Puzzle Guzzle

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Maskot ve Puzzle'ın birleşmesinden doğan oyun
Platformlar PSP
Puzzle Guzzle
  • Yapımcı - Yayıncı Irem Software - Agetec
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 67
Artılar Multiplayer modu
Eksiler Türe çok yeni bir şey katmıyor
Puzzle oyunları yapmak her ne kadar kolay gibi görülse de, oyuncu kitlelerine kendini sevdirebilmiş çok fazla sayıda bu türe ait yapım yoktur. Türkçede bulmaca ismi ile karşılayabileceğimiz bu tür için dengeler, adeta ipteki cambaz misalidir. Basit olması kadar karmaşık olması da beklenen yapımlardan, ayrıca bir o kadar da özgün olmaları istenir. Özetlersek, bu türde oyun yapmak, az malzeme ile çok iş çıkartmaya benzetilebilir.

Irem Software firması tarafından piyasaya sürülen Puzzle Guzzle, PSP platformunda oynanabilecek keyifli saatler vaat ediyor. Çoğu bulmaca oyununda olduğu gibi Puzzle Guzzle da, bir bakıma Tetris gibi bir oynanışa sahip. Izgara şeklinde bölünmüş ekranda her blok içinde belli bir geometrik şekil bulunuyor. Bloklar farklı yerlere taşınamıyor ancak kendi eksenlerinde döndürülerek kullanılabiliyor. Genellikle büyüklü küçüklü üçgen şeklinde olan bu bloklar, doğru pozisyonlara getirilerek farklı geometrik bloklar yaratılmaya çalışılıyor. Genellikle dikdörtgen şeklinde yaratılan bloklar, karmaşıklaştıkça daha fazla puan veriyor. Yaratılan yeni şekil ise kaybolarak yukarıdan yerlerine yeni şekiller iniyor.

Maskot

Yapımda temel olarak üç ana oyun modu bulunuyor. Bunlar Drop Puzzle, Stuffit Puzzle ve Quiz Puzzle. Drop Puzzle modunda belli zaman aralıklarıyla yukarıdan bir geometrik blok bırakılıyor. Sizden ekran tamamı ile dolmadan şekiller yaratarak yok etmeniz ve puan toplamanız isteniyor. Stuffit Puzzle modunda ise ekran tamamı ile dolu olarak karşımıza geliyor. Bizden istenen ise belirlenen süre içinde maksimum sayıda şekil yaratarak en fazla puanı toplamaya çalışmak.

Quiz Puzzle ise biraz daha zekayı çalıştırmaya dayalı bir mod. Karışık görüntüler, önceden yerleştirilmiş blokların devam edilmesi ile ortaya çıkabiliyor. Ancak burada konulacak blokların dikkatli seçilmesi ve yerleştirilmesi gerekiyor. Zira bazı blokların birbirine bağlı olarak yok edilebilmesi nedeni ile yapılan hamle sonraki gidişatı bozabiliyor. Tüm modlar tek başına oynanabileceği gibi, ekranda iki ayrı bulmaca verilerek birinin CPU kontrolü ile PSP’ye karşı oynamakta mümkün. Bunun dışında yapım, oyun paylaşımı ve Ad-Hoc üzerinden Multiplayer oynamaya da olanak sağlıyor. Tek bir orijinal UMD ile arkadaşlarınızla birlikte oynamanıza olanak veren oyun paylaşımının yapımda bulunması güzel bir avantaj.

Puzzle Editing modu sayesinde ise Quiz Puzzle moduna ait yeni bulmacalar yaratabiliyoruz. Bulmacalar boyunca bize eşlik eden birde maskotumuz bulunmakta. Oyun başında seçtiğimiz maskotumuzun kendi sesi, hatta kişiliği dahi bulunmakta. Bununla birlikte işlemciye karşı yaptığımız yarışlarda da PSP’yi temsilen bir maskot bulunmakta. Yendiğimiz taktirde PSP maskotuna ait özellikler bizim hanemize geçiyor ve kendi maskotumuzu giderek genişlettiğimiz bir karakter katalogundan istediğimiz gibi düzenleyebiliyoruz. Bir Puzzle oyununda ne kadar gerekli olduğu tartışılmakla birlikte, eğlenceli tarafları olduğu da gözlerden kaçmıyor. Grafikler açısından çok fazla söze gerek yok, klasik bulmaca yapısını içerek öğeler ve grafikler bulunmakta. Keza sesler bakımından da durum aynı. Oynanabilirliği iyi sayılabilecek seviyede olan Puzzle Guzzle, bulmaca severler için farklı bir alternatif sunuyor.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 24.09.2021 08:04
Kalan Karakter : 300 Gönder
Puzzle Guzzle

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×