Quake 3: Revolution

Can Gülay 3.06.2010 - 12:31
PC'lerdeki Quake III çılgınlığı şimdi de PlayStation 2'de..
Platformlar PlayStation 2
Quake 3: Revolution
  • Yapımcı - Yayıncı Bullfrog - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 80
30 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%91
Artılar -
Eksiler -

ID Software'in PC'de büyük isim yapan FPS oyunu Quake III, bir takım yeniliklerle birlikte DreamCast'ten sonra PlayStation 2 için de hazırlandı. Yani artık büyük FPS çılgınlığına PS2 sahipleride katılabilirler...

You fragged Hunter

Rakiplerinizle bir çok arenada köşe kapmaca oynayacağınız Revolution, Campaign ve Arena olmak üzere iki ana oyun moduna ayrılmış. Bunlardan Capmaign, sadece tek kişilik oyun modunu içeren bir bölüm. Campaign modunda her biri farklı özelliklere sahip karakterlerden istediğiniz birini seçip 26 arena boyunca Deathmatch, Capture The Flag ve benzeri oyun modları dahilinde rakiplerinizle karşılaşıyorsunuz. Arenalarda başarılı oldukça da yeni arenalar açılıyor ve karakterinizi geliştirebiliyorsunuz.

İkinci ve gerçekten Quake oynadığınızı hissettiren asıl oyun modu ise ''Arena'' modu. Bu modda Deathmatch, Team Deathmatch, Capture The Flag gibi toplam sekiz oyun modundan istediğinizi seçip, yaklaşıl 35 arenada ister botlarla, ister arkadaşlarınızla, isterseniz de her ikisiyle birlikte savaşabiliyorsunuz. Her arenada bot ve oyuncular altı oyuncuya kadar oynama imkanı verilmiş. Oyunu normal olarak bölünmüş ekranda iki oyuncu ve isteğe göre botlarla oynayabiliyorsunuz. Fakat Multitap(PS2) desteği ile oyunu bölünmüş ekranda dört oyuncuya kadar oynayabilirsiniz. Zaten oyunun en iyi tarafı da kesinlikle bu. Bir kaç PS2'yi birleştirme olanağı sağlayan i-Link desteğine ise oyunda verilmemiş. Ve tabi ki silahları da unutmamak lazım... Oyunda Chaingun, Grenade Launcher, Rocket Launcher vr BFG gibi toplam 12 silah seçeneği bulunuyor. Yani ortalığı savaş alanına çevirmeniz için her şey düşünülmüş.

Loading...

PlayStation 2 için yeniden hazırlanan haritalarda, çok akıcı bir hızda Quake oynamak gerçekten eğlenceli. Üstelik bu akıcılık, yüksek grafik kalitesi ve çoklu oyuncu desteğine rağmen devam ediyor. Sadece uzun yükleme süreleri bekletilmeyi sevmeyen oyuncular için can sıkıntısı yaratabilir¿ Dediğim gibi grafik kalitesi gerçekten çok iyi. PC'den geri kalmayan görsellik kendini tek oyunculu modlarda tam anlamıyla belli ederken, bölünmüş ekranda detaylar haliyle biraz azalıyor. Fakat görsellik bu şekilde bile fazlasıyla tatminkar.

Silah ve çeşitli ses efektleri de son derece iyiler. En güzeli ise Mortal Kombat'ın yorumcusunun oyun içinde söylediği nükteli sözler.

USB Keyboard/Mouse yok mu?

Ve belki de oyunu oynamayanlar için akıllardaki en büyük soru işareti kontroller olacaktır. Çünkü; ''Quake gibi bir FPS oyunu, bir konsolda rahat oynanabilir mi?'' sorusu herkesin kafasını kurcalayabilir. PS2'nin USB Keyboard ve Mouse desteği olmasına rağmen Revolution'da aynı i-Link uyumu olmaması gibi Keyboard ve Mouse uyumu da bulunmuyor. Fakat yine de Dual Shock 2'nin Analog çubuklarıyla kontrollere kısa sürede hakim olmak son derece kolay. İlk başlarda biraz zorlanabiliyorsunuz fakat bir kaç saatlik oyun süresinin sonunda pek sorun kalmıyor. Tabi ki kontroller, FPS'lerin vazgeçilmezi Mose/Klavye ikilisi kadar yeterli değil, fakat yine de PS2 kontrol cihazından yüksek bir verim alınmış. Tuş konfigurasyonlarını ise tam olarak istediğiniz gibi ayarlayamıyorsunuz ama bir kaç tane hazır kontrol seçeneği bulunuyor.

Sonuç olarak Quake III: Revolution, PlayStation 2'lerinde FPS oynamak isteyenler için son derece güzel bir seçim olacaktır.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 22.02.2024 11:09
Kalan Karakter: 300 Gönder
Quake 3: Revolution
İlginizi Çekebilir