1/2

Pure

Hamza Bulut
Hamza Bulut 3.06.2010 - 12:31
PC'de farklı yarış heyecanı arayanlara!
Platformlar PC
Pure
  • Yapımcı - Yayıncı Black Rock Studio - Disney Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 88
Artılar Kaliteli grafikler ve sesler, optimizasyon, özgün oyun yapısı, eğlenceli dakikalar sunması
Eksiler Uzun yükleme ekranları
Bu senenin başında duyurulmuştu Pure ve yarış oyunlarına yeni bir tat getirme sözü verilmişti. Sadece rakiplerle mücadele etmeyecek aynı zamanda hava da akrobatik hareketler de yapmamıza olanak sağlanacaktı. Oyun ise geçtiğimiz ay piyasaya sürüldü ve bize tüm bu söylenenlerin doğruluğunu gösterdi.

Farklı bir tat

Yıllardır oyun oynarım ve hiç seçici değilimdir oyun türlerinde. Fakat konu yarış oyunlarına geldi mi, isterim ki mücadelenin heyecanını sonuna kadar yaşayayım. Bu güne kadar ender yapımlar çıktı gerçekten yarış hissini yaşatan, fakat yarışa başka şeyler katarak onu farklılaştıranlar da oldu. Pure da bu yapımlardan birisi. Oyunda genel amaç her zaman olduğu gibi, yarışının sonunda birinci sırada olmak. Fark ise bunu nasıl yaptığımızda yatıyor. Oyunda yarışmak için iki seçeneğimiz var. Bunlardan ilki “Single Event” isimli bölüm. Bu bölümde sadece tek bir yarış yapıyoruz ve hiçbir getirisi yok. Sadece oyuna alışmak için ya da eğlenmek için eklenmiş bir bölüm. Buradaki seçenekler ise şimdi bahsedeceğim “World Tour” bölümündeki ilerlemenize göre genişliyor.

“World Tour”da kendimize bir araç yaratıyoruz ve aşamaları atlamaya çalışıyoruz. En basit aşamadan başlıyoruz ve sonuna kadar gitmeye çabalıyoruz. Aşamaları atlarken ise her yarışı birinci bitirmemize gerek yok. Bizden öncelikle aşamalardaki yarışlardan topladığımız puanlarla bir sonraki aşamaya yetecek puana sahip olmamız isteniyor. İkinci şart ise aracın motor sınıfının aşamaya uygun olması. Başta D sınıfı motora sahibiz ve ilk iki aşama için yeterli, fakat üçünü aşamada C sınıfı motor isteniyor veya aracımızı modifiye etmemiz gerekiyor ya da açılan yeni slotlardan birinde C sınıfı motora sahip bir araç geliştirmemiz gerekiyor. Fakat modifiye etmek daha makul. Çünkü değişik tür yarışlar olduğu için değişik tür araçlara gerek duyacağız. Bu yüzden slotları boş tutmamız lazım. Buna ek olarak D sınıfı bir araca artık ihtiyaç duymayacaksınız. Aşamalar ilerledikçe parkurlar daha tehlikeli, rakipler ise daha zorlu oluyor. Bu yüzden araçlarınızı sürekli güncel tutmalı ve yarış türüne uygun olanı seçmelisiniz.

Tehlikeli gösteri

Oyunda bulunan yarış çeşitlerini anlatmadan önce bu çeşitliliği oluşturan akrobasiden bahsetmek istiyorum. Pure’u çoğu yapımdan ayıran nokta, yarışlarda birçok tümsek ve özel yerler bulunması ve bunların yükselip havada akrobatik hareketler yapmamızı sağlaması. Tümsekleri ve özel yerleri kullanarak havalandıktan sonra artık her şey oyuncuya kalmış. Havada olduğunuz sürece imkanı olan her hareketi yapabilirsiniz. İmkanı olan diyorum, çünkü daha zor ve değerli hareketleri açabilmemiz için daha kolay olanlardan yapıp, sağ alt taraftaki barı ilerletmemiz gerekli. Bardaki her aşamayı aştığımızda göze daha hoş gelen ve yapması daha zor olan yeni hareketler açılıyor. Bar en sona geldiğinde ise bu hareketlere kombinasyonlar ekleyebilmemizi sağlayan “Special Trick” özelliği aktif oluyor ve havada türlü hareketler yapma imkanımız oluyor.

Peki bu hareketleri tek artısı görüntü mü? Elbette hayır, oyunda bir işlevi olmalı ki oyuncuları yapmaya şevk etmeli. Yaptığımız her akrobatik hareketin zorluğuna ve ne kadar uzun süre sürdürdüğümüze bağlı olarak sağ alttaki barı doldurduğundan söz etmiştik. Ayrıca aynı hareketleri art arda yaptığımızda bar daha az doluyor. Bu bar yeni hareketleri açmanın yanın da “Boost” özelliğini de uzatıyor. Bu özellik sayesinde aracın nitrosunu kullanarak hızlanıyoruz. Aracınızın Boost özelliğine göre daha çabuk ya da geç azalıyor bar. Bu özelliği önümüzdeki araçlara yetişmenin yanı sıra, tümseklere yaklaşırken daha da hızlanıp daha yükseklere çıkmak için de kullanabiliyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×