1/2

Race Driver: GRID

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Hız tuzağı PS3'te devam ediyor
Codemasters’ın ünlü yarış oyunu Toca Racer Driver’ın devamı niteliğinde Race Driver: Grid’in PlayStation 3 için 962 MB büyüklüğünde demosu yayınlandı. Kısa bir zaman önce gösterilen ilk resimleri gerçekten harikaydı, ancak indirdiğimiz demoda ne yazık ki beklenen görüntülerlerle karşılaştığımızı söyleyemeyeceğim. Oyun Colin McRae Dirt’te kullanılan Neon grafik motorunu kullanıyor. Daha doğrusu bu motorun biraz gelişmiş versiyonu diyebiliriz. Fakat bu gelişmiş versiyonun oyun içinde görsel olarak çok da artısını görmek mümkün değil.

Giriş

Demoya girdiğimizde ilk önce profil bölümü karşılıyor bizi, orada kendi profilimizi yarattıktan sonra menü geliyor. Menüde Grid World, Time Trial ve Multiplayer olarak oynanabilir seçenekler mevcut. Grid World’e girdiğimizde üç farklı yarış ve araç görüyoruz. İlk olarak, BMW 320SI ile yarış pistinde 20 araç yarışıyoruz, ikinci seçenek ise Nissan Silvia ile Drift yapıyoruz ve son olarak Ford Mustang GT-R Concept araçla San Francisco sokaklarına gidiyoruz. Yarışlara girdiğimizde ilk önce Race Options seçeneği çıkıyor. Bu seçeneklerde Difficulty, Pro Mode ve kamera ayarları var. Ayrıca oyuna hafif simülasyon tadı vermek içinde Driver Assists ayarları eklenerek, buradan TCS, Transmission, Braking asist ve Stabilty Control ayarlarını yapabiliyoruz. Mutlaka tam sürümde bu ayarlar daha fazla sayıda olacaktır.

Oyuna başladığımızda oynanabilirliğin oldukça arcade bir oynanışta olduğunu hemen fark ediyorsunuz. Need for Speed serilerindeki gibi yüksek hızlarda viraj dönebiliyoruz. Yani oyunun oldukça kolay bir oynanışı var. Ama dikkat çeken kısım oyundaki başarılı hasar sistemi. Yarışırken aracınızı tamamen parçalanmış bir şekilde görebilirsiniz, her ne kadar gerçekçi bir hasar sistemi olmasa da oldukça iyi gözüküyor. Ayrıca aracınız hasar aldıkça motor, süspansiyon, direksiyon aksı gibi yerleri etkiliyor ve buda yarış esnasında zorluğu arttırıyor. Aynı şekilde rakipleriniz de bu hasar sisteminden etkileniyor ve yarış dışı da kalabiliyorlar. Bunun dışında kaza geçiren araçlardan düşün parçalarda düştüğü yerde kalıyor. Yani bir sonraki tur o parçalara çarpıp kontrolünüzü kaybedebilirsiniz. Bu konuda gerçekten başarılı bulduğumu söylemeliyim. Son olarak oyunda kokpit kamerası da dahil olmak üzere bir çok farklı kamera açısı mevcut.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×