1/7

Quake 4

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
FPS'nin önemli ismi Quake, oyun dünyasını dördüncü kez sarsmak için geldi.
Platformlar PC
Quake 4
  • Yapımcı - Yayıncı Raven Software - Activision
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 84
Artılar Muhteşem grafikler ve harika bölüm tasarımları. Takım halinde savaşmak ayrı bir hava katıyor. Bitmeyen aksiyon.
Eksiler Tek düze oyun sistemi. Türe fazla yenilik getirmiyor. Yapay zeka yeterince iyi değil.
İçerik No İçerik
1 Quake Tarihi
2 İnceleme
3 Ne dediler?

Quake tarihi:

İlk Wolfenstein piyasaya çıktığı zaman ne çok sevinmiştim. Grafikleri ve oynanışı ile diğer oyunlardan çok daha farklıydı. Yeni bir türün ilk temsilcisiydi. Arkasından Doom piyasaya çıktı. Wolfenstein’dan çok daha iyi grafikleri ve korkutucu atmosferi ile FPS türünde bir çığır açmıştı. Oynanışı ve kuralları iyice oturtmuş bir şekilde karşımızdaydı. Hemen arkasından devamı geldi ve karanlık hikayeye geri döndük. Id Software bizleri Doom ile oyalarken asıl bombasını patlattı Quake...

Quake

Quake 4
Quake 1 ilk elime geçtiği zaman çok heyecanlanmıştım. Bir çok kişi tarafından piyasaya çıkmadan önce de övülen bir oyundu. Fakat şimdi ellerimdeydi ve oynanmak istiyordum. Bilgisayarıma kurduğum gibi grafiklerin güzelliğine kapılmıştım. Ne Wolfenstein ne de Doom serisi beni görünüş olarak Quake kadar etkilememişti. Oyuna başladığım ilk zamanı hatırlarımda, karşımıza üç tane kapı çıkardı. Bunlar aslında zorluk seviyeleriydi. O zamanlar bilmezdim böyle olduğunu, onların Quake dünyasında geçen farklı maceraların kapısı olduğunu zannederdim. Düşmanlarımıza ateş ettiğimiz zaman çıkan kanlar veya ölümleri, silahımızdan çıkan alev topları hepsi etkileyiciydi. Fantastik bir dünyada hayatta kalmaya çalışan birini oynuyorduk. Single Player’ı bıraktık, arkasından Multiplayer’a başladık. Geceler boyunca süren Deathmatch’lar beni uykusuz bırakmıştı. Oyuncular kendi yaptıkları haritaları oyuna aktarabiliyordu. Bu sayede farklı tasarlanmış arenalarda kapıştık. Aradan zaman geçti, farklı oyunlar çıktı, Quake eskidi. Devamı ne zaman gelicek diye beklerken Id Software’dan açıklama geldi; Quake 2 üzerinde çalışıyoruz!

Quake 2

Quake 4
Quake 2 birinci oyundan çok daha kaliteli ve güzeldi. Uzaylıların işgal ettiği bir Dünyada, onlara karşı savaşan bir Marine’yi canlandırıyorduk. Birinci oyun ile sadece teknoloji tabanı ve isim olarak aynıydılar. İçerik, konu ve atmosfer bakımından çok farklıydılar. Ekran kartlarımız oyunu kaldırmaz, kare kare Software olarak oynardık. “Vodoo’lar ile çok daha harika oluyor Quake 2“ dediler. Paraya kıyıp 3dfx Vodoo ekran kartımızı da aldık. Arkasına ekstra güç kablosunu bağladığımız zaman işte o anda donup kalmıştım. OpenGL ile Quake 2’nin grafikleri karşımda uçup gidiyordu. Strogg’ların tam ortasına BFG ile ateş edince, ortaya çıkan efektleri görünce, gözlerim yerinden çıktı. Grafikleri ve oynanışı ile Q2 zamanı için harika bir oyundu. Ancak çok büyük bir eksikliği vardı. Atasından kalma Multiplayer özelliği yapımda bulunmuyordu. Id hemen bir yama yaparak bu eksikliği giderdi. Asıl bomba işte o zaman patlamış oldu. Quake 2’nin Multiplayer çılgınlığı yaşandı. Bir çok turnuvada resmi oyun olarak oynandı. Bende çoklu oyuncu mod’unda bir çok kişi ile kapıştım. Harika zevkli geçen Quake 2 Multiplayer’ı için sonradan firma tarafından editör çıkarıldı. Bununla beraber yeni haritalar ve modellemeler yapmamız sağlanıyordu. Her sene klasikleşen Quakecon turnuvası da Quake 2 ile başlamıştı.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×