Quest For Glory 5

Aybek Andican 3.06.2010 - 12:31
Hani bazı oyunlar vardır. Bu oyunlar sizin için hiçbir zaman değişilmezdir.
Platformlar PC
Quest For Glory 5
  • Yapımcı - Yayıncı Monolith - Sierra
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Role Playing Game
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 79
Artılar -
Eksiler -

Hani bazı oyunlar vardır. Bu oyunlar sizin için hiçbir zaman değişilmezdir. Mesela Mario öyle bir oyundur. Önünüze hangi oyunu koyarlarsa koysunlar, asla o grafik açısından kötü oyunu bırakmazsınız. İşte Quest for Glory 5’in önemi de benim için öyle.

İlk olarak oyunun türü için Rpg tipi bir oyun denebilir. Ama aslında oyun tipik Rpg tipi oyunlar (Baldur’s Gate, Diablo) gibi zor bir oyun değil. Yani karşınıza zorlandığınız bir yaratık çıkıyor ki eğer oyunu hakikaten iyi biliyorsanız bu ejderhayı öldürebilirsiniz. Fakat oyun içerisinde en zor adventure oyunlarıyla yarışabilecek kadar zor bilmeceler var. Yani bu oyuna adventure demek yanlış olur, Rpg demek ise daha yanlış olur (nasıl denilecekse :).  Oyunun grafiklerine baktığımızda ise tam bir felaket ile karşılaşıyoruz (1998 senesinin oyunu ne bekliyorsunuz ki?). Ama ne olursa olsun bence 1998 seneleri için grafikler bayağı iyi. Artı olarak eğer 1998 senesinin oyunu oynuyorsanız da grafiğe bakmanız son derece yanlış olur.

Müziklere baktığımız zaman ise grafiklerin aksine daha güzel bir durumla karşılaşıyoruz. Oyunun müzikleri özel bir orkestraya yaptırılmış ki, bu orkestranın içinde İngiliz Kraliyet Ailesinin Orkestrasında görev yapmış kişiler de çalışmış. Fakat sakın orkestra lafını duyar duymaz oyunda ejderha ile savaşırken bir klasik müzik eşliğinde savaştığınızı düşünmeyin. Tam aksine nasıl yaptılarsa bazı noktalarda gerilimi arttıran müziklerle karşılaşırken, bazı çözülmesi zor durumlarda (mesela süreye karşı bir iki tane bulmaca çözmeniz gerekiyor) sizin içinize umutsuzluk düşüren bir müzik çalıyor. Yani müzik konusunda son derece profesyonelce çalışılmış.

Oyunun atmosferi ise tek kelimeyle aşmış. Hakikaten bilgisayarın başına oturduğum zaman beni bilgisayarın başına kenetleyebilen nadir oyunlardan biri. Mesela ejderha ile savaşırken kendinizi iyice kaptırıyorsunuz veya karakterinize göre (paladin, fighter, wizard, thief) bir kadınla evlenebiliyorsunuz ki bence oyundaki bu özellik çok iyi düşünülmüş. Yani benim çok hoşuma gitti. Evleneceğiniz kadına (ya da diğer kadınlara da olabilir) çeşitli hediyeler de verebiliyorsunuz. Peki avantajınız ne oluyor hiçbir şey. Sadece oyun içinde artık bilmece çözmekten bıkmış usanmışken birden bire oyunu bitirmek için size son bir gaz veriyor. Oyunun oynanış şekli ise son derece basit. Sadece mouse ile oynayabileceğiniz gibi isterseniz klavyeyi de kullanabilirsiniz. Seçim size kalmış. 

Daha öncede bahsettiğim gibi oyunda dört çeşit karakter var. Ancak farklılıkları aynen Frp oyunlarındaki gibi düşünülmüş. Mesela karakterinizin bir onur seçeneği var. Bu daha çok karizma gibi bir işlev görüyor. Eğer iyi bir insansanız (paladin) ve asla suç işlemiyorsanız onur seçeneğiniz yüksek oluyor. Ama eğer hırsızsanız o zaman insanların ceplerindeki paraları çalabilirsiniz. Ya da olayı abartıp yaşadığınız yerdeki bankayı soyabilirsiniz. İşte o zaman onur seçeneğiniz düşük oluyor. Tabi onur seçeneğinin bazı avantajları ve dezavantajları da var. Eğer onurunuz yüksekse bir malı satarken daha yüksek fiyata satabiliyorsunuz. Eğer bir mal alacaksanız o zaman da daha düşük fiyata alabiliyorsunuz. Ama ne olursa olsun şövalyenin onuru ne kadar yüksek olursa olsun hırsız ile para açısından asla yarışamıyor (banka soyuyorsun boru mu yaw?) Karakterlerimizin diğer özellikleri ise atak gücü, defans gücü, akıl (yani akıllı salak), büyü gücü, kondisyon, kıvraklık ve akrobasi

Oyunun hikayesi ise şu şekilde:
Karakterimiz Shapeir adlı bir ülkenin prensi. Aynı zamanda Tarna ve Mordavia gibi ülkelerde kahraman olarak ilan edilmiş. Daha önceki hikayesinde Mordavia’daymış ve büyük başarılara imza atmış. Şimdi de büyücü arkadaşı Erasmus tarafından Silmaria’ya gitmesi isteniyor. Tabi bu sırada Silmaria’da büyük bir panik havası var. Kral öldürülmüş ve ejderhayı uyuduğu inden Dünyaya indirebilecek taş çalınmıştır. Bu yüzden Silmaria’da yeni bir kral seçimi yapılacaktır ve bizde kral olmak için gidiyoruz.

Oyunun üretici firması ise Sierra. Oyunun yapımcısı ise Sierra’nın bir kolu olan Yosemite. Fakat size kötü haberimse Yosemite’ın 2 yıl önce iflas etmiş olması. Ancak öğrendiğim bazı haberlere göre Sierra Yosemite’a hiç ilgi göstermemiş. Hatta yaptıkları oyunun reklamını yeterince yapmak gibi bir zahmete bile katlanmamışlar. E tabi hal böyle olunca kimse de oyunu alıp oynamamış. Eğer bu oyunu bulabilirseniz (evet zor olduğunu biliyorum) bence kesinlikle bir alın. Zaten oyun eski olduğu için çok fazla bir fiyat biçileceğini zannetmiyorum. Yani normal bir oyunun 3’te biri fiyatına ve hatta daha ucuzuna bile alabilirsiniz.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 13.07.2024 13:19
Kalan Karakter: 300 Gönder
Quest For Glory 5
İlginizi Çekebilir