RacePro

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Frenin yerini unutanlara
Platformlar XBox 360
RacePro
  • Yapımcı - Yayıncı SimBim - Atari Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Simülasyon,Simülasyon
Merlin Puanı 73
Artılar Gerçekçi araç fizikleri, eğlenceli çoklu oyuncu modu
Eksiler Günümüzün gerisinde kalan grafikler ve başarısız müzikler
Video oyunları dünyasındaki bazı firmalar, tutturdukları tarzlarını hiç değiştirmeden, kullanıcıları hiç şaşırtmadan yollarına devam ediyor. Eğer tek bir konu üzerine odaklandıysanız, o konu üzerine ustalaşıyorsunuz demektir. Dolayısıyla iyi işler çıkarmanız muhtemeldir. Bu bağlamda başarılı sayılabilecek firmalardan SimBin, yeni bir yarış oyunuyla yakın zamanda karşımıza çıktı. Yalnızca X360 için geliştirilen Race Pro adlı yapım, firmanın geçmişindeki GTR serisi ve Race – The WTCC gibi simülasyon severlere hitap ediyor.

Son yıllarda, İnternet’te veya basılı yayında ne zaman SimBin’in bir oyununu yazacak olsam, grafiklerin günümüzün gerisinde kaldığından dem vururum. Gelenek değişmiyor, yapımcılar görsellere birkaç ışık efekti haricinde bir müdahalede bulunmadığı için, görseller günümüz grafik teknolojilerinden bir hayli geride. SimBin’in önceki oyunlarında kullanılan motorun geliştirilmiş bir versiyonu olan Lizard Engine ile hazırlanan yapım, maalesef yeterli grafik seviyesinde değil. Eğer otomobil yarışı temasına sahip yapımlarda görsellerin önemli olduğunu düşünüyorsanız, Race Pro için güzel duygular besleyemeyeceksiniz demektir.

Gerçekçi sürüş deneyimi

Oynanış açısından tam bir simülasyon olan yapım, başarılı sürüş dinamikleriyle göz dolduruyor. SimBin’in diğer oyunlarında olduğu gibi gerçekçi bir sürüş deneyimi yaşatan Race Pro, Need for Speed ve benzeri yapımlara alışkın oyuncular için tam bir kabus olabilir. Zira gerçekçi otomobil fizikleri ve yol tutuş yüzünden, kontrollere alışana kadar çok çekeceğiniz muhtemel. Hatta arcade tarzındaki yapımları oynamaya alışmış kullanıcılar, frenin yerini tekrar hatırlamak zorunda kalacak…

RacePro
"RacePro, grafiksel olarak SimBin'in önceki oyunlarından çok farklı değil."

Tekli oyuncu modunda uzun müddet eğlence vadedemese de Race Pro, çoklu oyuncu da bir hayli eğlenceli saatler geçirtiyor. 12 kişiye kadar online oyuna destek veren yapımda, önce İnternet üzerinde sıralama turu atıyorsunuz ve sayede kalkış pozisyonunuz belirleniyor. Eğer online yarış deneyimi yaşamak istiyorsanız, Race Pro güzel bir alternatif olacaktır.

Başarılı ses efektleri

Xbox direksiyonlarıyla uyumlu olan yapımın müzikleri maalesef tatmin edici düzeyde değil. Atmosferi destekleyemedikleri gibi, bir süre sonra sıkılıp kapatmanıza neden oluyorlar. Dikkati ses efektlerine verdiğimizde ise, araç gürültülerinin başarılı olduğunu duyuyoruz. Ancak işitsel anlamda Race Pro’dan yine de çok fazla bir şey beklemeyin.

Microsoft’un yeni nesil konsolu olan Xbox360’ın yarış fenomeni Forza Motorsport 2 varken Race Pro muhtemelen çok fazla tercih edilmeyecektir. Zira oynanış açısından gerçekçi dinamiklere sahip olsa da, genele bakıldığında Forza kadar detaylı ve eğlenceli bir yapım değil. Sonuç böyle olunca, Race Pro’nun Xbox360’ın disk okuyucusundaki ömrü azalıyor. Eğer konsol üzerinde oynamak için bir yarış oyunu listesi yapacak olsanız, muhtemelen Race Pro’nun ismini en tepelere yazmazsınız. Ancak, daha eğlenceli yapımları tamamladıktan sonra Race Pro’nun şansı olabilir. Eğer türün müdavimiyseniz ve oyun oynamadan duramıyorsanız, öyleyse denemeye değer…
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 1.12.2021 00:25
Kalan Karakter : 300 Gönder
RacePro

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×