1/2

Quake Live

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Quake evreni, İnternet'e yayılıyor!
Quake 3, Multiplayer ismine yeni bir boyut getiren ve şüphesiz insanlar üzerinde en büyük etkiyi bırakan oyunların başında geliyor. Piyasaya çıkmasından yıllar geçmesine rağmen, halen daha belirli bir kesim tarafından ilgiyle oynanan ve fanlarına Quaker ünvanını getiren bu önemli yapım, kült mertebesine çoktan ulaştı. id Software, Quake Live’ı duyurarak oyun severleri heyecanlandırmıştı. Üzerinde çalışılan yeni proje hakkında yapımcılar, “Şimdiye kadar nereye gelebildik?” sorusunu önce kendilerine sordular, ardından bir beta hazırlayarak oyuncuların fikirlerini almak istediler.

Öncelikle www.quakelive.com adresine giderek kullanıcı kayıt formunu dolduruyoruz. Onay verdikten sonra mail adresimize gelen kodu, aktivite ediyoruz ve yaklaşık 7 MB boyutunda bir yazılımı PC’mize kurmamız gerekiyor. Bu aşamanın da tamamlanmasının ardından, 30-40 dakika uzunluğunda süren bir yükleme dilimi mevcut. Güncelleme ve kurulumların bitiminde nihayet artık betayı deneyebiliriz.

Profil sayfamıza göz gezdirdiğimizde, her konu üzerine çeşitli başlıkların ve istatistik tablolarının sıralandığını görüyoruz. Bunlar; en fazla kullandığımız silah, en sevdiğimiz harita, öldürdüğümüz adam sayısı, kazandığımız ödüller vs… istatistikler. Henüz daha oyuna yeni adım attığımız için, hiçbir istatistiğimiz yok haliyle.

Quake Live
"Karakter seçim ekranında onlarca farklı model yer alıyor. Daha önce Quake oynayanlara tanıdık geleceklerdir."

id Software bu işi biliyor

Quake Live, web tabanlı ve tamamen ücretsiz bir multiplayer FPS oyunu. İster oyunu gerçek oyuncularla veya isterseniz botlarla oynayabilirsiniz. Friends sekmesine tıklayarak, kayıtlı diğer arkadaşlarımızı kendi listemize ekleyebiliyor, böylece oynadığımız oyuna da davet edebiliyoruz. Hepsinden önce yapmamız gereken, eğitim turlarına katılmak. Burada bizi Crash isimli karakter karşılıyor ve kademe kademe silahlar, oyunda yer alan araçlar, yöntemler hakkında bilgilendiriyor. Ardından küçük bir Duel modu oynuyoruz ve sonrasında, artık Quake Live’ı gerçek anlamda oynayabilmek için karakterimizi seçebilir ve aksiyona dalabiliriz.

Karakter seçim ekranında onlarca farklı model yer alıyor. Daha önce Quake oynayanlara tanıdık geleceklerdir. Aralarından birini seçtikten sonra, kontrol, ses ve grafiksel ayarlarını da kontrol etmekte fayda var. Bu ekranın ardından karşımıza haritalar çıkıyor. Her haritanın üzerinde, o sırada oynayan oyuncular, modun ismi gibi detaylar yer alıyor. Haritaya girmek için üzerine çift tıklamak yeterli.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×