R-Type Command

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Dünya'yı PSP'den kurtarmak
Platformlar PSP
R-Type Command
  • Yapımcı - Yayıncı Irem Software - Atlus
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
Merlin Puanı 68
Artılar Çok sayıda bölüm ve içerik, iyi bir güncelleme
Eksiler Sesler daha kaliteli olabilirdi
1980’lerin sonunda ses getirmiş yapımlardan biri olan R-Type Command, oldukça uzun bir süre ardından PSP platformunda yeniden hayat buluyor. Irem Software tarafından geliştirilen yapım, ilk versiyonundaki kayan ekranlı Shooter tarzı yerine, bu defa sıra tabanlı strateji oyunu olarak çıkıyor karşımıza. Açıkçası her iki tür arasında dağlar kadar fark var ve yeni versiyonu herkes beğenmeyebilir. Zira bu defa R-Type’ı katıksız olarak, R-Type olduğu için değil, daha çok sıra tabanlı strateji olduğu için sevmeliyiz. Bu bakımdan yeni oyunu sevenler ve sevmeyenler olarak iki ayrı gurubun çıkacağı kaçınılmaz bir gerçek.

Zuzaylılar

Açıkçası PSP ekranının, eski tipteki 2D kayan görüntülü bir Shooter’a daha iyi gideceğini düşünmüştüm. Bu bakımdan yapımcı firmanın cesaretini takdir etmek gerek. Keza ortaya çıkan yapımda hiç fena olmamış. Single Player modunda yaklaşık yirmi görev Campaign altında oynanmayı bekliyor. Görevler boyunca Dünyalılar ile Bydo İmparatorluğu arasındaki mücadele yer alıyor. Dünyalı bir komutanı yönettiğimiz oyunda ana amaç, Byro İmparatorluğu’nun merkezine ulaşmak, kontrol merkezlerini havaya uçurmak ve böylece Dünya’ya yaptıkları saldırıları engellemek oluyor. Altıgen bal petekleri gibi bölünmüş ekranda seçtiğimiz farklı özelliklere sahip uçaklar ve düşman birlikleri yer alıyor. Biz ekranın bir ucunda, onlar ise diğer ucunda. R-Type Command bu bakımdan bir nevi dama ve satranç gibi masa üstü bir oyuna da benzetilebilir. Yapımda ünitelerden sıra geldikçe yalnız biri oynatılabilmekte. Bu durum hareket, atak, özel hareket gibi aksiyonlarda da geçerli olmakta. Hal böyle olunca ortaya da oldukça yavaş bir süreç çıkıyor ve herkesin bu yavaş süreci beklemeye yetecek sabrı bulunmayabiliyor.

Zamanımızın büyük bölümünü kapladığı single player modu dışında birde Ad-Hoc modu üzerinden çalışan multiplayer bulunmakta. Daha önce açılmış olan bölümlerde arkadaşlarınızla savaşabileceğiniz çoklu oyuncuda keyif almak mümkün. Ancak multiplayer modunda her bir oyuncunun birkaç dakikayı bulabilen düşünme süreleri olduğundan, sıra karşı tarafa geçtiği vakit kahve molaları vermek gerekebiliyor. Zira hamlenizi iyi düşünmeli ve doğru hesaplar yaparak oynamalısınız. Bu bakımdan yapay zekaya karşı oynamanın hem süreci hızlandırması, hem de sıkılma ihtimalini düşürmesinden dolayı single player oynanabilirlikte daha ön planda bulunuyor.

Sıranı bekle!

R-Type Command beraberinde farklı özelliklere sahip üniteler ile birlikte geliyor. Üniteler yalnız birbirinden farklı görünmeleri ile değil, kontrolleri ve değişik durumlara karşı donanımları ile de birbirlerinden farklılar. Örneğin diğer gemilerle ilgilenmesinde özelleşmiş bir ünite, diğer gemilere kenetlenerek sağlık, yakıt, cephane gibi ihtiyaçları olan ünitelerin giderlerini karşılayabiliyor. Yapım her ne kadar çağdaşlaşmış olsa da, yine de 2D den tamamı ile kopamıyor. 2D alanlar ve 2D üniteler, 3D Render’lanmış arka planlarla buluşuyor. Çevre modellemelerinde çeşitli davranıldığı ve üzerinde durulduğu da açıkça görülmekte. Ünitelerin savaş anları gibi birbirleri ile etkileşime girdikleri anlarda araya giren 3D modellenmiş sinematikler ise, tekrar eden bir yapıda olduklarından bir süre sonra sıkmaya başlıyor. Ancak bu özelliği kapatıp açmak sizin elinizde olduğundan büyük bir sorun teşkil etmiyor. Gerçek konuşma seslerinin bulunmadığı yapımda, daha çok tekrar eden elektronik tabanlı efektler bulunmakta. Genel olarak baktığımızda R-Type Command, iyi sayabileceğimiz bir sıra tabanlı strateji oyunu olmuş. Bununla birlikte daha çok sabırlı kişilere hitap ettiği de bir gerçek.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.10.2022 05:58
Kalan Karakter : 300 Gönder
R-Type Command

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×