yapmakta mümkün. Farklı yarış türleri için farklı araçlar yapabilirsiniz. Artistik puana dayalı yarış için özellikle yol tutuşu ve artistik yapmaya daha yatkın bir araç, yarışlar için ise daha çok hızlı ve çabuk hızlanabilen bir ATV yapabilirsiniz.

Kontroller ise çok basit hazırlanmış. Bölümlerde devamlı sizin uçmanızı sağlayan yükseklikler ve rampalar tasarlanmış. Buralardan atladığınızda havada A,B,Y tuşlarını basılı tutup analog’u herhangi bir yöne götürdüğünüzde hareket yapıyorsunuz. A basit, kısa yüksekliklerde yapabileceğiniz az puan getiren hareketler iken, B biraz daha zor, Y ise ciddi yükseklik gerektiren ve ona göre bol puan getirisi olan göze en hoş görünen hareketleri yapıyor. Başarılı bir şekilde tek parça olarak yere indiğiniz sürece sağ alttaki bar doluyor ve bir üst kademe artistik hareketler yapabiliyorsunuz. Yarış kazandıkça ödül olarak motor parçaları veriliyor. İstediğiniz zaman garajınıza gidip bu parçaları motorunuza takabiliyorsunuz. Oyun içindeki zorluk derecesi de çok iyi ayarlanmış. Fazla düşüp kalkmadıktan sonra hemen hemen her yarışta birinci ya da ikinci oluyorsunuz. Yapay zeka siz sadece dümdüz yarışmayın, artistik de yapın oyunun tadını iyice çıkarın mantığıyla pek zorlanmamış.

Uçlarda yaşamak

Pistler gerçekten çok renkli ve hareketli tasarlanmış. Etraf cıvıl cıvıl. Bazen güneşin doğuşunda bazen batışında yarışlar oluyor. Tertemiz başladığınız yarışın sonunda komple çamur olduğunuzu, her yarışçının olmasa da sizin ve birkaç yarışçının lastik izlerinin çamurda kalması küçük ama hoş ayrıntılar. Uzun zamandır böyle güzel yarış pistleri görmemiştim. Genelde birden çok farklı yollar hazırlanmış. Doğru olanı bulduğunuzda daha çok atlıyor zıplıyor puan yapıyorsunuz, diğer yönlerde ise dümdüz gaza basıp devam ediyorsunuz. Fakat bunlara çok güzel balans ayarı yapılmış. İki türlüde yarışı etkileyecek gibi avantaj sağlamıyor. Yarışlar genelde 20 kişi ile yapılıyor. Ekranda aynı anda onca karakter varken yapılan doğru optimizasyonlar ile en ufak bir yavaşlama olmuyor. Çevre grafiği hem çok net hem de keskin. Uzaklar olabildiğince görülebilir yapılmış. Bazı grafik motorlarında anlık görselliklerde yavaşlama olmaması için uzaklar net değil bulanık görünür. Müzikler oyuna çok iyi adapte edilmiş. Genelde hareketli şarkılar seçilmiş. Ama çok yüksek yerlerde atlarken eğer büyük bir artistik yaparsanız müzik anlık kesilip bir sessizlik oluyor. Yere indiğiniz gibi aksiyon kaldığı yerden devam ediyor. Pure, multiplayer seçenekleri ile de oyun süresini uzatmayı başarmış. Xbox Live üzerinden kendi oluşturduğunuz kanaldan arkadaşlarınızla özel yarışlar yapabilir, turnuvalar düzenleyebilirsiniz.

Bitirirken…

Pure piyasada bulunan kendi kategorisindeki oyunların çok önünde. Hem basit oynanışı hem de kaliteli ve akıcı grafikleri ile oldukça başarılı. Fazla uğraş gerektirmeyen, her kazandığınız yarışta ödüllendirildiğiniz, motorunuzu geliştirebildiğiniz, uzun soluklu ve eğlenceli bir yapım olmuş. Bu tarza uzak duranlar için basit oynanışı, kolay kontrolleri, göze hitap eden görsellikleri, hareketli müzikleri ile bence amacına uygun ve başarılı bir oyun.
Yorumlar 7
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 22:29
Kalan Karakter : 300 Gönder
Pure

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×