Puzzler Collection

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Gazete ekinden PSP'ye terfi
Platformlar PSP
Puzzler Collection
  • Yapımcı - Yayıncı Destination Software - Ubisoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Bulmaca,Bulmaca
Merlin Puanı 62
Artılar Çok sayıda soru ve kelime
Eksiler Az sayıda bulmaca türü
Bulmaca türünde onlarca farklı oyun oynadık şimdiye kadar. Ancak gerçek has bulmaca türüne ait çok az örnekle karşılaştık. Zaten gerçek hayatta da yeterince karşımıza çıktıkları düşünülüyor olsa gerek, sanal ortamda oynanan gerçek bulmaca oyunları oldukça azınlıkta kaldı. Belki çengel değil ama bulmacanın PSP’de de yer almasının gerektiğini düşünen Ubisoft, türü gazete eklerinden kurtararak portatif platformumuz için yayınladı.

Eski zamanlarda vakit geçirmenin muhtemelen en eğlenceli yolu bulmaca çözmekti. Puzzler Collection, işte bu eski eğlenceyi kağıt ve kalemden kurtararak, biraz da geliştirerek teknolojik bir halde bizlerle buluştu. Her zaman olduğu gibi işe bir profil yaratmakla başladıktan sonra oyunun ana menüsüne giriş yapabiliyoruz. Yapımda dört ana bulmaca türü bulunmakta ve oyunlar bu türlerden oluşmaktalar. Oyun içinde Fitword, Crossword, Wordsearch ve Sudoku isimleri ile anılan bu bulmacaların teker teker içerikleri hakkında bilgi verelim. Fitword, ekranın bir yanında verilen kelimeleri diğer tarafta birbirinin içinden geçen ya da kelimelerin ilk-son harflerinin diğer bir kelimenin harfi olduğu boş kutulardan oluşan bir yapıya sahip. Burada daha ziyade kelimeyi oluşturan boş kutuların sayısını sayıyor ve sağ tarafta yer alan kelimenin harf sayısı ile eşleştirerek kutulara kelimeleri yerleştirmeye çalışıyoruz. Kutulara kelimeleri yerleştirmek için ise X tuşu ile önce kelimeyi, sonra da bulunması gerektiğini düşündüğünüz boş kutu öbeğini seçiyorsunuz.

Crossword’u anlatmaya gerek yok aslında. Hepimizin en iyi bildiği “Kara bulmaca” türü Crossword. Ekran dikine ve enine kare sütunlara ayrılmış. Bütün kelimeler birbirinin içinden geçen bir yapıda yerleşecek şekilde kutular boş bırakılmış. Amiral Battı da olduğu gibi satır ve sütunlar harf ve rakam ile isimlendirilmiş. Yanda ise, bilmem nerenin başkenti? Demirin simgesi? En uzun nehir? gibi sorular soruluyor ve bu soruların cevapları soruda belirtilen satır ve sütun numarasına ait boş kutu kısmına yerleştiriliyor. Gazeteler kalemle yazdığımız bu yazıları ise PSP’de sanal klavye yardımı ile dolduruyoruz.

Çengel bulmaca nerede?

Benim favori bulamaca türüm olan Wordsearch’de ise ekranın sağında bir sürü farklı kelime yer almakta, ekranın sağında ise birbirinin içinde geçmiş ve bir kısmı da kelimelerin bulunması güçleşsin diye anlamsız harflerine eklendiği bir harf tablosundan oluşuyor. Bu tabloda harfler dikey, yatay ya da çaprazda bir araya getirildikçe ortaya sağ tarafta verilen kelimeler çıkıyor. Amacımız ekranın sağında yer alan kelimeleri karışık harf tablosunda bulmak. Bulduktan sonra ise X tuşu yardımı ile kelimeyi oluşturan harfleri taramak. Anlatılmasına gerek olamayan bir diğer bulmaca türü de Sudoku. Muhtemelen bilmeyen, oynamayan, en azından duymayan kalmamıştır. Ancak günümüz en yeni kağıt bulmaca türünü de kısaca bahsetmeden geçmeyelim. 3x3’lük kare kurulardan oluşan kutucuklardan üç adet yatayda ve üç adet dikeyde bulunmaktadır. Birden dokuza kadar olan sayılar, birden fazla aynı sayıda satır ve sütunda bulunamazlar. Ayrıca 3x3’lük her kutuda da 1’den 9’a kadar olan rakamlardan yine en fazla bir adet yer almalıdır. Oyunun amacı ipucu olarak verilen rakamlardan faydalanarak satır ve sütunlarda bulunması gereken eksik rakamları yerleştirmek.

Oyunu oluşturan dört ana bulmacadan bahsettik. Bu bulmacalar uzun vaktimizin olmadığı zamanlarda hemen hızlı oynayabileceğimiz modlarda yer aldığı gibi turnuva olarak düzenlenmiş ve içeriğinde bütün bulmaca türlerini barındıran aşamalı bir oyun sisteminde de yer almaktalar. Bazı modlarda ise zaman sınırı konularak biraz daha heyecan ve rekabet ortamı yaratılmayı çalışılmış. Üç farklı zorluk seviyesinde oynanabilen bulmacalardan en alt düzeyden başlanarak en yüksek düzeye kadar oynanabilmesi sağlanmış. Kurallar hakkında emin değilseniz de üzülmeyin. Size yardımcı olabilecek bilgiler içeren mini bir eğitim bölümü de unutulmamış. Yardıma ise oyunu bilmediğinizden ziyade daha çok oyun içinde takıldığınız için ihtiyacınız olacak. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ise sağ omuz tuşuna basarak ipucu almak mümkün kılınmış.

2000 farklı soru içeren oyunda öyle görülüyor ki, bir soru ile bir daha karşılaşmanız oldukça zor görülüyor. Her ne kadar diğer Crossword oyunu dışında İngilizce gereksinimi az olsa da, Crossword’de hem sorulan soruları anlamalı, hem İngilizce kelime cevabını bilmeli hem de kelimeyi doğru yazmalısınız. Bu bakımdan Crossword için ortalamanın da üzerinde bir İngilizce gereksinimi olduğu rahatça söylenebilir. Görsel ve sesler bakımından zaten pek bir şey beklenmeyecek olan yapımın bu açıdan değerlendirilmesi çok da doğru olmayacaktır. Bu nedenle oynanabilirlik açısından yaklaşmak daha doğru olacaktır. Bu açıdan yaklaştığımızda ise oyunun bir süre boyunca sizi eğlendirebileceği, sonra ise sıkacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Puzzler Collection, daha çok ara sıra açılarak vakit geçirmek için oynanacak bir yapım olmuş. Bundaki en büyük sebebin ise muhtemelen az sayıda bulmaca içermesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.
Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 2.07.2022 04:59
Kalan Karakter : 300 Gönder
Puzzler Collection

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×