1/3

Quake Champions (PC)

Quake Champions (PC)

Mahmut Saral
Mahmut Saral 2.04.2017 - 15:05
Birçoğumuzun "ilk aşkı" geri dönüyor!
İlk Quake'in ilk Doom'a kıyasla en ciddi farkları, tamamen 3D grafik motoruna sahip olması ve daha gelişmiş bir multiplayer deneyimi sunmasıydı. Öyle ki, ilk Quake'in çıkışından hemen sonra id Software büyük bir LAN turnuvası düzenlemiş ve adını QuakeCon koymuştu. Evet, her sene geleneksel olarak düzenlenen ve 2017 ayağı da yapılacak olan etkinlik.

Quake'in üzerinden neredeyse 21 sene geçti. id Software'ın üzerinde uğraştığı son Quake oyunu Quake 3 idi. Stüdyo, Quake 3'ten bu yana Quake evrenine pek bulaşmadı. Quake IV ve Enemy Territory: Quake Wars'u farklı stüdyolara yaptırdı. 2010 yılına geldiğimizde ise, John Carmack'tan eşine az rastlanır bir hamle geldi. Quake 3, yeniden elden geçirildi ve Quake Live adıyla internet tarayıcısı üzerinden ücretsiz olarak oynanabilen bir 3D FPS olarak lanse edildi. Ve 2017 yılındayız. id, nihayet Quake ile tekrar bir araya geliyor: Quake Champions!

Quake Champions nedir?


Basit tabirle, tıpkı eskisi gibi, arena tabanlı bir online shooter oyunu. Eğer "Quaker" olarak adlandırılan ve kendi hızlarıyla yarışan oyunculardansanız, Quake serisinin ne denli baş döndürücü olduğunu bilirsiniz. İşte bu klasik atmosferin 2017 model görsel ve işitsel kaliteyle yeniden oluşturulduğunu düşünün. Tabii gelişen internet altyapısı ve sosyal medya faktörleriyle birlikte en gelişmiş Quake deneyimi çok yakın görünüyor.

Quake Champions (PC)
"Quake denilince akıllara gelen ilk şey: Multiplayer!"

Bu sözler, 1996'da çıkan ilk oyunun tasarım ekibinde de yer alan Tim Willits'e ait. Willits, aynı zamanda Quake Champions'ın başındaki en yetkili isim.

Aslına bakarsanız Quake Champions, ilk etapta Quake Live için yapılabilecek bir eklenti olarak düşünülüyordu. "Quake Live'ı nasıl geliştirebiliriz?" sorusu sorulduktan sonra yola çıkılmış.

Söylediklerine bakılırsa Willits, "QuakeChampions.com" alan adını kendi kendine 2013 yılında kayıt ettirmiş. Sonuçta birçok stüdyoyla kıyaslandığında id Software ufak bir ekip. Haliyle insan gücü ve zaman kavramını doğru kullanmak önemli.

Şampiyonları elde etmek için para ödemelisiniz

Quake Champions, ücretsiz olarak oynanabilecek bir online FPS oyunu. Oyuna başladığınızda size "Ranger" karakteri sunulacak ve isterseniz bu karakterle yol alabilirsiniz. Tabii Ranger'ın dışında birçok karakter olacak. Bu karakterleri de istiyorsanız para ödemelisiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×