Rainbow Islands Evolution

Rainbow Islands Evolution

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Bu kez gökkuşağı bitiminde altın çömlek yerine PSP var
Platformlar PSP
Rainbow Islands Evolution
  • Yapımcı - Yayıncı Marvelous - Ignition Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform,Platform
Merlin Puanı 73
Artılar Türe getirdiği yenilikler
Eksiler Hikaye arka planda kalıyor
Piyasaya çok sık örnekleri çıkmayan bir türle, platform ile buluşuyoruz bu defa. PlayStation Portable, teknoloji canavarı olmayan oyunlarında zevkle oynanabildiği bir konsol. Bu neden daha çok platform oyununun, muzip konsolumuza çıkmasını temenni ediyorum.

Rainbow Islands Evolution, belirttiğim gibi katıksız bir platform oyunu. İlk olarak bir profil yaratıyoruz ve ana menüye geçiyoruz. Burada bilmediğimiz ya da yeni bir seçenek bulunmuyor. Yalnız bir seçenek var ki diğer yapımlardan bu noktada ayrılıyor: Tutorial. Namı diğer eğitim modu, ana menüden de ulaşılır şekilde yapılmış. Ayrıca verilen eğitimlerde ana başlıklar altında toplanmış. Oyunun başında bu bilgiler atlamadığımız takdirde zaten bize veriliyor. Yinede unutulması durumuna karşı her daim ulaşılır bir konumda olması iyi olmuş.

Hikaye anlatımı

Oyuna başlamadan önce bir karakter seçmemiz isteniyor. Bobby ya da Bubby’den birini seçebiliriz. İkisi arasındaki fark, birinin daha hızlı diğerinin ise daha fazla zıplayabilmesi oluyor. Karakter seçimi ardından kısaca hikaye gösteriliyor. Sadece gösteriliyor, zira herhangi bir alt yazı ya da konuşma bulunmuyor. Kısaca bahsedecek olursak, sakin müzik tınılarıyla gitarlarını tıngırdatan karakterlerimiz, birden korkunç bir müzik işitmeye başlarlar. Garip Mutant halini alan müzikleri, onların tabiri ile ölümcül müzik firması nedeni ile olmuştur. Bununla birlikte küçük karakterlerimizin gitarı da dönüşüp Mutant olmuş ve artık gökkuşağı üretir hale gelmiştir. Bizlerde kötü müzik firması ile savaşmak üzere, gökkuşağı üreten gitarımızın da yardımı ile göğe doğru tırmanmaya başlıyoruz.

Yapımda hikâye daha çok laf olsun diye konulmuş izlenimi uyandırıyor. Zira neden göğe çıktığımız, ya da müzik yaptığımız hikâyenin arka planında kalıyor. Bölümler platformlardan ve arka planlarındaki katmanlarından oluşuyor. Yani bölümler aslında 2D değil, derinlikleri de bulunmakta. Ancak arka katmanlardaki platformlara erişebilmemiz için kayan asansörlere ihtiyacımız var. Asansörleri kullanmadığınız sürece katmanlar arka plan resmi gibi duruyor. Bunun dışında en çok kullanacağımız şey gökkuşağı yaratmak. Kare tuşuna her basışımızda bir gök kuşağı yaratıyoruz. Art arda yaratılan gökkuşakları merdiven yaratarak yukarı tırmanmamızı sağlıyor. Ancak aynı anda ekranda 5 adet gökkuşağı yaratma hakkımız var. Hakkımız bitince ya kullanmadığımızın üzerine sıçrayarak yok ediyor, ya da kısa sürelerini tamamlayıp kendiliğinden yok olmalarını bekleyebiliyoruz.

Bulutların üstünde

Merdiven oluşturmak dışında gökkuşakları düşmanla savaşmada kullanıyoruz. Ancak unutulmamalı ki, 5 sınırı oluştuğunda düşmana saldıracak ya da savunacak silah limitimizi de bitirmiş oluyoruz. Bunun dışında bölüm içinde çıkan daha iri kıyım düşmanlarda bulunmakta. Davul ve bateri çalarak bize sesle hasar veren bu düşmanlar farklı katmanlarda da belirebiliyor. Bu düşmanlarda ise yardımımıza Resonator cihazı yetişiyor. Anlamı “sesi yansıtan cihaz” olan bu alet, analog çubuğun hızlı şekilde döndürülmesi ile aktif olabiliyor. Böylece gürültücü düşmanın yolladığı zarar verici sesler ona geri yansıtılabiliyor. Resonator’ü en çok kullandığımız bir diğer kısımda Boss düşmanlar oluyor. Ancak bu defa işin içine dans ve müzik giriyor! Time-Trial gibi farklı modları da olan yapım, Ad-Hoc üzerinden Multiplayer oynamaya da izin veriyor. Renkli ve sevimli grafikleri olan yapıma, gitar teması hâkim olan hareketli tınılar eşlik ediyor. Farklı oynanış tarzı, 2D ile 3D’yi karıştıran platform yapısı ile ilginç bir oyun olmuş Rainbow Islands Evolution. Belki çok dolu dolu bir içeriğe sahip değil ama oynamaya değer.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 4.03.2021 18:44
Kalan Karakter : 300 Gönder
İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×