Puzzle Scape

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Taşınabilir bulmaca eki
Platformlar PSP
Puzzle Scape
  • Yapımcı - Yayıncı Farmind Ltd - Got Game Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 51
Artılar Multiplayer modları, müzikler
Eksiler Yeni bir şey vaat etmiyor, uzun süre oynanabilirliğe sahip değil
PSP’nin marifetlerini ortaya koymayan, ancak portatif platformumuzda eğlenceli zaman geçirmemizi sağlayan oyun türlerinin başında puzzle türü gelir. Her ne kadar sade ve çok detaylı olmasalar da oldukça uzun süre meşgul edebilir iyi olanları. Öte yandan kötü olanlarına ise genellikle tahammül edilemez ve büyük oranda kenara atılırlar. Puzzle Scape ise bu iki çizginin arasında sıkışanlardan olarak görülebilir. Ne çok iyi, ne çok kötü olan yapım için vasatın üstünde, başarının altında tabiri yerinde olacaktır.

İyi, kötü, çirkin

Puzzle Scape’e karşıdan baktığımızda, biraz basit ancak oldukça iyi görünen bir görüntüsü var. Ancak bu durum hemen hemen tüm puzzle oyunlarında olduğu gibi kağıt üstünde oldukça iyi ve güzel çalışan, ancak pratikte o kadar da oynanabilirliği olmayan oyunlar olarak karşımıza çıkabilmekteler. Bu nedenle sadece görüntüsüne kanmadan biraz daha detaylarına inmek gerekiyor. Puzzle Scape yukarıdan kayan bloklar ve eşleşen blokların patlatılması ile aslında Tetris ve Lumines oyunlarının biraz karşımı gibi görülebilir. Yapımda on altı blok yatayda ve on üç blok dikeyde sığabilecek bir ekran bulunmakta. Tahmin edileceği üzere bloklar ekranın sonuna kadar dolduğu taktirde bölüm kaybedilmiş sayılmakta. Biraz garip bir arka plan önünde yer alan bloklar ve Techno tadında çalan müzikler eşliğinde oynadığımız oyunda, bloklar yukarıdan belli bir zaman ve müzik eşliğinde aşağıya bırakılmaktalar. Yataydaki on altı kare dolduğu taktirde ise yeni gelen bloklar bir üst basamağa dolmaya başlamaktalar. Bizlerde blokların yerlerini değiştirerek ikiye ikilik aynı renkten oluşan kareler oluşturmaya çalışıyoruz. Aynı renklerden meydana getirdiğimiz bloklar yok olarak açılan yere üzerlerindeki ya da yeni gelen bloklar oturtularak aynı şekilde yok etme metodunun uygulanması ile tüm bloklar temizlenmeye çalışılıyor.

İkiye ikilik bir blok grubu yarattığımızda ayrıca bu bloğun bitişiğinde ya da yakınında bulunan aynı renkli bloklardan oluşturduğumuz gruplar da, yok olarak daha büyük alanlar açılmasını sağlamaktalar. Bu durum biraz da reflekslerimize ve dikkatimize de bağlı olmakta. Zira ilk patlatılan blok grubu hemen patlamamakta, bir araya getirildikten ancak birkaç saniye sonra patlamaktalar. Bu süre zarfında yakındaki aynı renkli diğer blokları taşıyarak ilk gruba dahil etmemizle de daha büyük yıkımlar sağlanmış olmakta. Aslında bu durum biraz da ileriyi görerek oynamayı gerektiriyor. Zira yapacağınız ilk grubu tamamı ile birleştirmeden etraftaki diğer parçaları da patlamaya hazırlamak, ilk grubun yaratılmasıyla daha fazla bloğun bir araya getirilmesini kolaylaştırıyor.

Son detaylar

Belirtilene göre arka planlar ve müziklerin oyunla interaktif olduğu söylenmekte. Techno ve dans türünde eşlik eden müzikler gayet kıpır kıpır bir atmosfer yaratmakta. Ancak arka planlarda oynayan animasyonları bloklarla cebelleşmekten dolayı, pek de farkına varmak mümkün olmuyor. Bu bakımdan çok fazla da interaktiflik söz konusu olmuyor. Ancak bununla birlikte bölümü tamamlamanız ardından ekran görüntüsü almak ya da arka plan animasyonlarını PSP’ye kaydetme olanağı verilmiş. Yapımda bulunan iki ana tek kişilik oyun modu olan Architect’de görev bazlı oyunlar oynanırken, Artist modunda özgür şekilde oyun oynanması sağlanmış. Çoklu oyuncu modunda ise yapım ne yazık ki tüm oyuncuların UMD'lerini ellerinde bulundurmalarını zorunlu kılmış. Bu nedenle oyun paylaşımı yapım tarafından desteklenmemekte. Kendi oyunlarına sahip olan arkadaşlarınızla ise çeşitli çoklu oyuncu modlarını oynamanız mümkün kılınmış. Puzzle Scape genel olarak bir süre eğlenmenizi sağlayacak, ancak ne çok iyi ne de çok kötü olan bir yapım olmuş. Türü sevenlere tavsiye edilebilir.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2022 06:31
Kalan Karakter : 300 Gönder
Puzzle Scape

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×