1/3

Rainbow Six: Vegas

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Las Vegas cehenneme dönüşmeden müdahale etmek bizim elimizde
Platformlar PC
Rainbow Six: Vegas
Merlin Puanı 85
Artılar Güzel grafikler, sesler, çatışmalar, Multiplayer
Eksiler Tuzlu sistem ihtiyacı
Bundan 8 sene önceydi. Üniversite hayaliyle yanıp tutuşuyordum, daha lisedeydim. O zamana kadar öyle Taktik-FPS türünü filan pek bilmezdim. Sevdiğim kısım sadece kesip biçmekti. Plan yapmak, takım arkadaşlarını yönetmek bana tersti. Silahı alıp, tek tabanca şekilde takılmak daha zevkliydi. Ancak bir gün tanıdığım birinin Rainbow Six oynamasını gördüğüm de, oyunculuk hayatımı oldukça etkileyecek bir olay olmuştu. O zamana kadar aslında takım arkadaşları ile birlikte oynamamıştım. Sadece Rainbow Six'i izlemek ve ne kadar güzel olduğuna bakmakla yetinmiştim. İlk işim oyunu alıp, evde denemek olmuştu. Tom Clancy'nin senaryosu, teröristlere karşı mücadele, taktik anlayışı ve emrimdeki adamlarım; işte o zaman Taktik-FPS tamamen hayatıma girmişti.

Eski zaman


Red Storm Entertainment'ın yaptığı ilk Rainbow üzerinden bir hayli zaman geçti. Arada serinin birçok yeni üyesi geldi, gitti. Kimi hoş güzeldi, kimi öncekiler kadar iyi olmadı. Ancak sonuçta onlar da birer Rainbow'du. Ubisoft bize son olarak Tom Clancy's Rainbow Six: Vegas'la buradayız mesajını verdi.

Açıkçası SWAT 4'ü ek görev paketinle beraber yalayıp yutmuştum. Arkasından gelen The Regiment faciası ve Rainbow'un önceki üyesi Lockdown beni sarsmıştı. Aradan zaman geçti ve Vegas duyuruldu. Umarım Lockdown gibi olmasın demiştim ve bu ön yargım oynadığım zaman ortadan kalktı. Vegas’ın oynanışında aksiyon ön planda. Eğer serinin ilk üyelerini oynadıysanız, onlardaki taktiksel havanın son oyunda pek olmadığını görebilirsiniz. Buna rağmen kolay kontroller ve atmosfer oyuncuyu doyuruyor. Duvarların, arabaların, kutuların vs... görebildiğiniz her yere saklanıp, siper alıyoruz. Saklandığımız yerin köşelerinden rakiplere kurşun sıkma imkanınız var. Farenin sağ tuşuna basarak korunduğumuz yere iyice yapışıyoruz. Burada iki adet ateş etme seçeneğimiz var. İster köşeden bakıp hedef alarak olmadı, Killzone veya Gears of War'daki gibi silahı dışarı çıkartarak, rasgele ateş. Siper aldığımız zaman oyun FPS'den TPS'ye dönüyor. TPS kamerası sayesinde görüş açımız biraz daha genişliyor. Rasgele ateş kısımlarında bundan yararlanabiliriz. Şöyle ki; siper aldık diyelim, hemen ön tarafta düşman da bir yere saklanmış. Öylesine üstüne ateş etmeye karar verdiniz. Bu sırada normalde hedef aldığınız Crosshair yerine, artı şeklinde bir başka Crosshair oluyor. TPS sayesinde gördüğünüz düşmanın üstüne, hedef işaretini götürdüğünüz zaman, kırmızı rengini alıyor ve böylece ona rasgele şekilde üstüne doğru ateş edebiliyoruz. Birkaç mermi tutturma şansına sahibiz. TPS'ye geçip, etrafın genişlemesini görmek belli açılardan tartışılabilir. FPS'nin ve Rainbow'un atmosferini ufaktan bozuyor diyebilirsiniz, ancak görüş açısının genişlemesi gibi yararı var. Birde düşman yer değiştirse bile, TPS sayesinde bir yerden nereye geçtiğini görebiliyorsunuz. Dediğim gibi bu atmosferi ufaktan bozabilir, ancak yararı da yok değil. Oynanışı biraz daha kolaylaştırıyor ve yeni başlayan oyuncular için güzel. Ama ben her şekilde FPS kamerasında olmasını ve siper aldığımız yerde de TPS'ye geçmeden FPS olarak kalmasını daha çok tercih ederdim. Etrafı kontrol etmek için kafamızı dışarı çıkarmak bu durumda tehlikeli olsa da, daha gerçekçi olurdu. Eğer rasgele yerine siperden düz ateş etmeye karar verirseniz, oyun FPS açısına geri dönüyor. Ancak TPS'den gördüğünüz düşmanların zaten nerede olduğunu bildiğimizden, kesin ateş ederek öldürme şansınız daha çok oluyor.

Vegas içinde ölümsüz değiliz. Biraz ateş altında kaldığınız zaman ölebiliyorsunuz. Bu durum gerçeklik açısından hoşuma gitti. Vurulduğunuz zaman ekran bulanıyor, eğer iyice yaralanırsanız ekran kararıyor ve son kurşunlar geldiğinde kaçamazsanız ölüyorsunuz. Bu yüzden Ramboculuk oynamanızı tavsiye etmem. Genel olarak adamlarınıza vereceğiniz emirler ve iyi yerlerde siper alarak işin üstünden gelebilirsiniz. Save kısmı ufaktan delirtebilir. Çünkü istenilen yerde oyunu kaydetme imkanı yok. Bunun yerine Checkpoint'ler var. Kayıt noktaları yeni görevin başladığı noktada, otomatik olarak yapılıyor. Eğer yeni görev noktasına gelmeden baya bir ilerlemişseniz ve ölürseniz, yapmakta olduğunuz görevin başından başlıyorsunuz. Bu durum arada çıldırtma noktasına gelebiliyor. Özellikle zorluk seviyesi yüksekse. Zorluk seviyesi olarak en zoru tavsiyem olacaktır. Çünkü normal seviyede Vegas normal bir FPS oluyor ve kolayca bitebiliyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×