1/2

Rage

Mahmut Saral
Mahmut Saral 11.08.2010 - 16:13
Fikirleriniz silahlarlarınızla birleşince, geleceğe yönelik yolunuz şekillenir
id Software'ın yeni FPS oyunu Rage, E3'ün en çok beklenenlerinden biriydi. Hakkında birçok şey biliyoruz, ama yine de oynanışa dair bilgimiz yoktu. E3 2010 itibariyle bunun da üstesinden gelebildik. Fuardaki tanıtım ve röportaj görevlerini üstlenen id'den Tim Willits, Rage'i id Software'ın yeni ve daha önce görülmemiş tarzda ürünü olarak tanımlıyor. Oldukça geniş bir dünyadasınız ve yapabileceğiniz çok şey var; yarışlara katılabilir, mağaralarda keşfe çıkabilir, ek görevler yaparak yolunuzu bulabilir veya senaryoya odaklı olarak hareket edebilirsiniz. Seçim size kalmış.

Rage, önceki id Software yapımlarından birkaç gömlek üstün. Bunda yarış ve RPG unsurlarının da önemi büyük. Bundan böyle öldürdüğümüz yaratıkları öylece kendi hallerine bırakmayacağız. Belki de üzerlerinde değerli eşyalar vardır; para ve mermi gibi. Öldürdük ve aramalarımızı yaptık. Şimdi yola devam edelim. Suda iki tane yaratık var. Aralarında konuşuyorlar ve silahlılar. Ateş etmeye kalksak, onlar da karşılık verecektir. Uğraşmamak için farklı yöntemler de mevcut. İstersek suya elektrik verebilir ve kısa yoldan ikisini de halledebiliriz. Ama o da ne?

Rage
Birkaç metre ileride, sağda bir oda var ve belli ki içi dolu. Kontrol etme riskine girmeye gerek yok. Uzaktan kumandalı oyuncak bir araba kullanabiliriz. Tabii ki üzerinde bomba var. Olduğunuz yerde bekleyin ve aracınızı kontrol ederek odanın içine sokun. Haliyle yaratıklar şüphelenecek. İşte bu sırada düşünmelerine imkan vermeden düğmeye basın ve arabanın üzerindeki bomba yardımıyla onları da öldürün. Ne kadar öldürsek de etrafta ceset kalmıyor, siyah kabarcıklar çıkararak kısa süre sonra kayboluyorlar. Bu aslında arkamızda iz bırakmamak adına güzel.

Yola devam ediyoruz, ama bu kez görüldük. Fena görüldük hem de. Öyle ki yaratıklar arkadaşlarını da çağırıyor. Kimisi sağdan, kimi aşağıdan, kimisi de yukarıdaki parmaklıklardan atlayarak size doğru geliyor. Direkt de gelmiyorlar üstelik. Tamam yapay zekâ olarak pek iyi oldukları söylenemez (zira yaratıklar ne kadar akıllı olabilir ki), ama akrobatik hareketlerle sizi yanıltabiliyorlar. Bir duvardan diğerine, iki ters bir düz takla derken, karşınızda bitiveriyorlar. Bu gibi durumlar için içi dolu bir pompalı tüfek gibisi yoktur.