Pursuit Force: Extreme Justice

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Aksiyona doymak isteyenlere
Platformlar PSP
Pursuit Force: Extreme Justice
  • Yapımcı - Yayıncı Bigbig Studios - SCEA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 78
Artılar Çok sayıda araç ve düşmeyen tempo
Eksiler Karakter kontrolü araçlara kıyasla bir hayli zor olabiliyor
PSP’de 2006 yılında ilk kez tanışmıştık Pursuit Force ile ve oldukça da ses getirmişti yapım. Aksiyon, adrenalin ve temponun iç içe geçtiği, heyecanın bir an bile olsun hiç düşmediği atmosfere ayak uydurmak için kendimizi adeta zorluyorduk. Araçtan araca atlıyor, ortalığı kasıp kavuruyorduk. Aradan geçen iki yılın ardından beğenilen yapım Pursuit Force Extreme Justice olarak PSP ekranlarına geri döndü.

Yine Bigbig Studios tarafından hazırlanan yapımda ana karakterimiz değişmiyor. Kendini bir suç savaşçısı gören karakterimiz, komutanlığa terfi etmek için sabırsızlanmaktadır. Suçu önlemekle yükümlü olduğundan olsa gerek, ilk yapımda içeri tıktığımız mafya çetesinin firarı sonucu terfimiz de sekteye uğrar. Her zaman olduğu gibi adaleti sağlamak için çalışan karakterimiz, engellenen terfisi nedeni ile de mafyaya duyduğu öfke artmıştır. Suçu önlemek ve adaleti sağlamak her zamanki gibi bize düşmüştür. Klasik bir hikayesi olan yapım, zaten hikayeden çok aksiyona önem veriyor. Her bölümün kendi içinde de farklı kısımlara ayrıldığı yapımda single player modu toplamda 30 farklı bölümden oluşuyor. Bölümler boyunca en az bir Hollywood filmi kadar bol aksiyon ve adrenalin içeren yapım boyunca, atmosferi ve adrenalini tavan yaptıran araçlar da olmazsa olmazlardan. Bir bölümde araba kullanırken, başka bir bölümde tabana kuvvet kaçıyor yahut helikopter ve Hovercraft kullanmanız gereken bölümler oynayabiliyorsunuz. Araçlar bakımından da hayli cömert olan yapımda motosiklet, kamyon, Hovercraft, bot, jet-ski gibi onlarca çeşit seçeneğimiz var. Hikaye modu boyunca zamanınızın çoğunu taşıt üzerinde geçirdiğimiz oyunda, kullanılan araçların kontrolleri de oldukça kolay yapılmış. Başta ufak çaplı bocalamalar olsa da kısa süre içerisinde kontrollerin üstesinden geliniyor.

Ekstra adalet

Araç kontrollerinin kolay sayılabilecek düzeyde olduğundan bahsettik. Nedenine gelince… Her ne kadar bölümler birbirinden farklı da olsa, yaptığımız yegane şey taşıt kullanmak ve kovalamaca sahnelerini gerçekleştirmek. Bu nedenle kovalamaca sahnelerinde bizleri zorlayan kısım bir yandan aracı yolda tutmaya gayret gösterirken, diğer taraftan düşmana doğru hedef almak. Aracı yolda tutmak ne kadar rahat olursa olsun, birkaç işi birden yapmamız gerektiğinden yapımcılar kontroller konusunda biraz esnek davranmış. İyi ki de öyle yapmışlar, zira bir de zor kontroller nedeni ile kazaların getirdiği kaos kaçınılmaz bir hal alacaktı. Extreme Justice’te yapılan bir yenilikte Save sistemi. Oyun sırasında belli Checkpoint noktaları bulunmakta ve ölmeniz halinde bu noktalardan başlayarak oyuna devam edebilmektesiniz. Ayrıca devam edilen noktada, başarı sağladığınız olayları tekrarlamak gibi bir döngüye de girmiyorsunuz.

Yapımda dikkat çeken noktalardan biri de araç aksiyon sahnelerinin birden bir FPS yapısına dönüşüyor olabilmesi. Özellikle bölüm sonlarında karşılaşılan "Boss" düşmanlar ile savaş sahneleri araçlardan inerek FPS yapısına dönüşebilmekte. Teknik detaylardan bahsedecek olursak, yapımın grafik açısından hayli tatminkar olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte sesler her ne kadar iyi sayılsa da bazı karakter seslendirmelerinin başarısız olduğu görülüyor. Üç farklı zorluk seviyesi olan yapımda tempo bir an olsun düşmüyor. Sınırları zorlamak, bol miktarda araç kullanmak ve aksiyonu sonuna kadar yaşamak istiyorsanız Pursuit Force Extreme Justice’ı seveceksiniz.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 28.09.2022 00:19
Kalan Karakter : 300 Gönder
Pursuit Force: Extreme Justice

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×