1/2

Rage

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Her şey bitmiş değil
Doom, Quake ve Wolfenstein... Anlaşılan o ki id Software, hazırladığı yeni oyunlarda tek kelimeli isimler kullanmaya özen gösteriyor. Commander Keen’in ardından büyük ivme kaydeden firma, her biri hit olan ürünlerle oyun dünyasında yükselmeye devam ediyor. Son örneği ise Rage…

Quake'in 1996'da hazırlanmasından bu yana id'in ilk yeni oyunu Rage oldu. Sürekli var olan serileri devam ettiren şirket, ne oldu da tamamen yeni bir oyun yapmaya karar verdi? Tim Willits, bu soruya “yenilik” olarak cevap veriyor. “Doom 3 ve Quake 4'ü tamamladıktan sonra her türlü oyun seçeneğini bulabilmek için bizi serbest bırakabilecek bir ürün hazırlamak istedik. Rage bir FPS oyunu, ama daha fazla özelliği var. Araç kullanımları, mücadeleler, iyi bir senaryo ve karakterler gibi. Rage çıktıktan sonra eminim ki, beğenilen özel bir oyun olacak.”

Bu kez farklı bir oyun
Rage’de yer alan kurgu, muhtemelen id’in senaryo olarak çalıştığı en detaylı proje. Her ne kadar hikâyeden çok oynanışa önem verilse de bu kez çizgilerin biraz dışına çıkılmış. Oyunumuzun konusu, gerçekte de bahsi geçen gelişmeler ve kurgusal olaylar üzerine inşa edilmiş. Gelecekteki bir zaman diliminde dünyaya çarpan asteroit sonucu yaşam büyük ölçüde sona eriyor. Kurtulan az sayıda insan olduğu gibi, yoğun radyasyon sebebiyle mutasyona uğrayanlar da var. Büyük bir karmaşanın oluştuğu yer yüzeyinde, gruplaşmalar oluşuyor ve böylelikle güçlünün hüküm sürdüğü bir yönetim şekli doğuyor.

Rage

Yöneteceğimiz karakterin kim olacağı henüz belli değil, ancak oyunun resmi sitesinde geçen “Benjamin Green” ismi, belki de bizim yöneteceğimiz kişidir. id’in ilk kez açık dünya tarzı olarak hazırladığı bu oyunda, yaratıklara, var olan yönetime ve gizli tehlikelere karşı mücadele vereceğiz. Genellikle tek başına hareket edeceğiz, ama hem çevreden, hem de tanıdığımız kişilerden yardımlar almamız gerekecek. Rage, bir FPS oyunu, ama bünyesinde daha fazlasını barındırıyor. Öncelikle RPG öğeleri sayesinde karakterimizin özelliklerinde geliştirmeler yapabilecek, yeni silahlar kullanabileceğiz.

Herkes aynı değil
Gruplaşmalar, farklı mücadelelere yol açacak. Rage’in dünyasında birden fazla farklı oluşum yer alıyor. Bunlar sadece giysi ve klan logoları olarak farklılık göstermiyor. Her bir grubun farklı saldırı yöntemleri olacak. Kimileri birlikte hareket ederek saldırırken, kimileri ayrı ayrı ve gizlice sizi avlamaya çalışacak. Bu sırada siz de onlara tuzaklar kurabilecek, onları alt ederek ganimetlerini ele geçirebileceksiniz. Robot nöbetçileri de unutmayalım. Savaş esnasında oldukça faydasını göreceğimiz bu cihazlar, Doom 3’teki robot örümceklere benziyor. Kendi başlarına ilerleyebiliyor ve entegre tüfeği sayesinde ateş edebiliyorlar.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×