1/2

Rage

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
id yine kanımızı dondurmaya hazırlanıyor!
Doom, Quake ve Wolfenstein gibi serileri oyun dünyasına kazandıran id software ve John Carmack’ı çoğu oyuncu bilir. Aslında id oyun dünyasına yön veren önemli yapımcılardan biri. Carmack ve ekibi son olarak Doom 3’ü geliştirmiş ve büyük bir sessizliğe gömülmüştü, aradan geçen zaman içinde bu sessizlik sonunda bozuldu. id yeni projesi Rage üstünde çalıştığını açıkladı. Rage’le birlikte Doom 4 de yapım aşamasında, bir de Darkness adında farklı bir proje daha vardı, ancak Darkness iptal edildi.

Yıkım ve felaket

Rage, id’nin kendisi için bazı ilkleri yaptığı bir başlangıç denilebilir. Yerli bir ırka mensup olan bir karakteri canlandırdığımız yapım, post-apokaliptik bir atmosferde geçiyor. Dünya’ya çarpan bir kuyruklu yıldız yaşamın çoğunu yok ediyor ve kalanlarda kendi kurallarını koydukları hiyerarşik düzende hayatlarına devam ediyor. Ancak etkin olan bu düzen genel olarak kötü bir yönde. Böylesi bir düzen içinde büyük bir maceraya atılıyoruz.

Yapım id için birçok ilki içinde barındırıyor diye en başta bahsetmiştim. Bunlardan bir tanesi oyun içinde araç kullanmanın bulunması. Aslında söylenen oyunun yarısının aksiyonu, yarısının da araç kullanmayı içereceği. Aracımızla bir yerden başka yere gidip, yarışlara bile katılabileceğiz. Bu yarışlar boşu boşuna da yapılmayacak, kazandığımız taktirde belli bir miktar para ödülü alacağız. Yeniliklerden bir diğeri daha kazandığımız bu parayla aracımızı geliştirebileceğiz. Videolara baktığımızda yarışların oldukça çetin ceviz geçeceği gözüküyor. Diğer rakip araçlar kazanma uğruna her şeyi yapabilecekler, bizleri egale etmek için çeşitli yollara başvurabilirler. Aksiyona tarafına geçtiğimiz de gene dolu dolu bir oyun olacak Rage. id zaten şu zamana kadar sunduğu tüm yapımlarında aksiyonu her zaman kotarmıştır, Rage’te de bunu doyasıya yaşayacağız. Düşmanlarımız çeşitlilik gösterecek, artık görünüş olarak insanlıktan çıkmış mutant’lar, farklı ırklara mensup rakipler olacak. id’nin oyunlarında her zaman boss’lar da bulunur, büyük ihtimal Rage içinde de boss düşmanlar olacaktır. Rage aslında sadece aksiyon ve araç kullanmaktan oluşmayacak. Denilene göre çevreyi keşfedip, macera unsurlarına da rastlayacağız. Aslında yapım içinde belli bir derinlik olacak.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×